Astigmat Neden Kaynaklı Olarak Ortaya Çıkar ve Ne Gibi Sonuçlar Doğurur?

Astigmat korneada meydana gelen eğriliklerden kaynaklı olarak ortaya çıkar. Bundan dolayı gözde var olan sorunlar meydana geldiğinde kesinlikle uzman hekimle görüşülmesi gerekir.

Astigmat Neden Olur ve Oluşma Nedenleri Nelerdir?

Astigmat kornea eğriliği olarak da adlandırılmaktadır. Bu hastalık görmeyi kısmen bulanıklaştırır. Normal kısa görüş mesafesinin veya uzak görüşlülüğün aksine, nedeni göz küresinin deformasyonu değil korneanın deforme olmasıdır. Bundan dolayı optik cihazın kırılma hatasıdır. Astigmatın sebebi kornea çarpıklığıdır.  Astigmat neden artar kapsamında nu sorun ışığın düzgün şekilde kırılmamasından kaynaklanır. Bu sebeple retina üzerinde küçük bir noktaya odaklanmaz ama ışık demeti retinadaki çubuk şeklinde görüntüleme yapar. Bu nedenle, astigmatizmaya ” bar-görme ” denir. Astigmat genellikle doğum ile kişide bulunur. 

Göz yaralanması veya ameliyatında, özellikle kornea yüzeyi hasar görürse bu sorun meydana gelebilir. Aynı zamanda, kornea yüzeyinde kalıcı olarak baskı yapan herhangi bir şeyden ( göz kapağında büyük bir topak gibi ) meydana gelebilir ve bu da şekil dışına iter. Astigmat nedenleri arasında aile gelen genetik faktörlerde bulunur ve prematüre bebeklerde daha fazla görülür. Bunun sebebi korneanın rahimde düzgün gelişmesi için yeterli zamana sahip olmadığıdır. Astigmat neden artar, korneanın yapısı ile ilgili problemler yaşanması yer alır. Down sendromlu olan 5 kişiden 1 kişide bu sorun vardır ve önemli derecede astigmatizm riskleri bulunur. Bu kişilerin yaşamları boyunca diğer kornea bozuklukları gelişir. 

Bunların içinde en yaygın olanı keratokonus ismi verilen sorundur. Kısa görme (miyopi) ve kornea skarlaması yanında önemli astigmatizmaya da neden olabilir.

Belirtileri ve Sonuçları Nelerdir?

Çoğu insanlarda astigmatizma fark edilmeyebilecek kadar hafif ve küçük bir sorundur. Bunun yanı sıra daha fazla ilerlemiş astigmat görme bulanıklığı, ışık hassasiyeti (fotofobi), göz yorgunluğu, yorgunluk (özellikle de bilgisayar kullanırken uzun süren yoğunlaşmalardan sonra) ve baş ağrısı gibi çeşitli semptomlar olabilir. Sorunun diğer belirtileri arasında bir rengi görme zorluğu (kontrast),  bir tarafa yaslanmış çizgiler tarzında çarpık görüntüler oluşabilir. Şiddetli düzeyde var olan astigmat çift görmeye sebep olabilir. Astigmat genelde kısa görme (miyopi), uzun görüş görme (hipermetropi) veya yaşla ilerlemesi ile alakalı uzun görüş (presbiyopi) ile beraber görülebilir. Kişilerin gözlerinde 0,5 kadar olan astigmatizma normal olarak kabul edilmektedir. Astigmatizmanın dört şekli vardır:

  • Astigmatizm hiperkopik: bir odak çizgisinet düzlemde yatarken, diğeri bunun arkasında kalır.
  • Astigmatizm miyopisi: bir taraf önündeyken odak çizgisi net düzlemde uzanır.
  • Astigmatizm mixtus: bir odak hattı önde  diğeri net uçak düzleminin arkasındır.
  • Astigmat kompozisyonu: astigmatizm dışında geniş veya miyopi de vardır.

Astigmat Nasıl Ölçülür ve Nasıl Tedavi Edilir?

Astigmatizma sorununu bir çift gözlük düzeltmek için öncelikle olarak camın nasıl öğütülmesi gerektiği bilinmek gerekir. Bu nedenle oftalmolog astigmatizmanın gücünü yansıtacak kesin değerleri belirler. Lensin kırılma gücünün hangi açıdan en yüksek olduğu, kırılma gücünün hangi açı ile en küçük olduğu belirlenir. Astigmatizmanın refraftif indeksi silindirde bulunan düzenleme tipi, ekseni, konumu, kırma tayini belirlenir ve gözlük yazılır. 0,1 mm’lik yarıçap farkı yaklaşık 0,5 Dpt’lik kırılma gücü farkına karşılık gelmektedir.  Astigmat çift gözlük ile düzeltilebilir. Bu sayede hastalara normal bir görüş sağlanır.

Kontaks lens kullanımı da bu sorunda gözlükler gibi iş yapar. Torik mercekler bu kapsamda kullanılır. Kontakt lensler göz yüzeyinde tam olarak oturur. Birçok farklı kontak lensler mevcuttur. Lensler yumuşak ya da katı gaz geçirgen olabilmektedir. Günlük tek kullanımlık, uzun süreli aşınma, aylık tek kullanımlık veya tek kullanımlık olarak çeşitleri bulunur. Göz doktoru hangi türün gözlere uygun olduğunu belirler. Kontakt lensler gözlüklerde göre daha pahalıdır. Daha çok bakıma ve titizlikle hijyen gerektirir. Yaşı genç olanlar ve küçük çocuklar için bunların kullanımları daha uygundur. hasta kişi için her dai en uygun tedavi yöntemini uzman hekim belirleyecektir.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle