Konjonktivite (Göz İltihabına) İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Konjonktivite yani Göz İltihabı rahatsızlığına iyi gelen bitkisel gıdalar sayesinde hastalığı doğal yollardan tedavi etmek mümkündür. Konjonktivite ne iyi gelir sorusunun ayrıntılı cevabını makalemizde bulabilirsiniz.

Konjonktivit olarak adlandırılan Göz iltihabı birçok kişinin sıkça yaşayabildiği bir rahatsızlıktır. Keza bahar aylarında polenlerden dahi oluşabilecek bir göz sorunudur.

Konjonktivit Tedavisinde Ne İyi Gelir?

Konjonktivit tedavisi kesin olarak uzman bir doktor tarafından kontroller sağlanarak yapılmalıdır. Gözün iç kısmında yer alan ve gözün neredeyse en dış katmanı olarak adlandırabileceğimiz zar yapısını ilgilendiren bir rahatsızlıktır. Zar dokunun iltihap kapmasıyla beraber gözünüzde net bir görme kaybı yaşamazsınız. Fakat artış gösteren iltihaplanma size daha fazla belirti sunmaya başlar.

Her uyandığınızda göz kapaklarınızı birbirine yapıştıracak kadar güçlü bir iltihabı sıvıyla karşılaşırsınız. Bazen gözünüzü açmakta zorluk çekebilirsiniz. Aynı zamanda Konjonktivit ne iyi gelir sorusunun cevabını araştırmaya başlarsınız. Fakat öncelikle sarı veya yeşil tonlarında oluşan bu yapışkanımsı sıvıyı gördüğünüz anda doktora başvurmanız gerekir.

Doktorunuz gerekli tetkikleri yaparak uygulayabileceği tedavi metotlarını size aktaracaktır. Çok büyük bir oranda medikal tedavi metotları kullanıldığını söyleyebiliriz. Yinede bazı kişiler göz iltihabına bitkisel metotlar iyi gelir mi diye düşünmeden edemiyor. Aslında bazı besinler ve bitkiler kesinlikle göz sağlığımız için iyileştirici ve yenileyici etkiye sahipler. Bunları doğru zamanda ve doğru şekilde kullanmak kati suretle Konjonktivit tedavisine iyi gelir.

Konjonktivit İyileşmesini Hızlandıran Besinler

Doğrudan gözde oluşan iltihaplanmayı önleyen ya da oluşmuş iltihabı söken bir besin bulunmamaktadır. Yani tedavi sürecinde bazı beslenme programlarına dikkat ederek bu süreci hızlandırmak mümkün değil. Fakat genel göz sağlığımız açısından baktığımızda yararlı gıdalardan faydalanabiliriz. Vitamin ve mineral bazında gözümüzün ihtiyaç duyduğu birçok enzim vardır. Bazı hastalıklar, iltihap oluşumları ve hassasiyetler ise bunların eksikliğinden doğar.

Halk arasında Konjonktivite ne iyi gelir diye sorulduğunda ise ilk akla gelen alternatif çay olmaktadır. Çay pansumanı birçok rahatsızlık için kullanılabiliyor. Çapaklanmalarda ise en sık tercih edilen bir uygulama oluyor. İltihaplı uygulamalarda aynı zamanda çok sayıda bitkiden yararlanıldığını ise söyleyebiliriz. En azından göz kapağı iltihabı söz konusu olduğunda en işlevsel sonuçları aldığımız yöntem oluyor.

Konjonktivit çay pansumanı dışında kullanacağınız bazı bitkiler yardımıyla da tedavi edilebilir. Doğanın bize sunduğu bu bitkiler iltihaba iyi gelir ve sökülmesine yardımcı olabilir. Fakat göz içiyle kesinlikle temas ettirilmemesi gerektiğini belirtmeden geçmeyelim.

  • Keten Tohumu
  • Hindistan Cevizi Yağı
  • Bal
  • Papatya Çiçeği
  • Borik Asit
  • Gül Suyu

Konjonktivit İçin Çay Pansumanı Uygulaması

Konjonktivit iyi gelen çay pansumanı sayesinde şiddetli belirtileri azalarak hızlı bir tedavi süreciyle yok olabilir. Fakat bazen viral konjonktivitler için 3 haftadan başlayan bir tedavi sürecinden söz etmek mümkündür. Doğal olarak bu sürecin daha da uzun olduğu vakalar olduğunu bilip beklentini belirli bir dozajda tutmak gerekir. Çay pansumanı uygulanan göz için iyileşme sürecinin birkaç gün olmayacağını hatırlatmak gerekiyor.

Konjonktivit ilaç kullanımı ile tedavi edilen bir rahtsızlıktır. Fakat iyi gelen ve iltihabı sökmeye yardımcı doğal yöntemlerle takviye yapılabilir.

Konjonktivit Türleri  
Viral Göz damlası ve soğuk kompres önerilir.
Bakteriyel Göz damlası ve sistemik ilaçlar
Alerjik Göz damlası ve alerjen önleyici ilaçlar

 

Çay pansumanı yaparken 5-10 dakika aralığında demlediğiniz çay sizin için yeterli olacaktır. Bu aşamada pratik olması açısından poşet çay kullanılabilir. Fakat pamuğu batırarak gözleriniz kapalıyken kapağın üzerine koymak daha etkin sonuçlar verecektir. Günümüzde en sık kullanılan göz iltihabına doğal tedavi yöntemidir.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle