Gözaltı Morluklarından Kurtulmak İçin Neler Yapılması Gerekir?

Gözaltı morluklarının ortadan kaldırılması adına yapılacak olan bitkisel karışımların hepsinin düzenli, eksiksiz ve aksatılmadan uygulanması fayda sağlar. Bunun için hangi karışımı nasıl yapacağınıza en doğru şekilde karar vermeniz gerekir.

Gözlerdeki Kararmalar Nasıl Ortadan Kaldırılır?

Gözlerin altında bulunan morluklar kişilerin yorgun ve daha yaşlı görünmesine neden olur. Bu sorundan kurtulmak için evde hazırlanan bitkisel karışımlar ve uzman kontrolünde tıbbi tedaviler yapılır.

Daha Demir Alın

Demir eksikliği olan kişilerin arasında en çok kadınlar yer alır. Bu sorun çoğu zaman yapılan diyetlerden kaynaklı olarak meydana gelebilir. Besin maddelerinin yetersiz seviyeleri cildin soluklaşmasına sebep olur. Soluk cilt, gözde koyu renkli karanlık görüntü meydana getirir. Aylık adet döngüsü esnasında demirden zengin kan kaybı sebebi ile kadınlar genelde anemiden muzdarip olurlar. En zengin demir kaynakları arasında  kırmızı etler ve koyu yeşil yapraklı sebzeler yer alır. Ispanak veya pazı tarzında sebzeler diyete eklenmelidir. Ayriyeten yağsız kırmızı etlerin tüketilmesi de çok önemlidir.

Su tüketin

Yeterli miktarda su içilmesi tüm vücut için sağlıklı yaşama adım atmayı sağlar. Vücutta meydana gelen dehidrasyonun bir etkisi gözaltı morluklarının meydana gelmesidir. Cildin en ince derisi göz altlarında bulunur. Yeterli düzeyde su alındığı zaman gözlerin altında bulunan karanlık görüntü ortadan kalkmaya başlar.

Kafeinden Uzaklaşın

 Kahve ya da enerji içecekleri gibi aşırı düzeyde kafein içeriğine sahip olan içecekleri kullanmak gözaltı morluklarına neden olabileceği gibi var olan sorunların zaman içinde kötüleşmesine de olanak sağlar. Kafein zaman içinde insan vücudunda dehidrasyona neden olabilmektedir. Gözlerinizin altında bulunan hassas cildin görünümünün önüne geçmek için bu içeceklerin kullanılmaması gerekir.

Tuz Kullanımını Kesin

Tuz açısından çok zengin şekilde beslenmek ve diyet içinde tuza fazlasıyla yer vermek vücudun su tutmasına neden olur. Su tutmadan kaynaklı olarak insan vücudunda gözaltı morarması, şişlikleri ve çukurları meydana gelebilir. 

Patates

Patates içeriğinde bulunan maddeler göz morarması ve şişlikleri ortadan kaldırmak adına görev yapar. İçeriğinde bulunan maddeler ağartma özelliğine sahiptir. Çiğ patates rende yardımı ile rendelenir. Gazlı bir bezin içine koyulan patates gözlerin üzerine koyularak 10 ila 15 dakika boyunca bekletilir. Birkaç hafta boyunca gün içinde 1 ya da 2 kez tekrarlanmalıdır. Ayrıca kalın şekilde kesilecek olan patates dilimleri de bu konuda fayda sağlar.

Doğal Kürler ve Uygulamalar

Gözaltı morlukları sorunlarından uzak kalmak için doğal kürlerinde kullanımları yapılabilir. Bu kürlerin kesinlikle düzenli ve aksatılmadan yapılması gerekmektedir. Gözaltı torbaları, şişlikleri ve diğer göz sorunları için kullanılacak kürlerin içinde;

  • Bir çay kaşığı domates suyu
  • ½ çay kaşığı limon suyu
  • Bir tutam zerdeçal toz
  • Biraz un

Tüm malzemeler cam bir kabın içinde karıştırılır. Pürüzsüz bir karışımın elde edilmesinden sonra göz altlarına sürülerek 10 dakika boyunca bekletilir. Bu yöntem sayesinde sorun ortadan kısa süre içinde kaldırılır. Diğer bir kürde;

  • Bir fincan suda ½ çay kaşığı rezene tohumları kaynatılır. Kaynayan ve soğuması için kenara bırakılan bu karışım süzülerek göz damlası olarak kullanılır.

Badem Yağı

Badem yağı gözlerindeki narin deri için çok faydalıdır ve cilt için doğal bir besin kaynağıdır. Bu ürünün masaj uygulaması ile sorun olan bölgeye düzenli olarak kullanılması göz çevrelerinin altında meydana gelen solmanın ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Badem yağının yanında ek olarak E vitamini yağı kullanılabilir. Kullanım yapmak için aşağıda bulunan adımlar takip edilmelidir;

  • Yatmadan hemen önce gözaltı morlukları olan bölgenin üstüne badem yağı az düzeyde uygulanır ve hafif şekilde cilde masaj yapılır.
  • Bir gece bu şekilde bırakılır.
  • Ertesi gün sabah soğuk su ile yıkanmalıdır.
  • Göz morarması sorunu kaybolana kadar günlük olarak tekrarlanır.

Hindistan Cevizi Yağı

Göz morarması ve diğer sorunlarından kurtulmak için Hindistan cevizi yağı ile bu alana masaj yapmak gerekir. Bu yağ nemlendirme konusunda ve pürüzsüz bir cilde sahip olma konusunda da fayda sağlar.

Limon Suyu

Limonun içeriğinde var olan C vitamini cildin aydınlatılması konusunda fayda sağlar. Özellikle gözlerin çevresinde ve altındaki kararmaların ortadan kaldırılması adına kullanılır. Taze limonun suyunu pamuğa dökün ve 10 dakika boyunca bu bölgede bekletildikten sonra durulayın. Bu uygulamayı düzenli bir şekilde birkaç hafta boyunca uygulamak gerekir. Düzensiz uygulama yapmak bu anlamda fayda sağlamayacaktır.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle