Göz Altı Morlukları için Kapatıcı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göz altı morluklarını geçici süre önlemek için kapatıcı kullanımı yaygındır. Yalnız, kullanırken püf noktalara dikkat edilmezse kötü bir görünüme neden olur. Farklı yöntemleri makalemizde bulabilirsiniz.

Göz altı morlukları kadınların kabusu olan estetik bir sorundur. İkili ilişkilerde en dikkat çeken bölgenin göz çevresi ve hizası olması bu sorunu daha da önemli kılıyor. Göz altı morluklarını kapatıcı ile ortadan kaldırmak ise mümkün.

Göz Altı Morlukları Hangi Kapatıcı İle Geçer?

Günümüzde kozmetik sektörünün geldiği noktada birçok farklı kullanıma hitap eden concealer yani kapatıcı türüne rastlayabilirsiniz. Kadınların makyaj konusunda en çok başvurdukları ürünlerin başında gelmeleri ise ton geçişlerinden kaynaklanmaktadır. Bu tip morarmalar soluk gri ve mavi tonlarında olabileceğinden ötürü yüz çehrenizde doğrudan dikkat çekerler.

Göz altı morlukları nasıl kapatılır sorusunun en kolay ve net cevabını ise kapatıcı olarak verebiliriz. Makyajın olmazsa olmazları arasında bulunan bu mucizevi ürün bilinçsizce kullanıldığında tam tersi etki yaratabilir. Mevcut renk farklılığını kapatmak için kullanırken daha da ön plana çıkarmak istenilen sonuç değildir. Doğal olarak bu durumu yaşamamak için kapatıcı kullanma tekniği doğru uygulanmalıdır.

Kapatıcı seçerken dikkat etmemiz gereken noktalar şu şekilde sıralanabilir.

 • Cilt Rengi – Kapatıcı Rengi
 • Kapatıcı Türü
 • Kapatıcının Kullanım Şekli
 • Kapatıcının Kalitesi ve Kalıcılığı
 • Diğer Kozmetik Ürünlerinizle Uyumu

Kapatıcı tercihi yaparken ten renginiz kadar hangi amaçla kullanacağınızda önemlidir. Eğer göz altı morlukları için kapatıcı kullanacaksanız açık tonlarda bir yardımcı ürün ile kombine kullanım daha olumlu sonuçlar verecektir.

Göz Altı Morlukları İçin Kapatıcı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Göz altı morlukları kapatıcı ile çok daha gözle görülür hale getirilebilir. Bu aşamada farklı bir ürünle birlikte kullanılması gözle görülür bir fark yaratacaktır. Tercih edilen ikincil ton ise turuncu veya sarı olmak zorundadır.

Burada mavinin tamamlayıcı tonu olan turuncu renk paletinin en önemli faktörünü oluşturur. Dolayısıyla mavi, gri ve mor renklerde oluşabilecek bir estetik sorunu turuncu renk ile ekarte edebilmek mümkündür. Eğer bu yardımcı uygulamayı yapmadan doğrudan kapatıcı kullanırsanız iyi bir sonuç alamayabilirsiniz. Hatta daha önceden belirtildiği gibi göz altı morlukları en uç noktalarda daha da belirgin hale gelebilir.

Doğru kapatıcı kullanım tekniği ile göz altı morluklarını renk uyumu ile ortadan kaldırmak mümkün olabilir.

 1. Göz altı morluklarının olduğu noktaya öncelikle ruj veya allık kullanarak birinci kat oluşturulmalıdır.
 2. Ardından turuncu rengin yaratacağı etkiyle morarmaların daha az göründüğünü fark edebilirsiniz.
 3. Tamamıyla yumuşak bir ton geçişine sebep olan bu renk uyumunun ardından cilt renginize ve göz altınızdaki torbaların rengini kapatabilecek bir kapatıcı uygulayabilirsiniz.
 4. Göz pınarlarına doğru daha yoğun bir uygulama yapmanız gözünüzün alt kısmında daha parlak bir görüntü elde etmenizi sağlayabilir.
 5. Doğal olarak göz altı morluklarını hiç yokmuş gibi gösterebilmeniz mümkün hale gelir.
 6. Bu sıralamaya uygun yaptığınız kozmetik işlem sonrasında en iyi sonucu alabilirsiniz.

Cilt Tipine Göre Kapatıcı Tercihi Nasıl Yapılır?

Cilt tipine uygun kapatıcıları tercih edebilme konusunda deneme yanılma yöntemi oldukça işlevsel sonuçlar verebilir. Ufak tester ürünler sayesinde yüzünüze en iyi etkiyi verebilecek ürünü keşfedebilirsiniz. Makyaj teknikleri arasında önemli bir nokta olan kapatıcı kullanımı doğru yapıldığı takdirde en koyu göz altı morluklarını dahi ortadan kaldırabilir.

Aynı şekilde sivilce, akne gibi oluşumları gizleyebilmek, yüzünüzdeki ton dengesizliğini düzenlemek, koyu ve açık renk arasında geçiş sağlayabilmek için muazzam bir üründür. Göz altları her zaman şişkin ve koyu renk olanlar makyajla bu soruna geçici olarak çözüm bulabilmektedir.

Kapatıcı Türü Uygulanışı
Krem Kullanımı en kolay sıvıya yakın formda
Pot Pudra kıvamında sürülebilir
Kalem Sıvılaştırılmış ve ince noktalara dahi uygulanabilir
Tüp Krem kıvamında olup kolay ve hijyenik kullanımlı

Göz altı morlukları kapatıcı yardımıyla hayatınızdan çıkarabilir. Tamamıyla kapatılır ve bu sorunla yüzleşmenize rağmen estetik bir görüntü ortaya çıkar. Uygularken Hollywood V’si olarak adlandırılan V tekniğiyle sürmek etkilerini maksimum seviyeye çekecektir. Bu metodu parmağınıza ya da süngere aldığınız ürünü V çizerek uygulayarak gerçekleştirmeniz mümkündür.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle