Miyop Hastalarının Gündelik Hayattaki Görme Bozuklukları Nelerdir?

Miyop, uzağı görememe ile ilgili bir göz kusurudur. Bu rahatsızlığa sahip olan kişiler odaklanma sorununun yanı sıra göz konusunda pek çok sorunlar karşılaşabilmektedir.

Miyop Hastaları Nasıl Görür?

Miyop hastalarının çevredeki cisimleri görme durumu farklıdır. Miyop uzağı görememe sorunudur ve korneanın şekil olarak farklı değişiklikler yaşamasıyla ortaya çıkar. Daha çok belirli bir uzaklıktaki cisimlere odaklanamama durumu olarak tabir edilen miyop, uygulanacak tedavi yöntemleriyle beraber düzeltilebilir. Bu konuda göz hekimlerine başvurarak yapılması gereken tüm tetkikler tamamlanarak gerekli müdahaleler yapılır. Miyop’un pek çok nedeni vardır ve oluşabilecek semptomlarla kendini belli eder. Daha çok gözdeki oval oluşumlardan kaynaklanan miyop, uzaktan gelen ışınların tam olarak algılanamamasıyla ilgilidir. Bu yüzden de miyop hastaları oldukça bulanık görür ve uzaktaki cisimleri seçemez. Bu cisimlere odaklanmaya çalışan miyop hastaları ayrıca baş ağrısı ve yorgunluk durumuyla karşı karşıya kalabilmektedir.

Miyop kalıtsal bir şekilde ortaya çıkabilir. Ayrıca çok bahis tetkiklerle de ortaya çıkarılabilen bu rahatsızlık daha çok 8-12 yaş aralığında kendini belli eder.

Miyop hastaları nasıl görür konusunda aktaracağımız bir diğer durum miyop’un derecesidir. Başlangıçta çok az bulanık görme durumu başlar ancak tedavi edilmediği sürece gözün derecesi artacağı için uzaktaki cisimleri artık tamamen seçememe gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Yazımızın devamında miyop neden olur ve tedavisi hakkında detaylı bilgileri sizlerle paylaşıyor olacağız. Bu görme kusurunun aslında uygun tedavi yolları tercih edildiğinde giderilebileceğini söyleyebiliriz. En azından uzağı görme konusunda biraz daha kolaylık sağlayabilirsiniz.  

Miyop Neden Olur?

Miyop rahatsızlığının asıl nedeni, gözün bazı açılarında yaşanan uzunluk değişimleridir. Bu anlamda göz kusuru ön kısımdan arkaya doğru uzun veya farklı şekillerde ortaya çıkmaktadır. Belirtiğimiz üzere doğuştan ortaya çıkabileceği gibi genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak da karşılaşılabilir. Şeker hastalığı veya kataraktı olanlarda da daha sonraki süreçlerde miyop oluşabilmektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı erken teşhis oldukça önemlidir.

Bu rahatsızlığın belirli bir durma zamanı da var olabilir. Belirtileri genel olarak 6 yaşına doğru ortaya çıkar ve hemen muayene yapılarak gözlük tedavisi uygulanır. Bunun amacı uzaktaki cisimleri görebilmek ve gözdeki miyop durumunun düzeltilmesini sağlamaktır. Vücut gelişimine bağlı olarak ilerleyebilen bu hastalığın durma zamanı ile ilgili net bilgiler paylaşılamamaktadır. Aktardığımız üzere tamamen kişinin vücut fonksiyonlarına bağlı olarak gelişebilir ya da durabilir.

Miyop Tedavisi

Miyop tedavisi başlangıçta bir göz kusuru olarak tabir edildiği için gözü rahatlatıcı ve uzağı görmek için verilecek gözlüklerle yapılabilir Günümüzde gözlük kullanmak istemeyenler lazer yöntemine başvurarak göz kusurlarını düzeltmeye çalışabilmektedir. Bu rahatsızlığın tedavisinde gözlük kullanımı zorunludur. Kullanılmayan gözlükler, gündelik yaşamı olumsuz yönde etkileyeceği için özellikle de uzağı görme konusunda yaşayacağınız sorunlar ile daha kötü durumlar oluşabilmektedir.

Miyop hastaları uzağa bakarken zorlanır ve çok bulanık görürler. Bu anlamda farklı derecelerdeki gözlüklerle ilgili tedavi sürecine mutlaka başlamalıdırlar.

Miyopta gözlük kullanımı bu kadar önemliyken, gözlük kullanmama durumunda yaşanacak diğer durumları da aktarmamız gerekecektir. Miyop hastaları uzaktaki cisimlere gözlerini kısarak bakarlar. Bu yüzden çok bulanık bir görme ortaya çıkacaktır. İlgili zorlanma yüzünden ciddi bir göz yorgunluğu ve baş ağrısı da meydana gelebilir. Kalıtsal olsun olmasın tüm miyop hastalarında bu durum geçerlidir. İşte bu yüzden gözlük kullanımının ne kadar önemli olduğunu, göz hekimleri sizlerle paylaşarak mutlaka miyop tedavisinde kullanmanız gerektiğini sizlerle paylaşacaktır.

Daha İyi Görmek için Yapılması Gerekenler

Miyop tedavisi sürecinin başarılı bir şekilde devam etmesini isteyen kişiler bu konuda bir takım tavsiyelerle karşılaşabilir. Bu tavsiyelerden birincisi odaklanma sorununu çözmektir. Ayrıca göz tembelliğinin ilerleyen aşamalarda ortaya çıkmaması için de bu duruma dikkat etmeniz gerekiyor. Gözü daha çok çalıştırarak ve daha fazla kitap okuyarak gözlerinizdeki tembelliği ortadan kaldırabilirsiniz.

Gözlerin kuruluk sorununu da ciddi anlamda çözmeniz gerekmektedir. Göz kırpma hareketlerini gerçekleştirirken kendinizi rahat hissedebilir ve günün yorgunluğunu da atabilirsiniz. Bunun yanı sıra uzak noktalara baktığınızda daha dikkatli bakabilir ve miyopun ilerleme aşamasını az da olsa durdurabilirsiniz.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle