Gözaltlarında Meydana Gelen Şişlikler ve Torbalar Nasıl Ortadan Kaldırılır?

Göz altlarında oluşan torba ve şişlik sorunlarının ortadan kaldırılması için uzmandan destek alınabileceği gibi bitkisel karışım ile de uygulamalar yapılabilir. Bitkisel karışımların taze hazırlanması fayda sağlar.

Göz Altlarında Şişlikler Nasıl Ortadan Kaldırılır?

Gözaltı şişlikleri ve torbası sorunları birçok kişinin başına gelen, görsel anlamda sıkıntı doğrudan bir sorundur. Bu sorunun önüne kısa zamanda cerrahi ve evde yapılacak bazı çözümler ile geçmek mümkündür. Göz altı şişlik ve göz torbası sorunlarını ortadan kaldırmak adına aşağıdaki detaylara dikkat etmesi gerekir.

  • Şişmenin hafifletilmesi adına bazı ilaçlar alımı yapılır ama tıbbi tavsiye uzman tarafından verildiği zaman zorunludur.
  • Göz altı şişmesi ve torbası sorununa neden olan alerjilere oral antihistaminikler, dekonjestanlar veya bu bileşenlere sahip olan göz damlaları ile tedavi edilmesi gerekir.
  • Bakteriyel sebeplerden kaynaklı olarak ortaya çıktıysa antibiyotiklere ihtiyaç duyulur.
  • Ev ilaçlarının kullanımları konusunda uzman hekim görüşü alınması gerekir.
  • Gözaltı şişkinliği konusunda bitkisel çözümler içinde en paratik yol buz kompresi yapılmasıdır.
  • Gözlerdeki kan akışını azaltmak için başın yükseltilmesi gerekir. Bunun içinde yüksek yastıkta yatmak fayda sağlar. Gece yatmadan önce bir yastık ile yapılacak olan yükseltme bu konuda kolaylık sağlar.
  • Gözaltı torbası ve şişi konusunda sorunları çoğaltmamak adına gözlerin ovuşturulmaması gerekir. Ovuşturmak özellikle enfeksiyondan kaynaklı olan şişliklerde sorun yaratır. Enfeksiyonun diğer göze sıçraması konusunda sorun yaratacaktır.

Bitkisel Çözümler

Salatalık

Yarım salatalığı rendenin ince tarafı ile rendeleyin ve 1 yemek kaşığı cam bir kasenin içine koyun. Kasenin içine salatalık miktarının yarısı kadar süt tozunu koyarak karıştırın. Göz altları şişi için maskeyi bölgeye sürün ve 15 dakika boyunca bekletin. Salatalık tek başına da gözlerdeki sorunların ortadan kaldırılması adına fayda sağlar. salatalık dilimleri buzdolabında soğuması için bekletilir. Soğuyan dilimler gözlerin altına 15 dakika boyunca koyularak bekletilir.

Buz Uygulaması

Çok kısa süre içinde şişliklerin inmesi adına buz uygulaması yapılabilir. Bu uygulama İbrahim Saraçoğlu tarafından da tavsiye edilmektedir. Göz altı sorunları için buz küplerini bir bezin içine koyun ve uygulama yapın. Uygulama 15 dakika boyunca yapılması gerekir.

Nane Çayı

Gözaltı sorunları adına bitkisel olarak kullanılan bir karışımdır. Şişlikler ara ara meydana geliyorsa bu uygulama fayda sağlar.  1 çay kaşığı nane 1 su bardağı suyun içine katılarak iyice karıştırılır. Bu şekilde belli bir süre demlenmesi adına kenara bırakılır. Demlenen karışım süzülerek bir pamuk yardımı ile gözlerin altlarına uygulanmalıdır. Özellikle buz tedavisinden sonra gözlere uygulanması daha çok fayda sağlar.

Ihlamur Tedavisi

Gözlerin altlarındaki sorunlar artık can sıkmaya başladıysa etkili bir maske olarak ıhlamur tedavisi fayda sağlar. maskenin uygulanması oldukça kolay olduğu gibi etkisi de oldukça kolay şekilde ortaya çıkar. 1 su bardağı sıcak suyun içine bir tutam ıhlamur atılır ve demlenmesi için kenarda bekletilir. Yeterli düzeyde koyuluğa geldiği zaman ıhlamurun içine bir pamuk batırılır. Ardından gözlerin torbaları ve şişlik olan kısımlarına sürülür. Haftada 2 ya da 3 defa ıhlamur uygulamasının yapılması etkili sonuçların elde edilmesini sağlar.

Diğer Bitkisel Çözümler

Gül Suyu

Gül suyu yüz ve göz temizliği konusunda kozmetik açıdan kullanılmaktadır. Hatta birçok ünlü markanın kozmetik ürünleri içinde bulunur. gözaltı sorunları konusunda kullanılacak olan karışım için;

2 kaşık gül kusuru ile aynı düzeyde su bir kabın içinde karıştırılır. Gülün içinde bulunan faydalı minerallar suya iyice karıştırılmalıdır. Ardından bir pamuk yardımı ile gözlerin alt kısımlarına uygulanır. Hafta 3 ila 4 gün boyunca uygulandığında şişlikler iner.

Kahve

Göz altları şişlikleri ve torbaları en ağrı olanlarında bile fayda sağlar. 1 tane patates rendelenir ve suyu çıkartılır. Patatesin içine 1 kaşık badem yağı ve 1 kaşık kahve telvesi dökülerek karıştırılır. Hazırlanmış olan bu maske temiz bir bezin içine koyulur. Maske 15 dakika boyunca gözlerin alt kısımlarına koyularak bekletilir. Ağrı şişlik sorunu olan kişilerin her gün düzenli şekilde uygulaması gerekir. hafif düzeyde olan kişilerde ise haftada birkaç gün uygulanması yeterli olacaktır. Uygulama için karışımın taze olarak hazırlanması gerekir.

 

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle