Göz Altı Torbalarının Sebepleri Ve Oluşum Nedenleri

Göz altı torbalarının oluşmasında birçok farklı neden bulunmaktadır. Bu sebeplerden bazıları engellenemese bile çoğu önlenebilir. Yazımızda göz altı torbalarının oluşumuna sebep olan nedenlere değindik.

Gözaltı Torbalarının Oluşum Nedenleri

Cilt şikayetleri arasında göz torbaları en yaygın olanıdır. Göz altı torbaları sizi yorgun ve yaşlı gösterir. Peki göz altı torbaları neden olur? Gözaltı torbalarının en büyük sebebi sıvı birikmesidir. Su, gözün altında ki cilt dokusunda aşırı miktarda depolandığı zaman göz torbası problemi ortaya çıkar. Bu su depolanmasının bazı genel sebepleri vardır. Göz altı torbalarından nasıl kurtulurum diyorsanız, aşağıda ki torba oluşumuna neden olan etkenlere bakmanızda fayda var. Su depolanması genellikle aşağıda şu sebeplerden dolayı ortaya çıkar:

Uyku

Kötü uyku düzeninin, göz altı torbalarına sebep olduğu bilinen bir gerçektir. Peki bozuk uyku düzeni neden bu torbalara sebep olur? Gözaltı torbaları için en yaygın nedenlerden bir tanesi geceleri yeterli miktarda uyumamaktır. Uyku eksikliği, vücudunuzda sıvı birikmesine sebep olur ve bu suyun bir kısmı da gözlerinizin altında toplanır. Gözlerinizin altında toplanan su, göz altı torbaları oluşumuna neden olur.

Ne Kadar Uyumalı?

Göz altı torbaları oluşumunu engellemek için günde 8 saat uyumak gerekir. 8 saatlik uyku, yetişkinler için yeterli olacaktır.

Yaş

Gözaltı torbaları yaşlanma sürecinin doğal bir parçasıdır. Yaşlandıkça derimizin yüzeyi altındaki yağlar deforme olmaya ve bir yerde toplanmaya başlar. Bu yağın toplanması da gözlerin altında torba oluşumuna yol açar. Ayrıca yaşlandıkça, yağları yüzümüzde tutan bağlar ve kaslar da zayıflamaya başlar. Bu cildin deforme olmasına ve göz torbalarının daha görünür hale gelmesine neden olur.

Sağlıksız Yaşam

Sağlıksız bir yaşam tarzı ile göz altı torbaları arasında yakın ilişki bulunur. Beslenme tarzınız göz altı torbaları oluşumunda çok etkilidir. Fakat diyetinizi yani beslenme düzeninizi değiştirmek istemiyorsanız yine de göz altı torbaları için birkaç önerimiz var.

Tuz

Yatmadan önce tuzlu ve ağır yemekler yiyorsanız bu alışkanlığınızdan vazgeçmelisiniz. Tuz, vücudunuzun su tutmasına neden olur. Aşırı tuz tüketimi suyu tuttuğu için gözlerinizin altında torba oluşumuna sebep olacaktır.

Çok fazla tuz tükettiğiniz zaman bu vücudunuzu dehidre eder ve bu nedenle dehidrasyonu önlemek için doğal olarak vücudunuz sıvıyı tutar. Daha önce de belirttiğimiz gibi; bu fazla sıvı, gözlerinizin altında ki ciltte birikir ve torbalara neden olur. Torbalardan kurtulmak istiyorsanız, yiyeceklerinizde ki tuzu azaltmanız gerekmektedir.

Kahve

Çok fazla kahve tüketimi de, tuz ile aynı etkiyi yaratır ve gözlerin altında torbaların oluşmasına sebep olur. 

Erkeklerde, göz altı torbalarının oluşma riski daha fazladır.

Makyaj

Göze uygulanan makyajlar düzgün bir şekilde temizlenmezse birçok göz rahatsızlığına neden olabilmektedir. Yatmadan önce gözünüze uyguladığınız makyajı silmezseniz, bu göz torbalarının oluşmasına sebep olabilir. Makyaj uzun süre temizlenmezse, cildiniz üzerinde çok olumsuz etkilere neden olacaktır. Ayrıca kalitesiz makyaj malzemeleri, gözün çevresinde ki cildi tahriş eder ve cildin yaşlanma sürecini hızlandırır. Yaşlanma sürecinin hızlanması buruşukluklara ve kırışıklıklara sebep olur. Bunların yanı sıra göz makyajınızı çıkarırken, bu işlemi nazikçe yapmanız önemlidir. Gözün çevresinde ki lekelere ve torbalara kapatıcı sürülmesi yanlış bir uygulamadır. Bu yüzden, gözaltında ki bölüme makyaj uygulanmasından kaçınılması daha iyi olacaktır.

Sigara İçmek Gözaltı Torbaları Nedenleri Arasındadır

Sigara içmenin birçok sağlık riski vardır. Bunlardan bir tanesi de cilde ve gözlere zarar vermesidir. Zararlı tütün dumanı vücudunuzdaki sağlıklı hücreleri öldürür ve kollajen üretimini bozar. Bu durum yaşlanma sürecini ve kırışıklıkların oluşumunu hızlandırır.  Ayrıca gözaltı torbaları oluşumuna da neden olmaktadır. Sigara içmek vücudu susuz bırakır ve vücut susuz kalmayı önlemek için ciltte suyu biriktirir. Cildin suyu tutması da gözaltı torbalarına neden olmaktadır. Bunların yanı sıra vücuttaki yüksek nikotin miktarından dolayı, sigara içen kişiler sağlıklı uyuyamazlar. Uyku eksikliği ise torbaların ortaya çıkmasına sebep olur.

Alerjenler

Alerjik bir reaksiyon geçirmişseniz veya böyle bir geçmişiniz varsa gözlerinizde şişlik meydana gelebilir. Alerjik reaksiyonlar histamin salınımına neden olur ve bu histamin gözlerin şişmesine neden olmaktadır. Ayrıca alerjenler gözlerinizin altındaki sıvı birikimini hızlandırır; bu da derinin şişmesine ve gözaltı torbalarının oluşmasına neden olur.

Genetik

Gözlerde torba oluşumunun başlangıcı kısmen kalıtsal sebeplere de dayanabilmektedir. Ailenizin üyelerinde gözaltı torbaları sıklıkla görülüyorsa, sizde de oluşma şansı yüksektir, bunun sebebi DNA’nızdadır. Genç yaşlarda, göz torbası oluşumu başlarsa cilt bakımınıza son derece dikkat etmelisiniz. Besleyici göz serumları ve cilt bakımı yaptırmak, torbaların oluşumunu engellemeye ya da azaltmaya yardımcı olacaktır.

Genetik sebeplere bağlı göz altı torbaları ameliyat ile rahatça tedavi edilebilmektedir. Göz altı torbası estetiği yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir. Nispeten kolay bir ameliyattır. Ayrıntılı bilgi için bir doktora danışmakta fayda vardır.

Tıbbi Nedenler

Tüm oluşum sebeplerine dikkat etseniz ve önerilen adımları izlemiş olsanız bile, torbaların oluşumu artmaya devam ediyorsa altta yatan tıbbi bir sorun olabilir. Bu durumda, bir doktordan yardım almalısınız. Gözaltı torbalarınız tıbbi sebeplerden kaynaklansa bile; diyetinize, yaşam biçiminize ve uyku düzeninize dikkat etmeniz torbaların azalmasına yardımcı olacaktır.

Toksinler Torba Oluşumuna Sebep Olur

Gözlerin altındaki torbalar, vücudunuzda ki toksinlerin doğru bir şekilde dışarı atılmadığının bir göstergesi olabilir. Gözünüzün altında ki torbaların, toksinlerden dolayı kaynaklandığını düşünüyorsanız bir vücut detoksu yapmanızda fayda olabilir.

Böbrek Disfonksiyonu

Torbalar, böbrek sorunlarının bir sonucu olabilir. Böbrek problemleri genellikle gözleri değil, gözlerin etrafını etkiler ve şişliğe neden olur. Genellikle bu gözaltı torbalarına, şişmiş parmaklar ve şişmiş ayak bilekleri de eşlik eder. Eğer böbreklerinizle ilgi bir sorununuz olduğunda şüphe ediyorsanız, doktora gitmelisiniz ve belirtileri kendinize göre aldığınız ilaçlar ile tedavi etmeye çalışmamalısınız.

Sadece Sabahları Görülüyor Olabilir

Uyurken, sıvılar ve kan gözlerinizin altında birikir. Buda geçici olarak torbaların oluşumuna neden olabilir. Fakat 1-2 saat içinde torba oluşumu dağılacaktır.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle