Göz Altı Şişliği Neden Olur? Şişkinliği Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Göz altı şişmesi estetik açıdan hiç istenmeyen sorunlardan birisidir. Tabi ki bunun sağlığımıza ve bilhassa gözümüze zararı sandığınızdan daha fazladır.

Göz altı şişliği, nedenleri farklılık gösteren bir rahatsızlık olarak tanımlanabilir. Günümüzde yaşlanma belirtilerinin en net göstergesi olduğundan estetik kusur tanımlaması yapıldığına şahit olabilirsiniz.

Göz Altı Şişliğinin Nedenleri

Göz altının şişmesi kimsenin istemeyeceği etkiler arasındadır. Fakat bunu yaşamak herkes için bir rutindir. Yaşlanma ile beraber bu sorundan kaçmak imkânsız bir hal almaya başlar. Tabi ki geciktirecek faktörler ya da bunun etkilerini minimal seviyeye indirecek önlemlerden söz edilebilir. Yinede göz altı şişliklerinin nedenleri araştırıldığında birçok sebebin çıktığıyla yüzleşiyoruz. Doğal olarak önlemini almadığınız veya alamadığınız bir sebepten ötürü gözaltı torbası çıktı diyebilirsiniz.

Yüzümüzün en hassas noktalarından birisi diyebileceğimiz gözün alt kısmı tehlikeli hastalıklar için açık kapıdır. Deri yapısının çok ince olmasının haricinde bazı sistemik hastalıklar için belirti olarak gözlemlenir. Torbalanmanın ne kadar sürede olması, şişkinliğin miktarı, morarmalar gibi farklı etkileri doktorunuza danışarak teşhis sürecini hızlandırabilirsiniz.

  • Yaşlanma

Gözün altında şişlik görüldüğünde ilk olarak bu etken göz önünde bulundurulur. Sebepleri arasında ciddi anlamda en sık rastlanan faktördür.

  • Beslenme ve Su

Yeterli beslenmek ve günlük su ihtiyacını karşılayacak düzeyde su içmek sağlığımız için en önemli unsurdur. Çünkü bunu yapmadığımız süre boyunca vücudumuz farklı reaksiyonlarla sinyaller vermeye başlar.

  • Uyku, Yaşam Düzeni, Yorgunluk

Bazen çalışılan iş bazen ise keyfi aktiviteler uykusuz kalmamıza sebep olur. Bilhassa sabahları göz altında şişlik görüldüğünde üzerinde durulması gereken bir faktöre dönüşür.

  • Darbelere Bağlı Travma

Göz altında şişlik ve morarma genelde tek gözde olduğunda sebebi böyle açıklanabilir. Tabi ki tek gözde alerjiye bağlı şişlik gözlemlenebiliyor.

  • Genetik

Genetik anlamda aile ağacınızda benzer bir hikâye varsa kalıtsal göz altı torbalarına sahip olabilirsiniz.

  • Hormon Düzensizlikleri

Genellikle hamilelikte veya regl döneminde bu durumla sık karşılaşılır. Aniden göz altı şişmesi gibi reaksiyonlarla karşılaştığınızda hormonal dengesizlik yaşıyor olabilirsiniz.

  • Göz Sağlığı

Gözlerinizi sürekli açık tutmak, gözü ovalamak, kaşımak, tahriş etmek, göz kuruluğu ya da sulanmasına sebep olmak bu tip durumları karşımıza çıkarır.

  • Sigara ve Alkol

Alkol ve sigara kullanımının kısa vadede olmasa da uzun vadeli sonuçları arasında kalıcı göz altı şişmeleri belirlenmiştir.

  • Ödem ve Yağ Bezeleri

Bazen zararsız yağ bezelerinden oluşan kist oluşumları göz altında yer edinerek buranın fonksiyonunu bozabilir. Böyle durumlarda son derece yoğun bir şişlik gözlenir.

  • Sistemik Hastalıklar

Tiroid bezlerinizin düzenli çalışmaması ve enfeksiyon kaynaklı tüm hastalıklar göz altında şişmeye neden olur. Bu rahatsızlığın bir sinyali olmasından kaynaklanır. Göz şişi kadar tehlikeli görünmese de bazı rahatsızlıklar için ana koşullardan birisidir. Böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları için bu durum geçerlidir.

Göz Altı Şişliğini Etkileyen Faktörler

Tek gözün altında şişliğin nedenleri çoğunlukla alerjik veya darbeye bağlıdır. Ancak iki gözünüzün alt kısmında da torbalanma oluyorsa bu durumun ciddiyetini kavramanız gerekir. Bazen enfeksiyondan ötürü böyle etkiler gözlenebilir. Yinede emin olmak için muayene olmak şarttır. Dolayısıyla yüz bakımı aksatılmadan yapılmalı ve bilhassa kozmetik ürün kullanımında temizliğe özen gösterilmelidir.

Yalnızca yüzünüzü yıkamak burada bir yüz bakımı olarak nitelendirilemez. Aksine kozmetik ürünlerin toksin altyapısından kurtulmak için ciddi bir temizlik yapmanız gerekir. Sebebi her ne olursa olsun yüz diğer insanlara karşı en önemli noktamızdır. Haliyle bakımı aksatıldığı takdirde başımıza gelecek ciddi estetik ve sağlık problemlerinin yerleştiği bölgeye dönüşür.

Göz altı şişmeleri genelde torbaları dolduran yağ bezesi veya fazlalık yağdan kaynaklanır. Tedavi edilme aşamasında ise bu durumun enjeksiyon şeklinde veya cerrahi müdahale ile çözülebilmesi mümkün olur.

   
Kozmetik Ürünler ve Makyaj %50
Beslenme ve Su Tüketimi %35
Göz Rahatsızlıkları %10
Sistemik Hastalıklar %5

Genelde kadınlar makyajla uyumak ve yüz bakımı yapmamak gibi bir hataya düştüklerinde anında olmasa da bu sonuçla karşılaşırlar. Fakat yalnızca kozmetik veya beslenme gibi kavramlarla bağdaştırmakta yanlış olacaktır.

Uykusuzluk, gece uyumamak, sürekli uyku saatinin değişmesi, düzenli uyuyamamak veya aşırı dozda uyumak gözlere ciddi zararlar verebilir. Bunlardan birisi ise göz altı torbası olarak gözlemlenir. Tek gözde dahi şişlik yaratabilecek bir durumdur. Yaşam standartlarının kalitesiz olması birçok rahatsızlığın sebebi olarak tanımlanır.

Uyku, beslenme, su tüketimi(diğer sıvılar su tüketimini ekarte etmez) göz şişi yaratan nedenler arasında bir hayli popülerdir. Fark edildiği anda muayene olmak sistemik hastalıklara karşı erken teşhis için önem taşır. Aynı zamanda diğer faktörlerden kaynaklanan bir sorun olduğunda da erkenden tedavi standartlarına başlanır.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle