Göz Altı Şişlikleri Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

Göz altı torbalarının hangi hastalıkların habercisi olduğu konusu uzun süredir tartışılıyor. Önemli rahatsızlıkların dışında basit düzensizliklerde buna sebebiyet verebiliyor.

Yalnızca estetik bir kusur gibi gösterilen göz altı şişlikleri aslında sağlığımızı riske eden en önemli faktörlerden biridir. Bu açıdan baktığımızda da tedavisinin yapılması şart diyebiliyoruz.

Göz Altı Şişlikleri Hangi Hastalığın Habercisidir?

Göz altı şişliği hangi hastalığın belirtisidir diye merak edebilirsiniz. Bilhassa ailesinde göz altı torbaları olan ve bu öykü haricinde kendiside aynı dertten muzdarip kişilerde daha sık gözlemlenir. Endişenin kaynağı kalıtsal olarak bu sorunla yüzleşmek değildir. Aksine bu sorunun farklı bir hastalığın temelini hazırlayıp hazırlamadığıdır.

Aslında gözümüzün çevresinde bulunan bölüm birçok kısımla bağımsız gibi görünüyor. Ancak genel olarak göz altı şişliklerinin nedenleri sistemik rahatsızlıklardan enfeksiyona kadar uzanabiliyor. Burada ilk olarak dikkat edilecek olan husus yine kalıtsal detaylardır. Ailenizden size miras kalan gözaltı torbaları ile herhangi bir hastalık ile ilgili belirliler gözlemleniyor mu sorusunun cevabı araştırılmalıdır.

Göz altı şişliği hastalığın habercisi mi sorusuna ise aşağıdaki risk faktörleri ile cevap bulabiliriz.

  • Böbrek Hastalıkları
  • Karaciğer Rahatsızlıkları
  • Kalp ve Damar Sorunları
  • Kas Zayıflığı
  • Hormon Düzensizliği
  • Kist Oluşumları

Aslında çok yoğun bir hastalık olasılığının olmadığını düşünebilirsiniz. Fakat kalp ve damar, karaciğer ya da böbrek gibi tüm vücudumuzu ilgilendiren majör organların sağlığından söz etmekteyiz. Yani yeteri kadar ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabilme ihtimali var. Hormon düzensizlikleri genellikle günlük yaşantımız esnasında da gözlemlenebilir. Kadınların hamilelik ve regl süreçleri buna dahildir.

Oluşmuş yağ bezeleri zamanla deri altında ufak ve zararlı kistlere dönüşebilir. Bu nedenle doktorlar estetikten ziyade sağlığınız için cerrahi müdahale ile göz altı şişliklerini almayı öneriyor.

Göz Altı Şişliği Göze Zarar Verir Mi?

Göz altı şişmesi için hangi doktora gitmeliyim diye soruyorsanız muhtemelen bu sorunla yüz yüzesiniz. Ancak bu tip rahatsızlıklarda hangi doktor bakar sorusunun mantıksız olduğunu belirtmeliyiz. Çünkü tahmin edeceğiniz üzere yukarıdaki hastalıklar için size birçok farklı test ve tetkik uygulanacak. Doğal olarak gözün altında şişlik görüldüğünde vakit kaybetmeden doktora başvurmanız önemlidir. Göz doktoruna veya dermatoloji uzmanına çıksanız da sizi diğer polikliniklere gönderecektir.

Hastalığın habercisi olduğu iddia edilen göz altında morluk ve şişlik için tedaviyi aksatmak göze zarar verebilir. Bu sebeple hemen doktora gitmeliyim diyerek randevunuzu oluşturmanız gerekir. Göz şişliği başka rahatsızlıklar için bir sinyal olabilir. En azından belirtileri netleşmemiş farklı hastalıkların tanısının yapılabilmesi için bazı tetkikler uygulanabilir. Göze zararlı olabilmesi için fizyolojik yapıyı bozacak düzeyde yağ bezesine sahip olmanız gerekir. Bu durum bilhassa göz kapaklarını etkileyerek fiziksel anlamda sorun yaratır.

Yaş Aralıkları Oluşma İhtimali
20-30 %20
30-40 %50
40-50 %70
50 ve üstü %90

En riskli yaş grubunun 30 ve 40 yaş arası olduğu söylenmektedir. Fakat uzmanlar burada 20 ile 30 yaşları arasında olanları uyarmayı tercih ediyor. Olabildiğince düşük bir ihtimalle gözünüzün altında şişliği hissetme ihtimaline sahipsiniz. Buna hangi doktor bakar demek yerine vakit kaybı yaşamadan herhangi bir hekime başvurunuz. Sizin göz sağlığınızdan böbreğinize, karaciğerinizden hormonlarınıza kadar uzanan bir test süreci yaşanacaktır.

Göz Altı Şişliği Tedavisi Neye Göre Seçilir?

Tabi ki göz altı şişliği geçmek için uygun ve doğru tedaviye bakar. Çünkü diğer belirtiler ne olursa olsun sebebi üzerinden yola çıkarak seçim yapmak zorundasınız. Günümüzde dermatolojik sorunlardan kaynaklanabileceği gibi göz hastalıkları ya da sistemik rahatsızlıklardan ötürüde böyle bir durum yaşanabilir.

Birçok kişinin göz altı şişliğine tedavi ararken bulduğu bitkisel metotlar uyguladığı biliniyor. Aslında göz altı şişliği hangi hastalığın belirtisidir sorusuna net cevap bulduktan sonra bu sistem uygulanabilir. Çünkü altında yatan sebep vitamin ve mineral eksikliği, beslenme düzensizliği ya da yeterli su içmemek olabilir. Bol A vitamini takviyesiyle bunun üstesinden gelinebilir. Ancak göz altı torbaları ve şişliğe hangi hastalık sebep oluyor sorusu tedaviden daha önemlidir. Tespiti ile beraber doğru yöntem doktorunuz tarafından size iletilecektir.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle