Miyop Sorununda Evde Kullanılacak Olan Çözümler Nelerdir?

Miyop sorunu yaşayan kişilerdeki sorunu ortadan kaldırmak için evde kullanılacak olan bitkisel tedaviler ek destek sağlar. Bunların düzenli ve aksatılmadan kullanılması çok önemlidir.

Miyop Tedavisi Bitkisel Çözüm

Miyop tedavisi yoktur, engellenebilir ya da büyük oranda ertelenebilmektedir.  Belli başlı bitkisel çözümler ve evde uygulanacak olan çözümler ile sorunu ilerlemesi durdurulur. Miyop tedavisi bitkisel şekilde yapılacaksa aşağıdaki detaylar dikkate alınmalıdır.

Dışarıda zaman geçirmek

Özellikle evde televizyon seyreden ve bilgisayar kullanan çocuklarda miyop sorunu oldukça sık şekilde gözlemlenir. Miyop bitkisel tedavi kapsamında özellikle çocukların açık havada kaliteli vakit geçirmeleri önemlidir. Doğadaki yeşillikler sağlık açısından çok faydalıdır.

Güneş

Her sabah düzenli şekilde 3 ila 5 dakika boyunca gün doğumunu izlemek göze yarar sağlar. Her sabah erkenden uyanılalı, güneşin yükselişini izlemek adına yürüyüşe çıkılmalıdır. Gün doğumu izlerken göz sağlığı iyileşir. Miyop tedavi edilirken yürüyüş sayesinde genel sağlığa da fayda sağlanmış olunur.

Egzersiz yapılmalı

Sağlıklı bir vücut için egzersiz çok önemlidir. Göz içinde egzersiz saplıkta olduğu gibi eşit derecede önemlidir. Her sabah düzenli şekilde egzersiz yapılması gerekir. Düz bir alanı gözünüzü yukarıya bakmak için kullanın. 5 saniye boyunca bakın ve ardından normal konumuna dönün. Göz bebeklerini saat yönünde ve saat yönünün tersine beş kez döndürün. Her gün düzenli şekilde bu egzersizi yapın. Düzenli şekilde yapıldığı sürece görüş alanında farklılıklar meydana geldiğini fark edebilirsiniz.

Gözün ısıtılması

Avuç içlerinizi birbirine ısınana kadar sürtün ve avuç içlerini gözlerinizi kapatacak şekilde kullanın. Bu uygulama günün her saatinde yapılabilecek olan bir işlemdir.  Özellikle stresli zamanlarda da fayda sağlar. Gün içinde birkaç dakika ayrılarak yapılan bu uygulama sayesinde gözlerin gençleşmesine yardımcı olunur. Ayriyeten bu egzersiz oldukça basit ve kolaydır.

Okumada dikkat edilmelidir

Okuma kişilere bağımlılık yapabilir ama favori kitaplar okurken kişilerin aklında bulundurması gerektiği bazı detaylar vardır. Loş ya da kötü ışıkta okumaktan kesinlikle kaçınmak gerekir. Göze zarar vermeyecek düzeyde ışık olduğundan emin olmak gerekir. Hareketli bir araç ise asla okunmamalıdır. Bundan dolayı göz üzerinde oldukça fazla zorlanma olabilir. Yatma esnasında yatakta okuma yapmakta göze oldukça fazla zarar verebilir.

Kullanılan Çözümler

İyi yemek alışkanlıkları

Yanlış beslenme alışkanlıkları miyobu kötüleştirebilir. Süt tüketilmesi, A vitamini açısından zengin ıspanak, havuç, domates, yeşil bezelye, soya fasulyesi, portakal,  lahana tüketilmesi gerekir. Vitaminli açıdan zengin sebzeler göz için çok iyidir ve göz problemlerine kısa sütrede fayda sağlar. Bun tarz besinler miyop için en iyi doğal ilaçlar arasında yer alır.

Doğal ürünler

Ömer Çoşkun ve İbrahim Saraçoğlu da doğal ürünlerin kullanımlarını tavsiye etmektedir. İbrahim Saraçoğlu Hin Bektaşi üzümü göz sağlığı için oldukça faydalı olduğunu her daim belirtmektedir. Günlük olarak kullanımı etkili bir tonik olarak işlev görmektedir. Yaban mersini ve siyah Frenk üzümü de doğal besin kaynakları içinde yer alır. Doğal ürünler gözde bulunan gerginliği azaltmaya, görüşü iyileştirmeye ve gözün daha çok bozulmasını önlemeye yardımcı olur. Üzüm çekirdeği özleri de hafif düzeyde Miyop tedavisinde yardımcı olabilir.

Göz hamamı

Bir litre suyun içine atkuyruğu ya da Isırgan otu atılır. Bu şekilde kaynatılır ve tonik elde edilir. Bu karışım ile ıslatılan pamuklu bir havlu kullanılması sayesinde miyobun başlamasını geciktiren etkiler elde edilir.

Göz damlası

Papatya çayı miyop önlemek için kullanılan doğal bir göz damlasıdır. Bu tarz ürünleri göz damlası olarak kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışmak gerekir.  Bunların kullanımında göz doktorundan onay almak gerekir.

Trifala

Eski Hintlerde kullanılan geleneksel bir bitkidir. Eski dönemlerde görmenin geliştirmesi konusunda fayda sağlandığı kaynaklarda geçmektedir. Aynı zamanda göz kaslarını güçlendirmeye da yardımcı olur. Özellikle miyobun ilerlemesinin önüne geçer.

Göz bakımı çok önemlidir, çünkü Miyop hastalığı için bir tedavi yoktur. Miyop sorunu için uzmanlar hastalarına belli başlı tedavi planları hazırlar. Bu planların dışında evde hazırlanacak olan basit ev ilaç destekleri kişilere yardımcı olabilir. Bunların düzenli şekilde kullanılması sadece miyop sorununu değil, diğer göz problemlerini uzak tutacaktır. Evde kullanılacak olan kürlerin mutlaka uzan bilgisi dâhilinde kullanılması gerekir. Ayrıca göz egzersizleri de uzmana sorularak yapılmalıdır. Zaten uzman hekimler göz egzersizleri konusunda hastasına detaylı şekilde bilgi verir. Bitkisel desteklerin ve göz egzersizlerinin düzenli şekilde kullanıldığı zaman ve yapıldığı zaman fayda sağlar. Aksi takdirde fayda bulmak imkansızdır.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle