Baş ve Göz Ağrısı Mide Bulantısı Yapar mı? Belirtileri Nelerdir?

Baş ve göz ağrısı aynı anda görüldüğü takdirde mide bulantısı gibi reaksiyonlar gösterebilir. Bu durum önemli hastalıkların sinyali olabileceği gibi vitamin eksikliğinin göstergesi olarak yorumlanabilir.

Baş ağrısı mide bulantısı yapar mı gibi klişeleşmiş sorular halen daha ciddi bir kitleyi ilgilendiriyor. Çünkü oldukça sık karşılaşılan bir durum olarak görülüyor. Tabi ki iki reaksiyonun aynı anda görülmesi mümkündür. 

Baş ve Göz Ağrısı Mide Bulantısına Neden Olur Mu?

Baş ağrısı ve göz ağrısı birbiriyle oldukça alakalıdır. Örneğin göz çevresinde görülen ağrılar enseden gelen bir baş ağrısıyla bir arada hissedilebilir. Aynı şekilde buna sebep olan faktöre bağlı olarak mide bulanması veya öğürme gereksinimi doğabilir. Çoğunlukla yapılan araştırmalar östrojen ya da benzeri hormonların dengesizleştiği süreçlerde bu gibi komplikasyonların geliştiğini ortaya koyuyor.

Yani regl dönemi, hamilelik, enfeksiyon ve gribal hastalıklar bu süreçlere örnek gösterilebilir. Baş ağrısı mide bulantısı göz ağrısı gibi rahatsızlıkların sürekli olarak bir arada görülmesi ise farklı yorumlara sebep olabilir. Doktorunuzun yapacağı detaylı bir muayene ile küme sinir sisteminizin ve baş ağrılarınızın ana kaynağı bulunabilir. Tabi ki bu süreçte gözde ağrıma olasılığı çok daha yüksektir. Fakat yukarıdaki hormonal dengesizliklerden kaynaklanan bir mide bulantısı elbette ki görülebilir.

   
Migren Östrojen ve Seretonin hormonuna bağlı
Grip vb Enfeksiyon bazlı hastalıklara bağlı
Travma Yaşanan krize bağlı
Çevresel faktörler Alkol, sigara, uyuşturucu madde vb etkenlerden

Baş ve Göz Ağrısı Mide Bulantısı Haricinde Hangi Belirtileri Gösterir?

Baş ve göz ağrısı minimum 15 dakikalık süreçlerle başlayan bir kriz olarak görülür. Akut ağrılar arasında sayılır ve 3 saate kadar devam edebilmektedir. Bu süreç içerisinde yalnızca ağrı hissiyatı gerçekleşmez. Gözde hissedilen baskı kendiliğinden karartı veya bulanık görme gibi belirtilerle ortaya çıkabilir. Tabi ki bu noktada kişinin göz doktoruna ya da acil olarak hastaneye gitme isteğini etkileyen detaylar ortaya çıkacaktır.

Bilhassa mide ağrısı ve bulantısı kişinin hareket kabiliyetini etkileyebilecek bir düzeye ulaştığında dayanılmaz olabilir. Üzerine eklenen baş ve göz ağrısı ise ciddi bir sorun olduğunun göstergesi olabilir. Bazen yalnızca göz çevresinde hissedilen bu durum çoğunlukla iltihaplanmalar ile ilişkilendirilebilir. Konjonktivit gibi ileri dereceye ulaştığında aylarca devam edebilecek enfeksiyonlar diğer reaksiyonları tetikleyebilecek güçtedir.

Göz ağrısı mide bulantısı yapar mı sorusunun henüz net bir biçimde bağlantısını kanıtlayan araştırmalar mevcut değil. Yalnızca teorik anlamda bunların birbiriyle ilişikli olabileceği üzerinde durulduğunu söylemek mümkün olabiliyor. Migren gibi hormon dengesizliği, vitamin ya da mineral eksikliği ile tetiklenebilecek sinir yıpranmaları ise tüm vücut için kriz anlamına gelebiliyor.

Baş ve Göz Ağrısı Görüldüğünde Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Aslında 3 saati aşan tüm ağrıların insan vücudu için sorun teşkil edebileceği aşikâr. Fakat yinede göz ağrısı mide bulantısı şikâyeti olan kişiler baş ağrısı hissedene kadar doktora gitmemeyi tercih ediyor. Hatta uzmanlar dahi 24 saate kadar bu bağlamda dayanabileceğimiz ağrıların risk oluşturmayacağından söz ediyor. Yinede tedbiri elden bırakmamak ve erken teşhis olanağından ötürü doktora vakit kaybetmeden gitmekte fayda var.

Doktorların üzerinde durduğu bir diğer önemli husus ise inme yani felç riski oluyor. Enseden gelen baş ağrısı ile beraber göz ağrısının birçok hastalık ile özdeşleşebileceği aşikâr. Eklenen mide bulantısı ile sorunun çok daha geniş bir çerçeveye yayılabileceği belirtiliyor.

Bulanıklığı geçirmek için vitamin ve mineral takviyeleri, sıvı tüketimi yapılabilir. Ancak felç riskinin doğmasından ötürü asla uzun süreli ağrılarda hastaneye gidişin ertelenmemesi konusunda uyarıyorlar.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle