Göz Nezlesi Nedir, Belirtileri İçinde Neler Yer Almaktadır?

Göz nezlesi belli başlı semptomlar ile kendini göstermektedir. Bu semptomlar ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Bundan dolayı vakit kaybetmeden uzman hekimle görüşmek gerekir.

Göz Nezlesi Belirtileri Arasında Neler Bulunur?

Gözlerin beyaz kısımlarını ve göz kapaklarının iç kısmındaki zarları kaplayan açık zarlarda kızarıklık göz nezlesine neden olur. Göz nezlesinde gözlerde akma meydana gelir. Göz nezlesi sorununa genelde virüs veya bakteriyel enfeksiyon neden olur ama alerji, kimyasal madde ve altta yatan hastalıklar da rol oynayabilmektedir. Gözdeki nezle belirtileri içinde kızarıklık ve yaş en önemli detaylardır. Göz nezlesi nedir belirtileri nelerdir kapsamında aşağıdaki detaylarda yer alır;

Gözlerin Çevresinde Kızarıklık

Göz kızarıklığı göz nezlesi belirtileri nelerdir kapsamında en belirgin olan özelliktir. Bu sorun nadir de olsa ciddi olarak ortaya çıkabilir. Sorun derhal tespit edilmelidir ve tedavi sürecine geçilmediğinde uzun süreli göz sorunlarına, görme hasarına yol açması mümkün olmayan yaygın bir durumdur.

Kırmızı Ve Şişkin Kapaklar

Bulaşıcı olabilen göz nezlesi semptomları tipik olarak bir gözde başlar ve diğer göze birkaç gün içinde geçer. Alerjik pembe gözün semptomları genellikle her iki gözü de içerebilir ve neredeyse her zaman kaşıntı sorunu içerir. Gözün kapaklarının şişmesi bakteriyel ve alerjik bir durumdur. Bu sorunun önüne geçmek adına uzmana başvurmak gerekir.

Gözyaşı Sorunu

Viral ve alerjik pembe göz nezlesi normalden daha fazla gözyaşı üretmesine neden olur. Gözyaşının fazla olması burun akıntısına neden olur. Hatta burun akıntısı olduğunda grip olunuyor hissiyatı doğabilir.

Yanan ve Kaşıntılı Gözler

Gözlerde aşırı kaşıntılı durumlar ve yanma hissi de belirtileri içinde bulunur.

Gözlerde Drenaj

Açık, sulu bir drenaj viral ve alerjik olan belirtileri içinde yer alır. Drenaj daha yeşilimsi-sarı olduğunda bu muhtemelen bakteriyel bir duruma işaret eder.

Işığa Karşı Hassasiyet

Gözde bulunan nezle belirtileri içinde ışıklı ortamlara karşı hassasiyet bulunur. Görme, şiddetli ışık hassasiyeti veya şiddetli ağrı değişiklikleri gibi ciddi semptomları olan kişilerin mutlaka uzmana gözükmesi gerekir.

Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

Kişisel Bakım

Gözde bulunan nezle belirtileri ve sorunun önüne geçmek için kişisel temizliğe dikkat etmek gerekir. Enfeksiyon ile alakalı tanı koyulduktan sonra mutlaka aşağıda bulunan detaylara dikkat etmek gerekir.

  • Bu sorunu yaşayan kişilerin ellerini göze sürmemesi gerekir.
  • Ellerin sık ve anti bakteriyel sabunlar ile yıkanması gerekir.
  • Günlük olarak el yüz havlusunun değiştirilmesi gerekir. Havluların evdeki başka kişiler ile ortak olarak kullanılmaması gerekmektedir.
  • Lens kullanımı yapan kişilerin mutlaka uzman hekim ile görüşerek hareket etmesi gerekir.

Özellikle bebeklerde ve çocuklarda bu sorun varsa anne ya da babaların el ile temiz etmemesi çok önemlidir. Özellikle bölgeye ilaçlar uygulaması yaptıktan sonra ellerin sık sık yıkanması gerekir. Nevresim ve havluları her gün değiştirmek gerekir.  Tezgah üstü lavabo, lavabo ve kapı makarası da dahil olmak üzere tüm yüzeyler düzenli bir şekilde dezenfekte edilmesi gerekir. Enfekte durumda olan kişilerin kesinlikle makyaj yapmaması gerekir.

Ağrıyı azaltmak, bakteriyel veya viral pembe gözlerin deşarjını ortadan kaldırmak adına gözlere soğuk ya da sıcak kompres uygulaması yapılmalıdır. Enfeksiyonların yayılmasını önlemek adına her göz için farklı bir bez kullanımı yapıldığından emin olmak gerekir. Gözdeki nezle için uzman hekimler tarafından verilen antibiyotikler kullanıldıktan 24 saat sonra genelde işe veya okula geri dönülebilir. Viral göz nezlesi sorunları sürdüğü sürece bulaşıcı bir durum meydana gelir. Bundan dolayı uzman ile görüşmek gerekmektedir. Uzman kişi için en uygun tedavi şeklinin planlamasını yapacaktır. Tedavi planına mutlaka uyulması gerekir. Bu sayede sağlığa kavuşmak mümkündür.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle