Göz Kuruluğunu Ortadan Kaldıracak Olan Bitkisel Destekler Nelerdir?

Göz damarlarında meydana gelen kurumalara karşı evde bitkisel karışımlar ile tedbir alınabilir. Bitkisel karışımlar kesinlikle düzenli şekilde kullanıldığı zaman hastalarda fayda sağlar.

Göz Kuruluğuna Hangi Bitki İyi Gelir?

Salatalık

Salatalık yatıştırıcı olan etkisi ile gözlerde fayda sağlamaktadır. Özellikle yorgun göz kaslarının rahatlaması konusunda fayda sağlar. Kişilerin gençleşmesine olanak sağlar ve dolaşım sistemini düzene sokar. Salatalık dilimleri buzdolabında soğutulduktan sonra gözlerin üzerine koyularak 15 dakika boyunca bekletilmelidir. Göz kuruluğu nasıl geçer bitkisel karışımlar arasında kuruluğa fayda sağlar. Cildin temizlenmesini sağladığı için günlük olarak kullanılmalıdır. Salatalık göz kapaklarındaki iltihaplanmayı azaltmanın yanında şişliklerin inmesine de olanak sağlar.

Havayı Nemlendirmek

Havayı nemlendirmek son derece kuru gözler konusunda fayda sağlar. Göz kuruluğuna bitkisel çözüm kapsamında sorun ile mücadele etmeye olanak sağlar. Havayı nemlendirmeye olanak sağlayan cihazlar bu konuda etkilidir. Bu tarz cihazlardan evde bulunmuyorsa bir tencere içinde su kaynatın ve yüz bölgesini bu tencereden çıkan buhara doğru dikkatli bir şekilde yaklaştırın. Havada bulunan ne kuru gözlerdeki sorun için bu sayede fayda sağlar.

Siyah Çay

Göz kuruluğuna iyi gelen bitki kapsamında eski dönemlerden bu yana siyah çay fazlasıyla kullanılır. Gözlerin nemlenmesine olanak sağlayan antioksidan özelliklere sahiptir. Poşet çaylar suyun içinde birkaç dakika boyunca kaynatıldıktan sonra soğuması için kenara bırakılır. Kapalı olan gözlerin üzerine sıkılan çay poşetleri ya da çay ile ıslatılan pamuk koyularak en az 15 dakika boyunca bekletilir.

Patates

Göz kuruluğuna iyi gelen bitkiler arasında bulunan patates göz kurmasına karşı savaş açan en mükemmel doğal çözümler içinde yer alır. İnce bir dilim patates kesilir ve göz kapaklarının üzerine koyulur. Bu şekilde 15 dakika boyunca bekletilir. Özellikle geceleri yatmadan önce bu uygulanın her gün düzenli şekilde uygulanması göz kuruluğuna kesin çözüm olarak kullanılır.

Süt

Süt kullanımı gözlerde yatıştırıcı etkilere sahip olan bir içecektir. Göz kuruluğu bitkisel çözümler arasında göz kaslarının gevşemesine olanak sağlar. Temiz bir pamuk soğuk sütün içine batırılır. Ardından bu pamuk ile göz bölgesi en düzgün şekilde temizlenir.

Diğer Bitkisel Karışımlar

Papatya

Papatya çayı gözlerdeki yağ oranını dengelemek ve göz kuruluğu bitkisel tedavi kapsamında fayda sağlar. Papatya çayı demlendikten sonra soğuması için bir kenara bırakılır. Gazlı bir bez batırıldıktan sonra fazla papatya suyu sıkılır. Ardından kapalı olan gözlerin üzerine koyularak 15 dakika boyunca bekletilir.

Ebe Gümeci

Göz kuruluğuna iyi gelen bitkiler arasında ebe gümeci kullanımı yer alır. Kullanım yapmak için;

  • 1 tepeleme tatlı kaşığı ebegümeci
  • Yarım bardak su
  • Pamuk

Suyun içine ebe gümeci atılır ve 6 dakika boyunca aralıksız şekilde kaynatılır. Ocaktan indirilir ve 10 dakika boyunca soğuması için bekletilir. Pamuk ebe gümeci suyu ile ıslatılır ve kapalı gözün üzerine koyularak 15 dakika boyunca bekletilir. 1 hafta boyunca her gün düzenli şekilde yapılmalıdır. Düzenli bir şekilde yapıldığı zaman fayda sağlar. Aksi takdirde şifalı karışımdan fayda aramak yanlış olacaktır.

Karnabahar Kürü

250 ila 300 gram karnabahar 750 ml kaynayan klorsuz suyun içinde 6 dakika boyunca kaynatılır. Ilıması için kenara bırakılır ve ılıdıktan sonra süzülür. Haşlanmış olan karnabaharın suyu yarıya iki adet kaba ayrılır. İlk yarısı sabah geriye kalan diğer yarısı da akşam aç ya da tok karına içilir bu karışımın her gün taze şekilde hazırlanıp içilmesi gerekir. Karnabahar kürü aşağıda şekilde uygulanır;

  • 7 gün uygula + 3 gün ara ver + 7 gün uygula + 3 gün ara ver + 7 gün uygula = Toplam 21 günlük kürdür.

Bu kürün uygulanma formülün anlamı; 3 adet 7 gün boyunca uygulanır, her 7 günün sonuna gelindiği zaman 3 gün ara verilir karnabahar kürü toplamda 21 gün boyunca uygulanır. Uygulanan kürün her 7. günün sonunda verilecek olan 3’er günlük aralıklı uygulama süresine kesinlikle dâhil değildir. Bu kürde karnabaharın kesinlikle taze olması gerekir. Pişirilecek olan karnabahar öğle ya da akşam yemeklerinde salata olarak da tüketebilir küründe her daim taze şekilde hazırlanacak ertesi güne bırakmadan tüketilmesi gerekir.

Tüm bitkisel karışımlar taze şekilde yapılmalı, düzenli şekilde kullanılmalı ve kesinlikle düzeninin dışına çıkılmamalıdır. Bitkisel destekler bu sayede sağlık konusunda fayda sağlar. Aksi takdirde işe yaramaz.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle