Miyop Hastaları için Yapılması Gereken Lens Tedavisi

Günümüzde gözlük kullanımı eskisine göre pek tutulmamaya başladı. Görsel olarak hoş olmadığı için birçok miyop hastası lens kullanıyor. Lens kullanımı ve tedavisi hakkında bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Miyop hastaları gözlük veya lens ile bu kırılma kusurunu ortadan kaldırabilirler. Aynı zamanda teknolojinin getirdiği yenilikler sayesinde cerrahi müdahaleler ile miyoplara göz içi lens tedavisi uygulanabilir.

Miyoplar İçin Lens Kullanımı

Miyop hastaları için lens

Miyoplar için lens numaraları (-) ile ifade edilmektedir. Keza miyop lens eksi mi artı mı sorusunu sık sık duyuyoruz. Hipermetrop hastalarının göz diyoptrisi (+) ile ifade edilirken rahatsızlığın tamını yapmakta fayda görüyoruz. Gözde bulunan ağtabakası kısmının önüne düşen görüntü net olarak uzağı görmemizi engeller. Böylece Miyoplar için lens kullanımı bu kırma kusurunu ortadan kaldırarak uzağı dahi net görmemizi sağlar.

Gözlük ile miyop tedavisi yapılabilmesine karşın yüksek numaralarda konforlu bir kullanım söz konusu olmaz. Hatta miyop lens kullanımı çok daha yüksektir diyebiliriz. Standart olarak -11.5 derece miyop lens bulmak mümkündür. Bunun haricinde ise farklı lens türleri özel olarak imal edilerek temin edilmesi sağlanmaktadır.

  1. Günlük (Disposable) Lens
  2. Haftalık (Planlı Değişim) Lens
  3. Aylık Lens
  4. Konvansiyonel (Uzun Süreli Özel Üretim) Lens

Yukarıda gördüğünüz lens türleri farklı periyotları kapsayarak kullanılabilir. Eğer miyop lens numaraları düzenli olarak kullanmanızı gerektirecek seviyedeyse en uygun olan tür aylık lens olacaktır.

Fakat bazen miyop astigmat lens tedavisi uygulanabilir. Bu durumda belirli numaraların üzerinde konvansiyonel lens tercih edilmektedir.

Miyop İçin Lens Fiyatları

Tabi ki lens miyop hastaları için en önemli kurtuluş metotları arasındadır. Gözlük kullanımına sıcak bakmayan kişilerin birçoğu bu seçeneği değerlendirir. Farklı lens türleri olduğundan buna göre bir fiyat çizelgesi çıkacağından emin olabilirsiniz. Gaz geçirgenlik oranı, gözde kaldığı süre bazında farklılıklar ya da yumuşak ve sert kontakt lensler bu noktada miyop lens fiyatları için ayırıcı unsurlardandır.

Lens Türleri Tedavisi
Miyop Lens Miyop tedavisini -11.5 dereceye kadar sağlar.
Miyop Renkli Lens Miyop tedavisini sağlarken iris rengini dilediğiniz şekilde gösterir.
Torik Miyop Lens Miyop tedavisini -11.5 dereceye kadar sağlarken, Astigmat için -10.0 dereceye kadar düzeltme sağlar.
Multifokal Lens Miyop tedavisinin yanında hipermetrop rahatsızlığınızı ortadan kaldıracak çift yönlü teknolojiye sahiptir.

Görüldüğü üzere miyop lens fiyatları belirlenirken birçok farklı kıstasla karşılaşılabilir. Burada miyop için lens fiyatları araştırırken aşağıdaki standartlara göre değişkenlik olacağını söyleyebiliriz.

  • Lensin Markası ve Kalitesi
  • Lensin Periyodu (Günlük, Haftalık, Aylık, Yıllık)
  • Lensin Diyoptri Numarası (11.5 ve üstü numaralar özel üretilir)
  • Lensin Türü (Yumuşak, Sert, Multifokal)
  • Lensin Yan Faydaları (Torik Lens Astigmatizma ile olan göz kusurları için kullanılır)

Lens fiyatları miyop hastaları için biraz daha makul seviyedir. Çünkü daha yüksek diyoptrilere kadar lens üretimi yapılmaktadır. Aynı zamanda Astigmat ile birlikte oluştuğunda yine yüksek numaralara kadar miyop lens tedavisi yapılması mümkündür.

Miyop Hastalığının Lens Tedavisi Mümkün Müdür?

Tüm bunların haricinde miyop lens numaraları yüksekse ve sıfırlanmak isteniyorsa Lazer operasyon ile bu mümkün olabilir. Ancak Miyop lens tedavisi için göz içi lens olarak tanımlanan bir operasyon türü vardır.

Fakik Lens Tedavisi olarak geçen bu operasyon birçok hastanede uzman kadrolar tarafından 5 dakika içerisinde tamamlanıyor. Operasyon sonrasında lens takmadan net bir görüntüye kavuşmanız mümkün hale geliyor.

Lens miyop hastaları için bir nevi kurtuluş olarak görülmektedir. Fakat lensin bakımı ve temizliği fazlasıyla önemlidir. Gözde alerjik reaksiyonlar oluşmaması için buna özen gösterilmesi şarttır. Doğal olarak bunu sağlayamayacak olanlar için Fakik göz içi lens tedavisi miyop hastalara sıkça önerilmektedir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle