Retina Dekolmanı Ameliyatı Türleri Nelerdir, Operasyon Ne Kadar Sürer?

Retina Dekolmanı Ameliyatının kesin süresini tahmin etmek zordur. Kişinin göz yapısına, ameliyat türüne göre farklılıklar gösterebilmektedir. İyi ihtimalle bu süreye 45 dakika diyebiliriz.

Retina dekolmanı halk arasında retina yırtığı olarak anılsa da aralarında belirgin farklar olduğunu söyleyebiliriz. Tedavisi ise yalnızca cerrahi operasyon ile mümkündür.

Retina Dekolmanı Ameliyatı

Öncelikle Retina dekolmanı gözümüzün dış çeperi olarak bilinen retinanın iki katmanı arasındaki sıvı birikintisine verilen isimdir. Yırtılmalar buna en büyük sebepler arasındadır. Retina Pigment Epiteli olarak adlandırılan RPE ile Fotoreseptör Retina katı arasında oluşan bu sıvı birikiminin sonuçları ağır olabilir. Müdahale edilmediğinde sinirlere kadar uzayan etkilerle görme netliği veya yetisi tamamıyla kaybedilebilir.

Retina dekolmanı ameliyatı nasıl yapılır sorusu ise çoğunlukla endişe duyularak sorulan sorulardandır. Oysa bu tip hassas operasyonlar son derece gelişmiş teknoloji ile yapılmaktadır. Göz sağlığı, retina yırtığını boyutu ve derinliği, biriken sıvı miktarı ve akut gelişen durumlar değerlendirilerek teşhis ve tedavi süreci başlatılır.

  1. Regmatojen Retina Dekolmanı
  2. Traksiyonel Retina Dekolmanı
  3. Eksüdatif Retina Dekolmanı

Rahatsızlığınızın türüne bağlı olarak Retina dekolmanı ameliyatı için uygun olan cerrahi yöntemi seçilir. Aşağıda Retina dekolmanı ameliyat türlerini ve başarı oranlarını görebilirsiniz.

Ameliyat Türleri Başarı Oranları
Skleral Çökertme %68 – %100
Vitrektomi %63 – %100
Pnömatik Retinopeksi %61 – %90

Retina Dekolmanı Ameliyat Türleri

Özel hastaneler ve göz klinikleri Retina dekolman ameliyatı açısından daha fazla tercih edilir. Çünkü operasyon ücreti eskiye nazaran gelişen teknoloji faktörüne rağmen uygun bir çizgidedir. Hali hazırda retina yırtığının oluşup fark edilmesinin ardından hemen müdahale edilmesi gerektiğini unutmamak gerekir. Bu tür hassas göz operasyonlarında hem teknolojik materyallerin yeterliliği hem de doktorların uzmanlık alanları çok önemlidir. Ufak mikronların ölçü olarak kullanıldığı Retina dekolmanı operasyonu yapan ekibin tecrübesi ise başarı oranında ciddi bir faktör olarak görülür.

Herkesin merak ettiği Retina Dekolmanı ameliyatı kaç saat sürer sorusu ise operasyonun türüne, gözün yapısına, retina yırtığına göre değişkenlik göstermektedir. Normal durumlarda retina ameliyatı olanlar bu süreyi ortalama 45 dakika olarak belirtmişlerdir.

  • Skleral Çökertme

Diğer alternatiflerine göre en eski tedavi metodudur. Gözün dışından uygun materyaller kullanılarak oluşturulan baskı sıvıyı göz içine hapseder. Retina yırtığının tedavisiyle birlikte çökertme işlemi tamamlanılır. En yüksek başarı oranı olan operasyon olmasının dışında göz numaralarının değişkenlik gösterebilmesi mümkündür.

  • Vitrektomi

Yırtığa hemen müdahale edilmediğinde, yırtık zamanla büyüyüp daha fazla yırtılmalara sebep olduğunda, farklı göz komplikasyonları ile beraber dekolman saptandığında Vitrektomi tek alternatif olur. Göz küre içerisine iki farklı materyal ile müdahale edilir. Tedavi içerden ışık yardımıyla jel kıvamındaki Vitreus sıvısının temizlenmesiyle tamamlanır. Operasyon bitiminde göze lazer tedavisi uygulanır ve tüm yırtıklar uyarılır. Retina dekolmanı ameliyatı kaç saat sürer sorusunda en uzun operasyon olduğunu söylemek mümkündür.

  • Pnömatik Retinopeksi

Operasyon kısa sürse de etkileri uzun süren bir operasyon türüdür. Fakat en rahat ve en kolay metot olarak geliştirilmiştir. Yırtık retinanın özel gazlar yardımıyla tedavisini kapsar. Gözün durumu ve retina yırtığı ile dekolmanın durumuna bağlı olarak göz doktorunuz gaz miktarı ve seçimini yapar. Gözünüzde 15 gün ile 60 gün aralığında değişen sürelerde bu gaz bulunur. Sabit kalmak ve gözünüzü çok ekstrem şekilde yormamak gerekir.

Retina Dekolmanı Ameliyatında Doktor Seçimi

Gerek teşhis süreci gerekse tedavi aşaması için hastane ve doktor en önemli unsurdur. Bu tip hassas ameliyatlar sağlığımız için çok önemlidir. Retina dekolmanı ameliyatı yapan doktorlar fiyat konusunda da tecrübelerine, başarı oranlarına ve gözünüzün durumuna göre davranacaktır. Ancak yedeğinin olmadığını hesaba kattığımızda oluşabilecek komplikasyonları minimal düzeye çekmek için yetkin bir hastanede uzman bir cerrah tarafından ameliyat edilmek en mantıklısı olacaktır.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle