Konjonktivit Tedavisi İçin Kullanılan Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Konjonktivit tedavisi kapsamından yapılacak olan uygulamalarda bitkisel çözümler oldukça faydalıdır. Bu faydalardan yararlanmak adına düzenli ve aksatılmadan uygulanmalıdır.

Konjonktivit Çeşitleri Tedavisi

Viral Konjonktivit

Viral konjonktivit hastalarının çoğunluğu hafif düzeyde sorun yaşamaktadır.  Konjonktivit bitkisel tedavi ile genelde 7 ila 14 günlük süre içinde kalkar. Bazı kişilerde konjonktivitin temizlenmesi 2 ila 3 hafta ya da daha fazla sürebilmektedir. Uzmanlar bu sorunun tedavisi için antiviral ilaç reçete edebilir. Antibiyotik viral konjonktivit gelişimi göstermeyecektir. Bu ilaçlar virüslere karşı etkili değildir.

Bakteriyel Konjonktivit

 Bakteri kaynaklı ortaya  çıkan konjonktivit sorunu için topikal göz damlası ya da merhem olarak adlandırılan bir antibiyotik reçete edebilir. Antibiyotikler enfeksiyon ve gözdeki iltihabın süresini kısaltmak için kullanılır. Komplikasyonları azaltmak için ve yayılmasının önüne geçmek için yardımcı olur. Aşağıdaki durumlar meydana geldiği zaman antibiyotikler gerekli olabilir:

  • Ağır hastalığı olan kişiler 
  • Konjonktivit hastalarının bağışıklık sistemi tehlikeye girdiği zaman 
  • Bazı bakterilerden şüphe duyulduğu zaman 

Hafif bakteriyel konjonktivit hastalarında antibiyotik tedavisi yapılmadan sorunlara evde bitkisel çözüm sağlanabilir. Doğal çözüm destekleri ile sorunun ortadan  tamamen kaybolması 2 hafta sürebilir.  Evde uygulanacak olan doğal çözümlerin doğru şekilde, düzenli ve aksatılmadan kullanılması kanjonktivit sorunlarının ortadan kalkmasına olanak sağlar.

 Alerjik konjonktivit

 Alerjik durumlar meydana geldiği zaman uzmanların vereceği ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Bazı durumlarda, doktor semptomları iyileştirmek için ilaçların kombinasyonunu önerebilir.  Alerjiden kaynaklı olarak ortaya çıkan sorunlarda ilaçlar kullanıldığı zaman fayda sağlar ve sorun tamamen ortadan kalkar. Aksi takdirde kesinlikle istenilen sonuca ulaşılmaz.

Bitkisel Çözümler

Bal

Malzemeler

  • 1/4 çay kaşığı çiğ bal
  • 1/4 fincan damıtılmış suyu ( 5 dakika kaynatıp soğumaya bırakılmış su
  • Deniz tuzu

Çiğ bal ve deniz tuzu saf ılık suyun içinde eritilir. Suyu çok sıcak tutmamak gerekir. Bundan dolayı suyun yararlı özelliklerinin bazılarını değişime uğrayabilir. Temiz bir bezin kullanarak  göze birkaç saatte bir 1-2 damla dökülür.

Anne Sütü

Temiz bir kaşığın içine birkaç damla anne sütü koyulur Ardından göz içine damlatılır. Konjonktivit doğal tedavi kapsamında bu uygulama birkaç gün boyunca günde 3 kez veya göz enfeksiyonu temizlenene kadar devam kullanılır. Belirtileri devam ederse ya da kötüleşme meydana gelirse  tıbbi yardım istenmelidir.

Tuzlu Su Yıkama

 Gözün yüzey kısmını gün içinde birkaç kez steril bir tuzlu su (tuzlu su) çözeltisi ile  yıkamak gerekir. Evde bitkisel tuz damla çözeltisini hazırlamak için sterilize edilen su ile tuz kullanımı yapılmalıdır. Hazırlanan karışım gün içinde damla şeklinde göze uygulanır.

Aloe Vera Jel

Aloine ve amodin tarzındaki aloe vera jel bileşenleri, anti bakteriyel ile antiviral özelliklere sahiptir. aloe vera faydaları, iltihaplanmayı azaltma ve iyileşmeyi hızlandırma kabiliyetine sahiptir. Devam papiller konjonktivit tedavisi kapsamında göz bölgesine aloe Vera yerleştirilir. 10 dakika boyunca bekletilir ve ardından soğuk su ile yıkanması gerekir. Papiller sorunların ortadan kalkmasını ve gözün rahatlamasını sağlar. Araştırmacılar, aloe vera özütlerinin, gözün dış kısımlarındaki bulunan iltihaplanmaları da ve diğer göz rahatsızlıklarını da ortadan kaldırmaya yardımcı olduğunu ortaya çıkartmıştır.

Zerdeçal

Zerdeçalın içeriğinde iyileştirici bileşikler bulunur ve iltihaplanma sorununu azaltır. Ayriyeten anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Topikal şekilde kullanıldığı zaman pembe göz belirtilerini rahatlatır ve tamamen ortadan kaldırır. Bir kahve fincanı kaynatılmış suyun içine 2 yemek kaşığı zerdeçal toz ekleyin. Karışımın içine temiz pamuklu bez veya havlu batırın. Ardından  bu havluyu gözün üstüne koyarak 10 dakika boyunca bekletin. Bu uygulamanın bitmesinden sonra mutlaka bölge soğuk su ile yıkanarak durulama yapılır.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle