Göz İltihabı Sorunlarına Uygulanacak Olan Bitkisel Karışımlar Nelerdir?

Göz iltihabı sorunları evde hazırlanacak olan bitkisel karışımlar sayesinde kısa süre içinde ortadan kaldırılır. Bu karışımların düzenli ve aksatılmadan uygulanması çok önemlidir.

 Göz iltihabı Bitkisel Tedavi Uygulamaları 

Soğuk uygulama 

Yüz ve göz bölgesinin soğuk su ile yıkanması iltihabın ateşinin alınması ve şişliklerin inmesini sağlar. Gözün içi iltihaplanması konusunda soğuk kompres uygulamasında fayda sağlar. Bir havlu ya da beze sarılacak olan buz küpleri bu konuda sorun yaşayan kişilerde çözüm olacaktır. Hazırlanan buzlu bez göz  kapaklarının üzerine koyulur ve 10 dakika bekletilir. Bu, gözlerdeki şişme ve kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Papatya 

1 çay kaşığı kuru papatya çiçeği 1 kahve fincan kaynatılmış suyun içine  eklenir. Bir kenarda soğuması için bekletilir. Göz iltihabı nasıl geçer kapsamında yıkama için kullanılmalıdır.

Salatalık Dilimleri

Göz iltihaplanması nasıl geçer konusunda en yaygın kullanılan çözümdür. Salatalık dilimleri buz gibi soğuk suyun içinde 10 dakika boyunca bekletilir ya da buzdolabında soğutulur. Ardından gözün kapak kısmına 10 dakika boyunca koyularak bekletilir.

Çay Poşetleri

 Göz iltihabı olan  gözün üzerine birkaç dakika nemli yeşil veya siyah poşetleri koyulur. Günde birkaç kez tekrarlanması gerekir. Gözde şişme varsa çay poşetleri soğuk su ile nemlendirilmelidir. Çay viral ve bakteriyel olan enfeksiyonlar ile mücadele eder. Ayrıca inflamasyonu azaltmaya yardımcı olan biyo flavonoidleri içermektedir. Çayın içinde bulunan tanik asit iltihabı ve kaşıntıyı hafifletir. 

Bitkisel Farklı Karışımlar

Bol Bol Su İçmek

 Gözlerde iltihaptan kaynaklı olarak tahriş olursa, görüş bulanıksa veya gözde bir şey varmış gibi hissediliyorsa muhtemelen göz kuruması belirtileri yaşıyorsunuz demektir. Sorundan kurtulmanın en güzel yolu bol su tüketmekten geçer.

Soğutulmuş Kaşıklar

Bir su bardağının içine buz doldurun ve dört adet metal kaşık koyun. Soğuduğunda her gözün üzerine bir kaşık koyun. Kaşıklar ısınınca  buzlu su bardağının içinde bulunan soğuk  kaşıklarla değiştirin. Metal kaşıkların serin sıcaklığı, kan damarlarını daraltır ve bu sayede göz bölgesindeki kızarıklık, şişlikte azalır.

Aloe Vera Suyu

Aloe vera suyunu dondurup biraz soğuk su ile karıştırın. Temiz olan bir pamuklu parçası kullanarak bu karışımı gözlerin üstüne koyarak 10 dakika boyunca bekletin. 

Hintyağı yağı

Hint yağı gözlerdeki  lipit üretimini artırarak gözyaşı buharlaşmasının önler. Gözlerdeki  kuruluğun azalmasına olanak sağlar. Yağın anti-inflamatuar özellikleri sayesinde gözlerde meydana gelen şişliklerin ve kızarıklıkların azalmasına yardımcı olur

Sıcak Süt ve Bal

Balın inanamayacağınız düzeyde anti-bakteriyel özellikleri vardır. Sıcak süt ve bal karışımı gözlerin yıkanması konjunktivitlerin yatıştırılmasına ve iyileştirilmesine yardımcı olur. Balın ile sütun eşit  düzeyde kullanılması gerekir. Bir kabın içinde karıştırılması gerekir. Karışım açısından önemli olan pütürlü şekilde kalmamasıdır. Günde birkaç kez gözünüze 2-3 damla damlatın. Alternatif olarak, bu karışımı sıkıştırıcı olarak da kullanabilirsiniz. Bal içinde  bulunan anti bakteriyel özellikleri sayesinde fayda sağlar. Düzenli ve aksatılmadan uygulanması gerekir. Bu sayede sağlıklı şekilde fayda sağlanır.

Elma Sirkesi

1 çorba kaşığı elma sirkesi ile 1 su  bardağı su karıştırılır. Pamuk top haline getirilir ve karışımın içine batırılır. Pamuk yardımı ile gözler düzenli bir şekilde silinir. Elma sirkesinin anti bakteriyel özellikleri bulunur. Bu özelliği sayesinde gözlerde fayda sağlar. Günlük düzenli bir şekilde kullanılması çok önemlidir. Elma sirkesi bağışıklık sistemininde kuvvetlenmesi konusunda yardımcı olduğu için salatalarda da sık şekilde kullanılmalıdır.

 Patates

Bir patates rendenin ince tarafı ile rendelenir. Patatesler göz üzerine koyulur ve 10 dakika boyunca bekletilir. Büzücü özelliği bulunan patates iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olacaktır. Patates ayrıca bir bezin içinde koyularak bölgeye uygulanabilir. Bu şekilde 15 dakika boyunca bekletilir. Bu uygulama gece yatmadan önce 3 gün ara verilmeden yapılır.

Gül Suyu

Gül suyu özellikle insanların gözlerinde meydana gelen iltihap ağrılarının ortadan kalkmasına yardımcı olur. Gül suyuna batırılan bir pamuk yardımı ile gözlere uygulama yapılır. Bu sayede bölgede derhal rahatlama sağlanır.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle