Tavuk Karası Nedir, Neden Meydana Gelen Bi Sorundur?

Tavuk karası yani gece körlüğü sorunu geceleri ve loş ışık altında görme konusunda görüşte meydana gelen zorlukları kapsar. Neden meydana geldiği belirlendikten sonra gerekli tedavi yapılmalıdır.

Gece Körlüğü Hastalığı ve Nedenleri

Gece körlüğü sorunu halk arasında tavukkarası olarak bilinen sorundur. Tavukkarası geceleri ve loş ışık altında görme konusunda sorun yaşamak anlamına gelir. Bu bir hastalık değildir, tedavisi yapılmayan bir hastalığın semptomu olarak ortaya çıkar. Fazla güneşte kalmaktan tutunda şeker hastalığından kaynaklı olarak bile ortaya çıkabilir. Tavukkarası gözde neden meydana gelir;

  • Katarakt; göz bölgesinin objektifinin tam olarak arkasında meydana gelen bir sorundur. Yaş ilerledikçe bu bölgede bulunan hücreler büyür ve ölmeye başlar. Bu sorun enkaz oluşturur ve katarakta yol açar. Kişinin canı yanmaz ama göz içinde bulunan lensler kötüleşir ve yavaş yavaş bulutlu şekilde görmeye başlar. Katarakt sorunun meydana gelmesinden sonra ilk belirti gece görüşünde meydana gelen sıkıntılardır. Kataraktlar gözlere gelen ışığı deforme ettiğinden dolayı ışıkların etrafında görme zorlaşır. Görme zorluğu genelde geceleri çıkar. Özellikle bulutlu görüş oldukça fazladır.
  • A Vitamini eksiklikleri; havuç ve yeliş yapraklı sebzelerde A vitamini bulunur. Gözlerdeki görüntülerin odaklanmış olduğu retinayı sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Amerikalıların çoğunluğu diyetlerinde yeterli düzeyde A vitamini alır. Bu vitamini emme konusunda zorluk çıkartan bir sağlık sorunu varsa gece görüş problemleri ortaya çıkabilir.
  • Yetersiz çinko; insan vücudunda çinko olmazsa vücutta A vitamini de doğru çalışmayacaktır. Bunun sonucunda gözde tavukkarası ortaya çıkmaya başlar. Özellikle fındık, fasulye ve kümes hayvanlarında çinko fazlasıyla bulunur.
  • Retinitis pigmentosa; bu sorun nadir görülmekte olan genetik bir problemdir. Genetik retinitis pigmentosa çoğunlukla 30 yaşında olan genç kesimde gözlemlenir. Sorundan kaynaklı olarak tavukkarası meydana gelir ve vizyon tutturmak oldukça güçleşir.
  • Güneş ışığına maruz kalma;  güneş zaman içinde göz bölgesinde tavukkarası sorunlarının yaşanmasına neden olur.

Tavuk karası belirtileri arasında en net olan detay gece görüşünde yaşanan zorluktur. Bu tarz bir durumda mutlaka uzmana başvurmak gerekir.

Diğer Nedenler

  • Lazer cerrahi; lazer cerrahisi işlemlerinde sonra komplikasyonlar oldukça nadir ortaya çıkar ama bazı kişilerde gece görüş problemleri ortaya çıkabilir. En yaygın şikayet nesnelerin etrafında meydana gelen parlaklık ve halelerdir. Bu iki belirti de zaman içinde de görmeyi bozar. Gün boyunca da belirtiler ile yaşamak ve zaman geçirmek oldukça zordur. Gece daha dikkat çekici ve rahatsız olmaya başlarlar. Gözlerin özellikleri kişiyi lazer cerrahisi sonrası gece görüş problemlerine daha yatkın hale getirebilmektedir. Bundan dolayı lazer ameliyatı olan kişilerin belli dönemler içinde uzman doktorlar tarafından kontrol edilmesi çok önemli bir detaydır.
  • Şeker hastalığı; diyabet zaman içinde tavukkarası sorununa yani gece görüş zorluğuna neden olabilir. Yıllar boyunca devam eden yüksek kan şekeri düzeyi gözlerdeki kan damarlarına, sinirlerine zarar verebilir. Bu durum retinopati adı verilen bir soruna sebep olur. Düşük ışık altında, içeride ya da dışarıda görüşlerde sorun yaşanıyorsa mutlaka uzman doktor ile konuşmak gerekir. Uzman bu konuda gerekli muayeneleri yapar.

Tedavi Uygulamaları

Nasıl teşhis edilir; görme ile alakalı sorunlar yaşayan kişiler göz doktoru tarafından muayene edilmelidir. Uzman doktorun muayenesinde yapılacak olan basit bir test tavukkarası teşhisi için yardımcı olur. Basit bir göz sınavı ve geçmiş aile öyküsü detayları uzmana yardımcı olur. Uzman doktor gözleri geniş bir şekilde açacak damla kullanımı yapar. Bundan sonra kesikli bir lamba, üstünde parlak ılık bulunan dikey bir mikroskop ile gözlerde detaylı şekilde inceleme yapar. İncelemelerden sonra gerekli ilaç reçete edilir.

Katarak sorunu ise cerrahi işlem ile olduğu alandan çıkartılır. Doktor bulutlanan doğal lensi, göz içi lensi olarak bilinen açık yapay bir model ile değiştirir. Çoğu insan cerrahi işlemlerden sonra daha iyi bir vizyona sahip olur. Bazı kişilerde cerrahi uygulamadan sonra gözlük kullanımı yapmaya devam eder.

Diyabet sorunu için ilaç kullanımları ve diyet ile hastaların kendilerini sıkı kontrol altında tutması gerekir. Kan şekerinde meydana gelen sorunların önüne geçmek için lazer kullanır. Panretinal fotokoagülasyon adı verilen bu süreç genel görüşü korur ama gece görüşünüzü düşürebilir. Çinko eksikliği ve vitamin A eksiklikler zaman içinde tavukkarası sorununun yaşanmasına neden olur. Özellikle gece görüşleri konusunda zorluk çeken kişilerin bu vitaminleri içeren besinleri daha sık şekilde tüketmesi  ve diyetine özenli şekilde eklemesi gerekir.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle