Astigmat Testi İle Astigmat Teşhisi -Astigmat Testi Nedir

Astigmat çok sık görülebilen bir göz rahatsızlığıdır. Astigmat testi ile bu hastalık teşhis edilebilir. Peki astigmat testi nedir ? Astigmat testi nasıl yapılır ? Bunların hepsini yazımızda açıkladık.

Astigmatizm Testi Çeşitleri:

Bir optometrist, astigmatizmayı kapsamlı bir göz muayenesi ile teşhis edebilir. Astigmat testi, gözlerin ışığı nasıl odakladığını ölçer ve sağlıklı görmek için gereken optik lenslerin tipini belirler. Astigmat testlerinin şekilleri şu şekildedir:

Görme keskinliği testi:  Optometrist size belli bir mesafe uzaklığında olan bazı harfler okutur. Bu test görme keskinliğinizi ölçer. Testin sonuçları kesir birimle ifade edilir (örneğin 20/40). En iyi test mesafesi 20 ft’dir. Karşınızda ki tabloda farklı boyutlarda harfler bulunur ve doktor sizden onları okumanızı ister. Normal görme keskinliği 20/20 oranıdır.

Keratometri: Keratometre, korneanın eğriliğini tespit etmek için kullanılan birincil araçtır. Bu test özellikle kontakt lens tipini belirlemek için kritik önem taşır. Keratometri testi yapan bir korneal topografçı, korneanın haritasını oluşturur ve korneanın şekli hakkında detaylı bir analiz çıkartır. Astigmatın sebebi korneanın şekil bozukluğu olduğu için bu test teşhiste önemli bir aşamadır.

Keratometre: Kornea eğriliğinin ölçümünde kullanılan alettir. Bu alet özellikle astigmatizmanın kapsamını ve eksenini değerlendirir, korneanın ön yüzeyinin eğriliğini ölçmek için kullanılan teşhis aletidir. Keratometri astigmatizmayı ölçer. Yeni gelişen teknoloji ile manuel keratometri cihazları yerini otomatik cihazlara bırakmıştır. Bu cihaz 1851’de Alman fizyolog Hermann von Helmholtz tarafından icat edilmiştir. Bir keratometre, nesne boyutunu (O), görüntü boyutunu (I), yansıtıcı yüzey ile nesne arasındaki mesafeyi (d) ve yansıtıcı yüzeyin yarıçapı (R) arasındaki ilişkiyi kullanır.

Kırılma Testi: Bu test floropter adlı bir alet kullanılarak yapılır. Gözlerinizin önüne bir dizi mercek yerleştirilir ve ışık odaklanma oranı ölçülür. Bu test retinoskop adı verilen ışıklı bir araç ile yapılır. Bu alet ile gözün yaklaşık odaklanma gücü ölçülür.  Bu testin sonuçlarına göre en net görüş imkanı veren mercekler belirlenebilir. Kırılma testi görme ihtiyaçlarının belirlenmesinde olmazsa olmaz bir unsurdur.

Bu testlerden elde edilen bilgilerle doktorunuz astigmatınızın olup olmadığını ölçebilir. Doktor, testlerden aldığı bulguları kullanarak net ve rahat görebilmeniz için gereken lens tipini belirleyebilir. Testler tamamlandıktan sonra göz doktorunuz sizinle tedavi seçeneklerini tartışacaktır.

Astigmat Testleri

Bir doktor, astigmatizmayı teşhis etmeye yardımcı olmak için birtakım testler yapabilir. En yaygın yöntemlerden biri ‘görme keskinliğini’ test etmektir. Görme keskinliği testi astigmatizmayı anlamak için net sonuçlar veren bir testtir.

Görme keskinliğiniz doktorun size göstereceği harf ve rakamlardan oluşan bir grafikle kontrol edilir. Her bir harfin ve rakamın punto büyüklüğü farklıdır. Böylece ne kadar net görebildiğiniz test edilir. Ayrıca bu test astigmatizm kadar, miyop ve hipermetropiyi test etme amacı ile de kullanılır.

Astigmat olgularının yaklaşık %50’si miyop ve hipermetropide de görülür. Bulanık görme sadece astigmattan kaynaklanmayabilir. Bu neden le astigmat testi yaptırsanız bile bir doktorun görüşünü almak son derece önemlidir.

Astigmat Tanısı

Astigmatizma bir göz testi ile teşhis edilir. Tam bir göz muayenesi, göz sağlığınızı kontrol etmek için bir dizi testi ve gözlerinizin ışığı nasıl eğdiğini belirleyen bir kırılma kontrolünü içerir. Göz doktorunuz çeşitli astigmat test türlerini kullanabilir, 2-3 çeşit astigmat test türü vardır. Doğrudan parlak ışıkları gözlerinize doğrultabilir ve sizden birkaç mercekle bakmanızı isteyebilir. Doktorunuz bu testleri gözlerinizin ve görüşünüzün farklı yönlerini incelemek ve gözlük veya kontakt lenslerle net görmenizi sağlamak için gereken tedaviyi belirlemek için kullanır.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle