Göz Kapağı Morarmasında Başvuracağınız Uygulamalar Nelerdir?

Bazı durumlar ya da rahatsızlıklarla beraber göz kapaklarında morarmalar yaşanabilir. Bu durumu engellemenin en güzel yöntemi elbette bir hekime başvurmak ve sonrasında uygulayacağınız çözümlerle soruna çare bulmaktır.

Göz Kapağı Morarması

Göz kapağı morlukları pek çok etkene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Öncelikle bu tür morarmalarda en yakın sağlık kuruluşuna gitmenizi tavsiye ediyoruz. Bunun yanı sıra göz kapağı morlukları için farklı aşamalarla evinizde kullanabileceğiniz etkili uygulamalar bulunmaktadır. Morarmaların genel nedenlerine bakacak olursak;

  • Alerjik durumlar
  • Böcek sokması
  • Diş enfeksiyonları
  • Cerrahi uygulamaların yanı sıra ameliyatlar
  • Burun bölgesine alınan darbeler
  • Göz çevresinde yaşanabilecek deri enfeksiyonları
  • Yine göz çevresindeki şişlikler bu morarmaları meydana getirebilmektedir.

Sıraladığımız bu maddeler en çok neden olan faktörlerdir. Ayrıca doku hasarları, kanser ve damar tıkanıklığı gibi durumlarda da göz kapağında morarma görülebilir. Bunun yanı sıra göz kapağıyla bağlantılı olan organlarda ortaya çıkabilecek hastalıklar da morarma nedenleri arasındadır. Göz kapağında morarma ile karşılaştığınızda yapmanız gereken ilk şey hekim kontrolüdür. Bunun yanı sıra yazımızın devamında göz altı morlukları nasıl kapanır ve böyle bir durumda almanız gereken diğer tedbirleri aktarıyor olacağız.

Göz Kapağı Morarması Nasıl Geçer?

Göz kapağında morarma görüldüğünde panik olunmamalıdır. İlk olarak şişliğin olup olmamasına bakabilir ve hızlı bir şekilde soğuk kompres uygulamalısınız. Çünkü bu kompres şişliğin ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Ayrıca yaşadığınız ağrıyı da hafifletmektedir. Bir beze saracağınız buz torbasını göz kapaklarınızda bir süre bekletebilir ve günlük olarak bu uygulamadan yararlanabilirsiniz.

Göz kapağı morarması yaşanan bölgede, 2 günün sonunda bölgeye sıcak uygulama yapabilirsiniz. Sıcak bir bez kullanarak hafif olacak şekilde masaj yapabilir ve etkili sonuçlar alabilirsiniz. Bu yöntem diğer yöntemlere göre çokça tercih edilse de farklı uygulamalardan yararlanabileceğinizi söyleyebiliriz.

Göz Kapağı Morarması için Diğer Uygulamalar

Göz kapağı morluğu için sıcak ve soğuk uygulamaların ne şekilde kullanılması gerektiğinden bahsettik. Şimdide daha hızlı bir şekilde iyileşmenin sağlanabilmesi için yapmanız gerekenleri aktarıyor olacağız. Bu süreçte haşlanmış yumurtadan yararlanabilirsiniz. 1 adet yumurtayı güzelce haşladıktan sonra kabuğunu soyarak göz çevresinde yuvarlayarak gezdirin. Yumurta soğuduğu zaman tekrar kaynatarak işleme devam edebilirsiniz.

Patates, göz kapağı morarmalarına iyi gelen bir diğer besindir. Halka şeklinde doğrayacağınız patatesi buzdolabında 30 dakika bekletin. Daha sonra 1 saat kadar gözünüzde tutarak morlukların yok olmasını sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde patates suyunu sıkarak da morluk yaşanan bölgeye sürebilirsiniz.

Günümüzde etkili olan ve sıkça kullanılan bir diğer uygulama güvercin ağacı suyudur. Ciltte iyileştirici bir etki gösteren bu su, bir pamuk yardımıyla morarma olan bölgeye sürülerek 10 dakika kadar bekletilebilir. Ayrıca günde 2 ya da 3 kez uygulayabilirsiniz.

Göz kapağı morarması durumunda bol bol C vitamini almanızda fayda var. Gözünüzdeki hasarlar için beslenme düzenine oldukça dikkat etmeli ve biber, limon, portakal ve brokoli gibi besinleri bolca tüketmelisiniz.

İlgili morarmalar için tercih edilen bir diğer uygulama ise arnikadır. Arnika bir ilaçtır ve iltihaplanmayla şişmeye iyi gelir. Bölgesel krem olarak satılan bu ürün yağ şeklinde de karşınıza çıkabilmektedir. Günlük olarak 2 veya 3 kez ilgili bölgeye hafif bir şekilde uygulayabilir ve morarmaların önüne geçebilirsiniz. Kremin kullanıcı yorumlarını kontrol ederek de ne şekilde sonuç verdiğini görebilirsiniz. Sizlerle paylaştığımız bu uygulamalar göz kapağı morarmalarında oldukça etkilidir ve günümüzdeki pek çok kişi tarafından kullanılmaya devam edilmektedir.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle