Gözlerin Altında Meydana Gelen Şişlikler İçin Doğal Uygulamalar Nelerdir?

Gözaltı şişliklerine tıbbi tedavilerin yanı sıra doğal bazı ürünler ile yapılacak olan karışımlarda uygulanabilir. Bu uygulamalar genel göz sağlığı açısından da oldukça faydalı ürünlerdir.

Göz Altı Şişmesine Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Göz altı şişliklerine ne iyi gelir kapsamında kullanılacak olan bitkisel karışımlar ve ev uygulamaları oldukça faydalıdır. Yalnız gözaltı şişkinlikleri için bu uygulamalar düzenli ve aksatılmadan kullanıldığı zaman giderilir. Aksi takdirde yapılan bitkisel karışımların hiçbirisi fayda sağlamaz. Şişlikler iyi gelen uygulamalar arasında;

Yıkama Uygulaması

Yüzün ve gözün yıkanması işlemleri gözaltı şişkinliğine iyi gelecek olan adımlar arasında ilk sırada yer alır. Sıcak ve soğuk suyun en 2 ila 3 dakikalık süreler içinde değiştirilerek kullanılması gerekir. Bu sayede kan akışını ve metabolik süreçleri hareket geçirmek mümkün hale gelir. Düzenli şekilde gün içinde 4 ila 5 kez yıkama işleminin yapılması gözaltı şişliğine iyi gelir.

Çay Losyonları

Hem siyah hem de yeşil çaydan yapılacak olan karışımlar gözlerdeki sorunlar içinde zaman içinde kuruyucu bir film oluşturur. Yeşil ve siyah çayın içinde bulunan besinler yorgunluğun, gözlerdeki kızarıklığın, şişliklerin ve ağrıların ortadan kaldırılması iyi gelir. Sıcak suyun içine atılacak olan 1 çay poşeti demlenmesi için kenarda bekletilir. Ardından ılıyan çay poşetlerini 15 ila 20 dakika boyunca gözlerin üzerinde tutmak gerekir. Çay poşetini direk olarak göze uygulama konusunda sorun yaşayan kişiler karışımın içine pamuk batırarak gözaltı bölgesine uygulama yaptığında iyi gelir.

Papatya Çayı

Papatya çiçeği anti-inflamatuar, bakteriostatik ve anti-allerjik özelliklere sahip bir madde içermektedir. Metabolik hızını arttıran bu bitki farklı etkileri sayesinden infüzyona, iltihap sorununa, şişme ve gözaltı kısmında bulunan torbalara kadar etkilidir. Bu uygulama denendiği zaman etki kısa sürede kendini belli eder. Papatya çayı uygulaması için sıcak suda bir tutan papatya çiçeği 5 dakika boyunca kaynatılır. Ardından ılıması için kenara bırakılır ve bir parça pamuk bu su ile nemlendirilir. Gözlerin üzerine bu pamuk 15 ila 20 dakika boyunca tutulur. Pamuk tamponu her 2 ila 3 dakikalık aradan yeniden papatya suyu ile nemlendirmek gerekir. Gerekirse pamuk atılır ve yeni pamuk nemlendirilir.

Etkili Adaçayı ve Maydanoz

Adaçayı

Adaçayı insanların dinginleşmesine olanak sağladığı gibi gözlerinde rahatlamasına olanak sağlar. Adaçayı tanelerinde antioksidanlar, faydalı flavonoidler ve vücuda etkili olan asitler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra antienflamatuvar, yatıştırıcı ve analjezik özellikleri de belirgin şekilde fayda sağlar. Adaçayı oldukça sağlıklı bir bitkidir, bundan kaynaklı olarak bu bitkinin eczanede satılan losyonları da fayda sağlar. Adaçayı sıcak su ile birlikte 5 dakika boyunca kaynatılır ve kanara soğuması için bırakılır. Soğuyan adaçayı karışımı süzülür ve bir pamuk bu çayın içinde nemlendirilir. Pamuk gözlerin üzerine koyularak 15 dakika boyunca bekletilir. Pamuk tampon her 2 ila 3 dakika aradan sonra yeniden adaçayı suyu içinde nemlendirilmelidir.

Maydanoz

Gözler için fayda sağlayan maydanoz yaban mersini ve havuç gibi A vitamini ve kerotein içeriğine sahiptir. Ayriyeten maydanoz C vitamini içerdiği için cilde olumlu etkiler yapar. Anti-inflamatuar ve tonik etkisi ile maydanozun gençleştirici art bir özelliklere sahiptir. Doğal kozmetolojide bu bitki özellikle kullanılır ve hemen hemen her markanın ürünleri içinde bulunur. Maydanoz ile gözaltı şişliklerine losyon hazırlanabilir. Maydanoz su ile birlikte rengi çıkıncaya kadar ocak üstünde kaynatılır ve kaynama işlemi sonrasında ılıması için kenara alınır. Ardından temiz bir bez yardımı ile her iki gözün altına ve üstüne tampon yapılır. Ayrıca kaynatılan maydanozunu kesinlikle atmamak gerekir. Maydanozlar suyunun tampon yapılmasından sonra suyu sıkılarak gözlerin üzerinde 15 dakika boyunca bekletilir. Bu uygulama sayesinde gözaltı şişlikleri kısa süre içinde ortadan kalkar. Gözaltı bölgesindeki sorunlar için haftada 3 gün boyunca düzenli şekilde uygulanmalıdır.

Tıbbi İlaçlar

Şişmiş göz kapakları ve gözaltı bölgesi şişlikleri tedavisi yöntemlerinin doğru bir şekilde yapılabilmesi için sorunun nedeninin tam olarak ortaya koyulması gerekir. Tedavi aşağıda bulunan detayları içerir;

  • Göz merhemi ve damlası şeklinde kullanılan tıbbi ilaçlar; prednizolon, deksametazon ve antihistaminik özelliklere sahip jeller
  • % 2’lik borik asit çözeltisi içeren losyonlar
  • Diüretiklerin alınması
  • Bulaşıcı lezyon sorunlarında sodyum sülfacil instilasyonu
  • Fizyoterapi yöntemleri; mikro akımlar ile tedavi
  • Mezoterapi; alternatif tıbbın bir çeşidi olan ve ağırlıklı olarak kozmetolojide uygulamasını bulan çeşitli besin takviyelerinin insan vücuda girmesi
  • Kozmetik maskelerin kullanımı
  • Lenfatik drenaj masajı yapılması

Gözlerde şişliklerin meydana gelmesi sorunu iç organların, gözlerin ve alerjilerden kaynaklı hastalıklar ile alakalı değilse, bu durumda başarılı tedavilerin elde edilmesi için yaşam biçimini değiştirmek gerekir. Sigara ile alkolden uzak kalmak genel sağlık anlamında en önemli detaydır. Uykuyu düzene sokma, dinlenme, strese karşı mücadele etme bu hastalığın ortadan kaldırması konusunda yardımcı olacaktır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle