Astigmat Hastaları Çevresindeki Objeleri Nasıl Görür?

Astigmat Hastaları ile ilgili yapılan araştırmalarda, bu hastaların çevresindeki objeleri daha çok bulanık gördüğü ortaya çıkarılmıştır. İlerleyen astigmatta ise bulanık görülen nesnelerin artık ayırt edilemeyecek duruma geldiği gözlemlenmiştir.

Astigmat Hastalığı ve Görme Değişimleri

Astigmat hastalığı, gözdeki görme açısında yaşanan değişimlerle beraber korneada meydana gelen rahatsızlıklar olarak tanımlanabilir. Göze gelen ışıklar tek bir odakta toplanamadığı için görüntü tüm mesafelerde bulanıklaşmaktadır. Bu anlamda astigmatlı göz nasıl görür konusunda sizlere detaylı bilgileri aktarırken genel astigmat nasıl görür sorusuyla ilgili de tüm paylaşımları yapıyor olacağız. Yaygın olarak görülebilen bu hastalık, korneada meydana gelir ve bir tür deformasyon durumudur. Ayrıca görmede bulanıklık ile kendini belli eder ve görmede yaşanan en büyük değişim de budur. Elbette her hastalıkta olduğu gibi bu göz hastalığında da erken teşhis çok önemlidir ve uygulanabilecek bir takım tetkikler bulunmaktadır. Lens kullanımı, gözlük tavsiyesi ve lazer ameliyatı gibi seçenekler astigmat tedavi yöntemleri arasındadır.

Astigmatlı Göz Nasıl Görür?

Astigmatlı göz nasıl görür sorusuyla ilgili verilecek yanıt, başlangıç sürecinde bulanık görme durumudur. Kalıtsal durumlarla beraber ortaya çıkabilecek bu hastalık doğumdan itibaren de görülebilir. Zaten astigmat belirtilerine bakıldığında rahatlıkla teşhis konulabilen bu hastalıkta gözlerdeki retinada ışık doğru kırılamayacağı için retinada görüntü oluşamamaktadır. Bu durumda da bulanık bir görünüm ortaya çıkacaktır. Astigmatlı gözler, çevresindeki görüntüleri net bir şekilde göremez.

Hastalığın derecesine göre hafif bulanıklıkla başlayan süreç, görüntüleri hiçbir şekilde ayırt edememeye kadar ilerleyebilir.

Astigmatlı gözlerde ciddi yorulmalar da meydana gelmektedir. Özellikle de kitap okurken ve televizyon seyrederken kısa sürede göz yorulmaları başlar. Bununla beraber astigmatlı gözler, çevresindeki cisimleri yatay ve dikey olarak görebilir. Dikkat kaybıyla başlayan belirtiler, yine hastalığın derecesine göre baş dönmesi ve göz çevresinde ağrılarla devam edebilmektedir.

Astigmatlı göz uzak mı yakın mı görür sorusuna ise, görme bozuklukları derecesine göre ayırt edildiği için daha çok yakını görmede zorluklar yaşanabilir. Ayrıca uzağı görme konusunda da cisimleri ayırt edemez duruma gelmektedir. Yapılacak en doğru şey hızlı bir tedavi süreci başlatmak olmalıdır. Yani özet olarak hem uzak hem de yakın objeler bulanık olarak görülmektedir.

Astigmatta Gözlüksüz Görme Sağlanabilir mi?

Astigmatta gözlük kullanımı önemli olmakla beraber gözlükle görme durumu, normal göz yapısı gibi mükemmel derecede görmeyi sağlamamaktadır. Yani bu hastalığın gözlükle düzeltilmesindeki görme durumu oldukça yetersiz kalabilir. Önemli bir göz tembelliği nedeni olan bu hastalık bazen inatçı olabilir, bazen de tekrarlayabilir. Bu tür durumların yaşanmaması adına daha çok çocuklarda gözlük kullanımı tavsiye edilmektedir. Doktorların yakından takip edeceği bu süreç ayrıca sürekli bilgisayar başında çalışan kişilere de gözlük verilerek devam edilir.

Astigmatizma hastalığında yakın objeleri bulanık görme durumuna astigmat miyop, uzaktaki objeleri bulanık görme durumuna ise astigmat hipermetropi adı verilmektedir. Miyop durumu daha çok 8 ile 12 yaş aralığında görülür ve ergenlik çağında daha fazla ilerleyebilir. Bu durumda kontakt lensler ve gözlüklerle tedavi yapılarak gerekli tedbirler alınmış olur. Hipermetropide ise yakın çalışmalar sonrasında rahatsızlık, bulanıklık ve yorgunluk meydana gelir. Bu durumda da hastalığın seyrine göre gerekli müdahaleler yapılmaktadır.

Egzersizlerle Astigmat Düzeltilebilir mi?

Bir uzak doğu yöntemi olan egzersizle astigmat düzeltme, fiziksel bir tedavi uygulaması olarak günümüzde tercih edilebilmektedir. Asıl amacı göz kaslarındaki dengeyi sağlamak ve astigmat oluşumunu engellemektir. Ayrıca gözdeki kasların gerdirilmesiyle beraber astigmat hastalığının ilerleyişi durdurulabilir. Her ne kadar uzak doğu ülkelerinde kullanılsa da en doğru ve net tedaviyi göz hekimleri uygulamaya devam etmektedir.

Astigmat Neden Düzeltilmelidir?

Astigmat hastalığının derecesinin artmaması için mutlaka düzeltilmesi gerekmektedir. Ayrıca gözlük yerine daha çok lazer tedavisiyle ilgili süreç başlatılmalı ve başarılı sonuçlar alınabilmelidir. Çoğu kişi yakındaki yazıları okurken rahatsız olduğunu ifade eder. Ayrıca çocuklar ise bu durumu ifade edemeyeceği için mutlaka bir göz muayenesinden geçirilmelidir. İlerleyen süreçlerde şaşılık durumlarının yaşanmaması adına astigmat mutlaka düzeltilmelidir.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle