Astigmat Hastaları Lens Kullanabilir mi? Astigmat lensle düzelir mi?

Astigmat hastalarının lens kullanımıyla birlikte göz kusurlarının biraz düzeltildiği bilinmektedir. Astigmat tedavisinde kullanılan lensler, astigmatın derecesine göre değişiklik gösterir.

Astigmat Hastalarının Lens Kullanımı

Astigmat çağımızın en çok görülen göz rahatsızlıklarından birisidir. Son yıllarda teknolojik gelişmeler sayesinde astigmat hastaları lens kullanabilir duruma gelmişlerdir. Lenslerin üretim yıllarının çok eskiye dayanmasına rağmen kullanımlarının yaygınlaşması çok uzun zaman almıştır.

Astigmat hastalarının tedavisinde kontakt lensler kullanılmaktadır. Aslında 1975 yılından beri yumuşak torik lensler astigmat hastalarında kullanılabilmektedir. Buna rağmen yumuşak torik lenslerin hayatımıza son yıllarda giriş yaptığını görmekteyiz. Bunun sebebi yumuşak torik lenslerin üretiminde bir takım sıkıntıların olmasıdır. Lenslerin üretiminin az olması ve çok maliyetli olması kullanımını etkileyen en önemli faktördür. Yumuşak doruk lenslerin uygulaması zordur. Bu yüzden çoğu göz doktoru tarafından o eskiden tercih edilmezdi. Ayrıca yumuşak torik lenslerin uygulanmasından itibaren hastanın bir takım şikâyetlerinin olması ve gerekli göz konforunun sağlanamaması yumuşak torik lenslerin kullanılmaması için bir etken olmuştur. Yumuşak torik lenslerin son yıllarda büyük bir kullanım göstermesinin asıl sebebi ise maliyetinin düşmesidir.

Lensler çıktığı yıllarda maddi durumu yüksek olan insanlar tarafından kullanılmaktaydı. Ancak teknolojik gelişimlerle birlikte maddi durumu normal olan insanların da bu lenslere kolayca ulaştığı görülmektedir.

Astigmat hastalarının kullandıkları lensler

Astigmat olan kişiler kontakt lens kullanabilmektedir. Hafif olan astigmat hastalıklarında sferik ve torik yumuşak lensler kullanılmaktadır. Astigmat hastaları lens kullandıkları zaman hafif derecede astigmat rahatsızlığı olan kişilerin astigmatlarının düzeldiği görülmektedir.

Günümüzde hafif derecede astigmat olan insanlarda lens kullanımı yaygın şekilde görülmektedir. Sferik yumuşak lensler genellikle 1.00-1.50 D’nin altındaki astigmatlar hastalarında kullanılmaktadır. Daha yüksek astigmat hastalığı olanlarda ise yumuşak torik lenslerin kullanımı söz konusudur.

Astigmat hastalarında lens kullanımın artma sebepleri

Astigmatlı lens kullanan insanların günümüzde bu hizmetlerden kolay bir şekilde yararlanmasında bazı unsurlar söz konusudur. Bu unsurlar şöyledir;

  • Teknolojinin gelişmesiyle birlikte lenslerin üretiminin yaygınlaşması,
  • Yumuşak lenslerin göz doktorları tarafından kullanımının artması,
  • Günlük kullanılıp atılan torik lenslerin üretilmesi,
  • Lenslerin daha yüksek oksijen geçirgenliğine sahip olması,
  • Lens kullanan insanların lens ıslatıcı maddelere kolay bir şekilde ulaşabilmesi,
  • Lenslerin üretiminin çoğalmasıyla birlikte fiyatlarındaki önemli miktarlarda düşüşler yaşanması,
  • Lenslerin göz içerisinde sabit durabilmesi de kullanımını arttıran bir diğer etmendir. Eskiden kullanılan lenslerin göz içerisinde hareket etmesiyle birlikte hastanın bulanık görmesi ve bazı sıkıntılar yaşaması görülmekteydi.

Astigmat lens fiyatları 

Astigmat lens fiyatları günümüzde çok uygun fiyatlarla bulunabilmektedir. Astigmat lens kullanımı gerek olan hastaların doktorlarının tavsiye ettiği lensleri medikal şirketlerinden dik eşya satan yerlerden ve internet üzerinden temin edebilmektedirler. Astigmat lens kullanımlarının yaygınlaşmasıyla birlikte çeşitli lenslerin piyasada olduğu görülmektedir. Astigmat renkli lens bile kullanabilmektedir.

Astigmat lens fiyatları kullanıma, özelliğine ve markasına göre değişebilmektedir. Bu yüzden göz doktorlarının tavsiye ettiği lensleri kullanmanız sizi büyük maliyetlerden kurtarabilir.

Lens kullanırken dikkat etmemiz gerekenler

Lens kullanımında hastaların dikkat etmesi gereken şeylerden birisi de lensleri sadece kendisinin kullanmasıdır. Günümüzde renkli lenslerin ya da şekilde lenslerin artmasıyla birlikte gel çağdaki insanlar bu resmi lensleri kullanmak istemektedir. Kullanım amaçlarının dışında birbirleriyle lenslerini değiştirerek lens kullanmaktadırlar. Ancak bu lenslerin değiştirilmesi göz enfeksiyonları ve bir takım hastalıkların önünü açmaktadır.

Renkli lenslerin kullanımı son yıllarda büyük bir artış göstermiştir. Bunun sebebi ise genç yaştaki insanların lens kullanımında kozmetik açıdan bazı farklılıklar aramasıdır. Renkli lenslerin herhangi bir sıkıntı yaratma imkanı yoktur. Bu lensler üretilirken özel bir madde ve cihaz ile istenen renklere boyanmaktadır. Bu boyalar görmede bir sakınca yaratmamaktadır. Ancak genellikle kozmetik açıdan üretilen lenslerin herhangi bir derecesi bulunmaz. Kullanıcı eğer isterse lenslerini numaralı ve renkli bir şekilde sipariş verip yaptırabilmektedir.

Lenslerin temizliği önemlidir!

Göz rahatsızlığından dolayı ya da kozmetik açıdan farklı olsun diye lens takan insanların bakımları son derece önemlidir. Lenslerin her gün düzenli bir şekilde temizlenmesi son derece önemlidir. Günümüzde 15 gün boyunca ya da 1 ay boyunca temizlenmeden gözde durabilen lensler üretilmiştir. Ancak göz doktorları gözün yapısı gereği yabancı maddelerin göze zarar verme olasılığından dolayı bu lensleri önermemektedir.

Astigmat hastalığı için lens kullanmak isteyen insanların göz doktorlarının bilgi ve direktifleri olmadan herhangi bir lens kullanması sağlığı açısından sıkıntılı bir durumdur.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle