Göz Altı Morluğu Ameliyatının Hazırlığı, Aşamaları ve Sonucu

Göz altı morluğu doğal yollar ve ilaçla tedavi edilmediği zaman cerrahi yöntemler uygulamak gerekebilir. Ameliyatın aşamaları hakkında bilgiyi makalemizde bulabilirsiniz.

Göz altı morlukları ameliyat edilerek kalıcı biçimde hayatınızdan çıkarılabiliyor. Son gelişen tekniklerle beraber ağrı ve sızı olmadan hızlı iyileşme süreleriyle uygulanabilir bir yöntem haline gelmiştir.

Göz Altı Morluğu Ameliyatına Türleri Nelerdir?

Göz altı morlukları ameliyatı yaptırmaya karar verdiğinizde aklınızda birçok soru işareti olabilir. Bunların başında fiyatı, kalitesi, kalıcı olup olmayacağı, iyileşme süreci, estetik açıdan görüntü ve çekilebilecek ağrılar ya da yan etkiler gelebilir. Tüm bunlar operasyonun gerçekleşeceği hastaneye, operasyonu yapacak olan doktora ve kullanılacak yönteme göre değişkenlik gösteren durumlardır.

Göz altı morluğu ameliyatı için uygulanan temel anlamda dört farklı yöntem vardır.

 • Işık Dolgusu
 • PRP
 1. Mezoterapi
 2. Enjeksiyon
 • Lazer Operasyon
 1. Fraksiyonel Lazer
 2. Q Switched ND Lazer
 3. Pulsed Dye Lazer
 4. IPL
 • Cerrahi Operasyon

Göz altı morlukları ameliyatından sonra bazı durumlarda farklı bir tedavi ile daha iyi bir sonuç için uygulama baştan yapılabilir. Örneğin Lazer ameliyatı en az 2 veya 3 seans uygulanmasına rağmen olumlu sonuçlar vermiyorsa cerrahi operasyon kaçınılmaz olur.

Dermatoloji uzmanı bir doktor tarafından burun çevresi ve göz altınızda bulunan kılcal damarların durumu kontrol edilir. Doktorunuz sizin için yaşınıza, cilt sağlığınıza ve göz altı yağlanma sıklığına bağlı olarak en uygun tedaviyi önerecektir.

Göz Altı Morluğu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göz altı morluğu ameliyatı nasıl yapılır sorusuna farklı operasyon türlerine göre cevap vermek daha doğru olacaktır. Keza dolgu operasyonu ile cerrahi müdahale arasında ciddi bir fark olduğunu söylemek gerek.

 • Işık Dolgusu

Işık dolgusu enjeksiyon biçiminde anestezi uygulanarak yapılır. Böylelikle hasta acı ve sızı hissetmez. Uygulandığı bölümde her alana eşit şartlarda yayılan ışıltılar çöküntüleri ve morarmalara sebep olan torbaları ortadan kaldırır. Morarmalar etkisini kaybeder ve görünmez. Dakikalar süren bir işlemdir fakat düzenli tekrarlanması gerekir.

 • PRP

Kan verdiğinizde elde edilen kırmızı kan hücrelerinin kökleriyle oluşturulan PRP solüsyonu göz altı torbalarınıza enjekte edilir. İşlem sırasında acı veya ağrı hissetmezsiniz. Yaklaşık olarak 45 dakikalık bir operasyon sonucunda etkilerini bir hafta içerisinde görmeye başlarsınız. Tekrar edilebilir bir tedavi türüdür.

 • Lazer Operasyonu

Lazer ameliyatı ile göz altı morlukları maksimum 4 seansta tamamıyla bitirilebilir. Doğru ayarlanmış ve tespit edilmiş kılcal damarlar ve göz altı torbalarına lazer ile müdahale edilerek dakikalar içerisinde kalıcı sonuç elde edilebilir. Tamamlanmış seansların ardından tekrar uygulanmasına gerek yoktur.

 • Cerrahi Operasyon

Lazer ile olumlu sonuçlar alınmadığında başvurulan, göz altı morluklarına sebep olan torbaların, yağ bezelerinin, kasların düzenlenmesini kapsayan operasyondur. 2-3 saat aralığında sürebilir fakat en kesin çözümdür. Bir daha asla göz altı torbası veya morarması yaşamayacağınız bir tedavi türüdür.

Göz Altı Morluğu Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci

Göz altı morluğu ameliyatından sonra burun çevresi ve göz altında şişkinlik görülebilir. Hatta bu yer yer daha belirgin olabilmektedir. Ameliyat sonrası bu tip reaksiyonlar normal olduğu gibi ağrı ve sızı hissetmenizi önlemek amacıyla çeşitli ilaç kullanımları tavsiye edilir.

Göz altı morluğu ameliyat fiyatları oldukça cüzi fiyatlara yapılır. Yalnızca özel klinikler bu aşamada ciddi rakamlar talep edebilmektedir. Ameliyattan sonra burun ve göz çevresinde yatıştırıcı etki sağlayan ilaçlar 1 hafta ile 3 hafta aralığında kullanılmalıdır.

Operasyon Süresi Etki Süresi
Işık Dolgusu Maksimum 30 Dakika – 2 Yıl
PRP 45 Dakika – 1 Yıl
Lazer Operasyon Maksimum 15 Dakika – Kalıcı
Cerrahi Operasyon 2-3 Saat – Kalıcı

 

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle