Astigmat Hastalığı Teşhisinde Gözlük Kullanımın Önemi ve Hastalığın İlerleme Süreci

Astigmat bir göz hastalığıdır ve gerekli müdahaleler erken teşhisi ile yapılmalıdır. Bu hastalıkla ilgili en çok tercih edilen tedavi yöntemi astigmat gözlük kullanımıdır. Kişideki hastalığın seyrine göre tavsiye edilecek olan bu gözlükleri uzun süreli kullanmak önemlidir.

Astigmat Hastalığında Gözlük Kullanımı

Basit tanımıyla, göz korneasında meydana gelen şekil bozukluğu sonucunda görmede yaşanan sorunlara astigmat hastalığı adı verilir. Bu hastalık için bir takım tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Lens kullanımının yanı sıra ilerlemiş olan astigmat hastalığı için lazerle tedavi de yapılabilir. Korneada yaşanan olumsuz değişimlerin ardından bulanık görme ile kendini gösteren hastalık daha sonra uzak ve yakını görememe gibi problemleri de beraberine getirir. Son olarak şiddetli baş ağrılarına da neden olan astigmat hastalığında doktor tavsiyesine bağlı olarak gözlük kullanımı gerçekleştirebilir. Astigmatta gözlük kullanımı önemli olmakla birlikte kullanılmadığı durumlarda hastalığın ilerleme süreci de artacak ve baş ağrısı ve görme bozukluğu gibi durumlar da ilerleyecektir.

Hastalığın Klasik Tedavi Yöntemleri

Astigmat hastalığında bilinen en klasik tedavi yöntemi gözlük kullanımıdır. Göz doktorunun genel muayeneleri sonucunda hastaların göz ölçümü yapılır ve gözlük verilir. Ayrıca bu gözlük, hastalığın kalıcı tedavisi için çok önemlidir. Yani uzun süre kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra sunulacak gözlüğün özellikle okuma sırasında tercih edilmesi gerekir. Bilgisayar başında çok kalan hastalar da astigmat gözlük kullanmaya devam etmelidir. Belirli dönemlerde hastalığın seyrine göre astigmat gözlüğünün numarası değişebilir. Yani bu numara yükselebileceği gibi düşebilir.

Düzenli olarak kullanılması gereken astigmat gözlüğünün uyku dışında sürekli olarak takılması çok önemlidir.

Astigmat hastalığında gözlük kullanılması, gözlük numarasının düşmesini sağlamaz ya da yükseltmez. Ancak hiç kullanılmaması gibi durumlarda ve hastaya bağlı olarak yaşanan değişimlerde gözlükle ilgili müdahaleler yapılabilir. Daha çok çocuklarda tercih edilen bu uygulamanın esas amacı, hastalığın ilerlemesini engellemektir. Çünkü bu rahatsızlık farklı dönemlerde aniden ortaya çıkabilir.

Gözlük kullanımına devam eden hastalar, gözdeki değişimleri de fark edebilir. Kırma kusurlarının ortadan kaldırılması amacıyla kullanılması gerek astigmat gözlük, uzun süreli takılmalıdır ve gözün gözlüğe olan uyumu sağlanmalıdır. Zaten astigmat teşhisi konulan hastalara bu durum detaylı bir şekilde aktarılacaktır.

Astigmatta Gözlük Kullanım Süresi Ne Kadardır?

Astigmatta gözlük kullanımının öneminden bu şekilde bahsederken, gözlüğün kullanım süresinin de bilinmesi gerekir. Doktorunuz kullanmayı bıraktırana kadar uyku dışında sürekli olarak gözlük kullanım yapmaya devam etmelisiniz. Zaten bu gözlükler gündelik aktivitelerinizi zorlamayacağı gibi kullanımı da kolay olan araçlardır. Gözlük kullanımına kısa sürede alışacağınız için herhangi bir sorun yaşamanız da düşünülemez.

Her hasta için astigmat gözlüklere alışma süresi iki haftadır. Uyum sağladığınız sürece astigmat hastalığınızda iyileşme görülebilir. Ancak gözlük kullanmayı reddeden hastalar, astigmatın ilerlemesine neden olabilir. İlk süreçte düşük göz numaralarıyla sunulan bu gözlükler daha sonra hastalığın seyrine göre değiştirilebilmektedir.

Hastaların göz yapısına ve göz numaralarına uygun olarak hazırlanan gözlükler, herhangi bir komplikasyona neden olmaz. Bazen boşluğa düşme hissi ya da zeminin yükselmiş olması gibi bir hisse kapılabilirsiniz. Bu durumlar ciddi bir sağlık problemi olmamakla beraber kısa sürede ortadan kalkan etkenlerdir. Astigmat hastalarında çok önemli olan bu durumlara dikkat ederek gözlük kullanımına, doktorunuz devam edin dediği sürece devam etmeli ve hastalığın tedavisinde kullanmayı sürdürmelisiniz. Küçük yaştaki çocuklar için pek tavsiye edilmeyen bu yöntem, hastalığın seyrine göre değişkenlik göstermektedir.

Astigmat gözlükler hastalığın kalıcı çözümü için değil, kontrol altına alınması için kullanılır.

Erken yaşta teşhis konulabilen hastalıklarda göz tembelliği gibi durumlar ortaya çıkabilir. Çocuklarda 2 ila 4 yaş aralığında daha çok görülen bu durum karşısında gözlük kullanımı yapılarak göz tembelliği önlenebilir. Eğer bu yaş aralığındaki çocuklarda yüksek gözlük numaraları tavsiye ediliyorsa, bu durum çevreyi ve cisimleri net görebilmesi içindir. Elbette kalıcı çözümler uygulanmadığı takdirde bir ömür boyu gözlük kullanması gereken hastalar bu durumdan rahatsız olabilir. Bu yüzden her hastalıkta olduğu gibi astigmatta da erken teşhis son derece önemlidir.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle