Astigmat Rahatsızlığının Dereceleri ve En Yüksek Derecesi Nedir?

Astigmatın derecesi ne anlama gelmektedir? Bu hastalığın derecesi en yüksek kaç olabilir? Zamanla derecenin düşmesi mümkün müdür? Tedavi yolları nelerdir?

Astigmatın dereceleri göz muayenesinin hemen ardından diğer göz kusurlarımız ile birlikte bize sunulur. Bu aşamada gözümüzün Refraksiyon kusurlarında dikey meridyenlerin ışığı normal odak noktasına iletememesine Astigmatizma teşhisi konur.

Astigmat Derecesi Neyi İfade Ediyor?

Astigmat testi rutin bir göz muayenesi ile yapılabilmektedir. Ancak dereceler arası sapmaların göz ardı edilmemesi gerektiğini söylemek gerekiyor. Çünkü ölçüm esnasında göz kaslarının sıkılmasından dolayı derecede sapmalar meydana gelebiliyor. Bu aşamada yükselir veya düşer demek için muayene şarttır.

Astigmat dereceleri 180 derece üzerinden 5’e ayrılan meridyenler olarak hesaplanır. Kornea’da yüzeysellik eğiliminin ufak bir pürüze sahip olması dahi Astigmat için en önemli unsuru oluşturur. Astigmat eksenleri ölçme esnasında birbirini tamamlayacak şekilde sonuç vermelidir. Örneğin 25 değerinin karşılığı diğer göz ile 155 olmak zorundadır. Bunu farklı örneklerle 50 – 130 ya da 10 – 170 şeklinde varyasyonlara bölmek mümkündür.

Genel anlamda bilinirlik düzeyi olarak düzenli ve düzensiz Asitgmatın teşhisi sıkça görülebilir. Fakat Simetrik, Çapraz gibi alt tanılar aslında sizin gözünüzde var olan kusurun genel anlatısıdır. Astigmat normal değeri kaç olmalıdır sorusu yine sıkça gözlemlenmektedir. Normal bir göz için Astigmatın derecesi sıfır olarak tanımlanır. İnsanlar farkında olmasa da birçok insanın gözünde 0,50 oranında müdahaleye gerek görülmeyen dereceler ölçümlenmektedir.  

Yüksek Astigmat Dereceleri Nasıl Teşhis Edilir?

Astigmat dereceleri

Doktorların en yüksek Astigmat derecesi olarak gözlemlediği değerler kişinin diğer göz kusurlarına göre farklılık gösterebilir. Genellikle 0,50 ve 1,00 arası farklı ölçümler ise sıkça gözlemlenebilir. Daha önce belirttiğimiz gibi göz kaslarınız, kornea kuruluğu, göz tembelliği ve anlık farklı bir noktaya odaklanmak dahi derece ölçümü yapıldığı esnada soruna sebebiyet verebilir.

Gözde en yüksek Astigmatın derecesinden ziyade 180 derecelik parametre üzerinde kırılma kusurunun hangi ölçekte olduğu önemlidir. 

Astigmatizma Derece
Regular Gözlük camı ile düzeltmek mümkündür.
Basit 1.00 ile 180
Kompoze -1.00 ile 90
Mikst +1.00, -2.00 ile 180

Irregular Astigmatizma: Silindirik cam ve lens ya da cerrahi müdahale ile düzeltmek mümkündür.

Tabi ki burada yüksek Astigmat dereceleri kaçtır sorusuna tekrar geri dönüyoruz. Ancak asıl önem verilen detayın gözde bulunan eksenlerin ne kadar farklı noktalarda kırıldığı olduğunu hatırlatmak gerekiyor. Basit, Bileşik ve Mikst Astigmat haricinde aşağıdaki sorunlarla karşılaşılması muhtemeldir.

  • Simetrik
  • Çapra

2 derece Astigmatım yüksek mi gibi sorular çoğunlukla muayene sonrası sıkça sorulur. Bu aşamada 3 ve üzeri derecede olan Astigmatlar için yüksek Astigmatizma denildiğini vurgulamakta fayda var.

Astigmat Derecesi Düşer Mi?

Herkesin merak ettiği en önemli unsur ise 1 derece Astigmat olan gözde düşüş yaşanır mı? Daha açık şekilde sorulduğunda ise Astigmat derecesi düşer mi oluyor. Bir tedavi aracı olarak görülen silindirik mercekler hastanın görme fonksiyonlarını ve vizyonunu olabilecek en iyi noktaya taşır. Ancak tedavi aşamasında bunu söylemek pek mümkün değil. Yani silindirik gözlük camı ve torik lens ile düzeltilebilen Astigmat kusuru kişinin görme sorununu çözecektir.

Fakat iyileşme sağlayacak tek fonksiyon cerrahi müdahaledir. Gelişen teknoloji ile beraber lazer operasyonlar Astigmat ameliyatlarında başarı yüzdesini fazlasıyla yükseltmiştir. Ki 1.00 dereceye kadar olan Astigmat dereceleri cerrahi operasyon gerektirmez.

Fakat yüksek Astigmat teşhisi koyulan, 3 ve üstünde Astigmat derecesine sahip olan kişiler için operasyon şarttır. Günlük hayatta kullanılabilecek ilaçlarla Astigmat tedavisi yapılmasını sağlayacak olan çalışmalar halen daha sürüyor. Fakat henüz cerrahi müdahale haricinde bir sonuç elde edilebilmiş değil. Eğer silindirik cam ve torik lens ile Astigmatizma göz için uygun seviyeye getirilmezse gözünüz odak noktası daha da belirsizleşecektir. Yani Astigmat artar ve sürekli olarak gelişebilir. Fakat cerrahi müdahale haricinde düşer mi sorusunun olumlu bir karşılığı yoktur.

Astigmat Nasıl Tedavi Edilir?

Gözün belirli bir düzleminin gelen ışığı kırma noktasında yaşadığı probleme Astigmatizma teşhisi konuluyor. Astigmat tedavisi için cerrahi operasyon ise tek alternatif olarak halen daha geliştiriliyor. Işın her meridyende ayrı noktalarda kırıldığından odak noktası olarak tek bir yer görünmez. Haliyle görüntü birden fazla olabilir. Çift görme olarak adlandırılan bu durumun yanı sıra bulanık görme gibi farklı görme sorunlarıyla karşılaşılabilir.

Astigmat tedavisi için tek alternatifiniz olan cerrahi müdahale Excimer Laser ile yapılır. LASIK ve LASEK yöntemleriyle uygulanan Astigmat operasyonları oldukça yüksek başarı oranlarıyla sürdürülmektedir. Ameliyat haricinde silindirik camlı gözlükler ya da Toric lensler sizin için vizyon netliği açısından ihtiyacınızı karşılayabilir. Örneğin 1 derece Astigmat olan bir hastanın cerrahi müdahaleye ihtiyacı yoktur.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle