Keratokonus Tedavisinde En İyi Merkezler Ve Doktorları

Korneanın incelmesi ve gözün görme ile ilgili ışığın kırılma noktası incelmesi ve korneanın dışa doğru şekil bozukluğunun göstergesidir. Gözlük ile tedavisi bulunmamaktadır

Keratokunus Hastalığı Nedir

15 yaş ile 35 yaşına kadar hastalık görülmesi yaygındır. Korneadaki şekil bozukluğu olarak bilinmektedir. Korneanın sivrileşmesi göze gelen ışınların göz tabakasını etkilemesi söz konusudur. Genetik açısından da önemli yere sahiptir. Dikkat edilmezse göz rahatsızlığının tedavisi de zorlaştırmaktadır.

Sıcak tozlu ortamlar gözü kaşımak gibi etmenler de bu hastalığın oluşmasına neden olmaktadır. Genetik bir hastalık olarak da bilinse de gözün görmesi açısından çevre etkenleri de büyük rol oynamaktadır. Gece görüşün kısıtlanması, gözün kaşınması, iyi seçememek ve renk kaybı gibi belirli başlı görme sıkıntıları ortaya çıkmaktadır.

Bunun için göz doktoruna ve her yıl göz kontrollerinin yaptırılması bu hastalığın önüne geçilmesine yardımcı olunmaktadır. Tozdan sıcaktan korunmak göze sert bir şekilde bastırmak ve gözü kaşımak oldukça tehlikeli ve bu hastalığın ilerlemesine yol açmaktadır. Hastalık ufak gibi görünse de görme kaybına neden olmaktadır.

Keratokonus Tedavi Yolları

Kornea nakli belirli aşamalardan geçtikten ve gözün durumuna göre tedavi olanağı olduğu belirtilmektedir. Türkiye’de tedavi olanağı bulunmaktadır. CCL yöntemi kullanılan tedavi yöntemidir. Dört farklı yöntem ile tedavi şansı bulunmaktadır. Bu tedaviler;

  • Halka yöntemi
  • Kontakt lens
  • Topografik lazer tedavisi
  • Göziçi kontakt lens

Bu tedavi yolları kullanılarak gözün işlev görmesi oldukça mümkündür. Genellikle bu tedaviler kullanılıyor olması nesillere de aktarılarak bilgi kavramı olarak da bilinmektedir. Tedavi için erken teşhis oldukça önemlidir. Çünkü bu yol ile olabilecek tedavi daha uygun tedavi yöntemi ile oluşabilecek görme kaybını en aza indirmekte mümkün olacaktır. Keratokonus tedavisi yapan devlet hastanesi Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi, ege üniversitesinde tedavi şansı bulunmaktadır.

Keratokonus Tedavisi Ve Önemli Doktorları

  • Efekan Coşkunseven
  • Kamil Bilgihan
  • Hanefi Çakır
  • Bilgehan Sezgin Asena

Bu konuda alanında yeni tedaviyi uygulamış olan doktorlar arasında op. Dr. Efekan Coşkunseven alanında en iyi doktor olarak görevini yapmaktadır. Dünya göz hastanesinde görevini yapan doktor bu konuda uzun yıllar kendini geliştirmiş ve alanında uzman olarak da görevine devam etmektedir. Prof. Dr. Kamil Bilgihan lazerli kornea nakli üzerine araştırmalarında başarı elde etmiştir. Gazi tekniği ismi verilen çalışmasına başarıları dahil yazılan makaleleri ve sunumları ile bu alanda gelişme göstermektedir. Araştırmalarına da devam etmektedir. Uzman doktor. Hanefi çakır birçok ameliyatta başarı göstergesi olmuştur. Yurtiçi ve yurt dışında uzman olduğu için yabancı dili gelişmiş olan uzman doktor Hanefi çakır tercih edilen doktor arasında yerini almaktadır. Kendini geliştirmesi araştırması sayesinde sertifikaları bulunmaktadır. Ve konuyla ilgili birçok makalesi de bulunmaktadır.

Dünyagöz Keratokonus Ameliyat Fiyatı

200 ile 1.500 tl arasında lazerli tedavi olanağı görülmektedir. Kontakt lens ise 400 tl civarında olup her yıl değişim ve tedavi ile yenilenme aşaması söz konusu olmaktadır. Gözün yıpranma derecesine göre kontrollerin olması aşamasında bu fiyatlar sağlık açısından uygun olarak kabullenilmektedir. Devlet hastanelerinde daha gelişme gösterilmemesi bu yüzden özel hastanelerde yapılması ve başarı oranının da yüksek olması nedeniyle tercih edilmektedir.

Hastalar İçin Yeni Umut Oluyor

Birçok hasta kornea nakli için beklemektedir. Ama bunu en aza indirmek ve nakli beklememek için tedavi olanağı en azından geçici çözüm bulunmaktadır. Araştırmalar ve ileri derece de olmayan bu hastalar için önerilen tedavi şansı görme kaybını azaltmakta ve rahat yaşam sunmaktadır. Araştırmalar devam ederken birçok makale ve uzmanların ortak görüşü olan bu yöntem uygulamalarına tedavi olanağına ışık olmaktadır. Operatör Doktor Ertan Sunay bu tedavi olanağını araştırmaları sonucu ortaya koymuştur. En azından tam bir tadavi olanağı sunmasa bile görme kaybını en aza indirmek ve ya ileriki yaşlara olabilecek görme kaybına yol açmasını sağlamaktadır. Ama ameliyatsız tedavi şansı olduğu için yeni bir umut adı altında gelişmeler devam etmektedir.

Vitaminler lazer tedavisi gibi gözün saydamlığını sağlamlaştırmak amaçlanmaktadır. Ve birçok kişinin umudu olmaya başlamakla beraber dünyayı güzel görmeyi gördüğümüzün kıymetini anlamayı da bizlere araştırmalar ve makaleler sonucu ortaya konulmuştur. Hayat zannettiğimizden daha güzel, hem gönül gözümüz ile hem gözlerimiz ile gördüğümüz her şeyin değeri bizler için araştırma yapan insanlara borçlu olmaktayız. Bir kere görmek bin kere duymaktan daha anlamlı ve özeldir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle