Astigmat Sorununu Ortadan Kaldırmak Mümkün müdür?

Astigmat sorunu kişilerde farklı şiddetlerde ortaya çıkar. şiddete ve neden kaynaklandığına göre yapılacak olan tedavi uygulaması farklılıklar gösterir. Tedavi sürecinde uzmanın söylediklerine dikkat edilmesi gerekir.

Astigmat Düzelir mi, Tedavi Uygulamaları Nelerdir?

Yakın ile uzak nesneleri açık şekilde görmede sorun yaşanıyorsa, sık sık baş ağrıları mevcutsa mutlaka uzman doktora gözükmek gerekir. Bu sorunlar astigmat belirtileri içinde yer alır. Belirtilerin ortaya çıkması illaki astigmat olunduğu anlamına da gelmez. Detaylı klinik muayene sonucunda göz kusuru uzman tarafından belirlenir. Özellikle göz bölgesinde bulanıklık tarzında sorunlar mevcutsa astigmata işaret edebilir. Uzmanın bu sorunu belirlemesinin ardından şiddetini dikkate alarak göz kusuru sorunu ile alakalı tedavi planlaması yapar. Astigmat göz kusuru sorunlarının çoğunda tedavi oldukça kolaydır. Bunun için belli başlı düzeltici seçenekler bulunur. Bunlar aşağıda belirtilmiştir;

  • Lazer cerrahisi uygulamasının yapılması
  • Kontak lensin düzenli kullanılması
  • Gözlük kullanımı

Astigmat nasıl düzeltilir kapsamında göz kusuru düzeltmesi söz konusu olduğu için, tüm seçimler eşit değildir. 40 yaş üstünde olan kişilerde çok odaklı veya iki odaklı lensler, kullanılırken daha genç kişilerde gözlük kullanımı yapılabilir. Astigmat sorununu mercekle, ameliyatla ya da farklı bir yöntem ile düzeltme konusunda uzman hekimler karar verir. Tedavi planlamasından sonra neler yapılacağı konusunda uzmanlar hastasına detaylı bir şekilde bilgi verir.

Astigmat Düzeltmesi Ne Anlama Gelir?

ASTİGMAT

Kontak Lensler İle Düzeltme

Astigmat düzeltme ışık ışınlarının düzeltildiği bir uygulamadır. Bu sayede ışık ışınları birleşerek doğrudan retinada bir odak noktası meydan getirir. Sorun farklı yöntemler ile düzelebilir. Gözlüklerle, kontakt lenslerle, lazer ameliyatıyla, LASIK cerrahisi, IOL nakli ile ve katarakt ameliyatı sırasında düzeltmek mümkündür. Astigmat için doğru çeşitteki düzeltme hasta kişinin sahip olduğu astigmatizma türüne bağlı olarak değişmektedir. Tüm kontak lensler herkes için fayda sağlamaz. Her türlü astigmatizm ameliyatı farklı astıgmat türleri için etkili olmaz. Astigmatları kontakt lens desteği ile düzeltmek ya da gözlük ile düzeltme için uzmanların muayene sonuçları çok önemlidir.  Astigmatizmayı yumuşak kontakt lensler ile kristaller ile torik bir lensle veya bir düzeltici mercekler ile düzeltmekte mümkündür. Astigmatın düzenlenmesi konusunda uzman hekimler oldukça detaylı bir şekilde muayene yapar. Bu muayene sonucunda gerekli olan planlar hazırlanır. Özellikle kontak lensler orta düzeyde sorunları ortadan kaldırmak adına sık şekilde kullanılır. Kontak lenslerin düzenli bir şekilde kullanılması bu süreçte çok önemli olacaktır.

Gözlük Reçetesi İle Düzeltme

Gözlük kullanımı bu sorunun ortadan kaldırılması adına birçok kişide uzman tarafından kullanılır. Gözlük veya kontak lensler ile astigmatın düzeltilmesi için bir eksen değeri de bulunur. Bu değerler ile uzmanların reçete yazması çok önemlidir. Eksen değerlerin sağlanması tedavinin en öneli püf noktasıdır.

Lazer Göz Cerrahisi ile Astigmatizmi Nasıl Düzeltilir?

Lazer cerrahisi ile yapılacak olan işleler gelişen teknoloji sayesinde oldukça kolay ve hızlı şekilde yapılmaktadır. Bu tarz ameliyatlarda göz sorunun ortadan kaldırılması öneli olan detaydır. Astigmatizma düzeltmesi için yalnızca bir ışığın yönlendirilmesi yapılır. Öncelikli olarak kornea çarpıklığının veya merceksel distorsiyonun gerçekleşmesinin bir nedeni vardır ve bu düzene sokulur. Lazer işlemlerinde altta yatan neden çok önemlidir. Bu nedenlerin saptanmasından sonra ameliyat işlemi yapılır. Cerrahi işlemin yapılması konusunda mutlaka kararı uzman hekim vermelidir.

Gözler ile alakalı semptomlar meydana geldiği zaman mutlaka uzman hekim ile görüşmek gerekir. Yaşamı doğru bir şekilde yaşamak adına astigmatın mutlaka düzene sokulması ve en uygun tedavi seçeneği ile ortadan kaldırılması gerekir.  Düzeltilmeyen sorunlarda özellikle sık şekilde şiddetli düzeyde baş ağrıları yaşanır. Ayrıca sorunun ortadan kaldırılmasından sonra bu konuda bitkisel tedavi destekleri de kullanılabilir. Özellikle vitamin alma konusunda uzman hekimlerin görüşlerinin alınması gerekir. Vitaminler düzenli şekilde kullanıldığı zaman fayda sağlar. Aksi takdirde astigmatın düzelmesi konusunda fayda bulmak oldukça zordur. Gerekirse uzman hekimler vitaminleri beslenme programına ekleyebilir.

 

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle