Astigmat Egzersizleri, Aşamaları ve Etkileri Nelerdir?

Astigmat egzersizleri göz tembelleğini önlemektedir. Çocuk yaşta kişilerde yapılmaya başlanması daha etkili olacaktır. Yapım aşamaları ve türleri hakkında bilgiyi makalemizde bulabilirsiniz.

Astigmat egzersizleri başta göz tembelliği olmak üzere birçok göz kusuru için olumlu sonuçlar doğurabilir. Özellikle küçük yaşta teşhis edilmiş düşük Astigmat dereceleri için uygulanması yararlı olacaktır.

Astigmat Egzersizleri Nelerdir?

Astigmat egzersizleri aslında birçoğumuz için uygulanması gereken göz hareketlerini içermektedir. Farkında olmasak dahi göz kusurlarımız belirli bir noktaya ulaşmış olabilir. Buna Astigmat dışında düşük derecelerde Miyop veya Hipermetropi bile dahil edilebilir. Göz muayenesi sonrasında müdahale edilmesine gerek duyulmayan 0,50 derece Astigmat ile bu sorunu nasıl aşacağınızı düşünmeye başlamış olabilirsiniz.

Aslında bu dereceler görüş odağına çok büyük bir kayıp olarak yansımaz. Fakat göz tembelliğinin en temel unsurlarından birisi olan Astigmat derece bakımından ilerledikçe odak ve net görüş yitirilebilir. İşte bu aşamada Astigmat egzersizleri daha net bir vizyona kavuşmanızı sağlayabilir.

  • Egzersize Hazırlık

Gözünüzü öncelikle kapattıktan sonra avuçlarınızla çok hafif basınç uygulamak suretiyle masaj yapınız.

  • Mesafeye Göre Odaklanma Egzersizi

Astigmat için en önemli nokta odaklanmadır. Önce kendinize 20-30 santimetre uzaklıktaki bir nesneye odaklanın. Aradan geçen 30 saniyenin ardından 2-3 metre uzakta olan bir nesneye odaklanın. Yine 30 saniye geçtikten sonra tekrar yakın ve tekrar uzak şeklinde devam edin.

  • Mesafeyi Ölçme Egzersizleri

Bir nesnenin size yaklaşması veya uzaklaşması odaklanma için sorun yaratabilir. Haliyle bir nesneyi tutabildiğiniz en uç noktada tutun ve 30 saniye odaklanın. Ardından kendinize yaklaştırın ve odaklanmayı kaybetmeyin. Uzaklaştırarak egzersizi sürdürün.

  • Sekiz Egzersizi

Duvara, tavana ya da oturduğunuzda masaya hayali bir 8 çizin. Ardından gözlerinizle fiziksel anlamda sekiz çizerek hayalinizdeki rakamı yazın. Gözünüzün fiziksel egzersizi tembellik oluşumunda son derece önemli rol oynayacaktır.

  • Dikkat Egzersizi

Hareket halindeyken belirli bir noktaya odaklanın ve basit hareketlerle araya giren engellere rağmen sürekli olarak odaklandığınız nesneye doğru bakmaya devam edin.

  • Fiziksel Göz Egzersizi

Bu Astigmat egzersizi ise gözünüzü yukarıya, aşağıya, sola ve sağa olmak üzere hareket ettirdiğiniz basit bir antrenmandır.

Astigmat Egzersizleri İşe Yarar Mı?

Astigmat egzersizleri yapılmadan evvel gözler dinlendirilerek başlanmalıdır. Aynı şekilde egzersiz bitiminde göz yine dinlenmeye ihtiyaç duyar. Her ne kadar Astigmat tedavisi için cerrahi müdahale şart olsa da belirli kıstaslarda egzersizler işe yarayacaktır. Kornea üzerindeki sertlik ve olası kornea kusurları 20 yaşına kadar düzelebilmektedir. Sertlik bu yaşa kadar değişime uğrar. Sonrasında ise sertleşerek aldığı kalıbı korur.

Haliyle Astigmat egzersizle düzelir mi sorusunun cevabına kısmen evet demek mümkün hale gelmektedir. Aslında düzelmekten ziyade durumun sabit kalmasını sağlamak temel amaçtır. Yani sürekli gelişebilen bir göz kusuru olmasından ötürü Astigmat için göz egzersizleri yararlı olabilmektedir.

Göz egzersizleri Astigmat dışında da birbiriyle bağıntılı olan göz tembelliği, şaşılık ve göz kayması gibi sorunlar için önerilmektedir. Hatta göz çevresindeki kasların bu denli faal kullanılması tüm göz kusurları için olumlu sonuçlar doğurabilmektedir. Fakat Astigmat derecesine göre bu hareketlere yönelmek doğru olacaktır.

Astigmat Dereceleri Egzersizleri
0,50-1,00 Egzersiz için uygun olup gelişimi bilhassa 20 yaş altında önleyebilir.
1,00-3,00 Yalnızca silindirik mercek ve lens ile tedavi edilebilmektedir. Tercihe bağlı cerrahi müdahale yapılabilir.
3,00 ve üstü Cerrahi müdahale haricinde tedavi yöntemi bulunmaz

Cerrahi müdahale ile Astigmat tedavisi son derece yüksek başarı oranlarına sahiptir. Kişisel isteğinize bağlı olarak toric lens ya da silindirik gözlük camı kullanabilirsiniz. Fakat düşük numaralı Astigmat için göz hareketleri gerçekten göz sağlığınız için faydalı olacaktır.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle