Çocuklarda Gözlerin Altında Oluşan Şişmeler Neden Olur ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çocuklarda göz altlarında oluşan şişliklerin birçok sebebi bulunur. Bunların ortadan kaldırılması için yapılacak olan uygulamalar konusunda anne ve babaların oldukça dikkatli davranmaları gerekmektedir.

Çocuklarda gözaltı şişlikleri nedenleri

Uyku ve Ağlama

Çocuklarda ciddi düzeyde ağlama tulumuna meydana geldiği zaman gözaltı şişmesi meydana gelebilir. Bu şiş gözler, bölgede akan daha büyük miktarda kan nedeniyle oluşur ve çocuklar sakinleştiğinde zaman şişkinlik dağılır. Çocuklar uykularını iyi almadığı zaman zorlu bir gece geçirdiği zaman sorun ortaya çıkabilir. Yetişkin kişilerde olduğu gibi çocuklarda da ertesi gün gözaltı şişmesi oluşur.

Alerji

Alerjiler birçok soruna neden olabilir. Bunlardan bir tanesi de göz altlarında oluşan şişliklerdir. Hayvan tüyleri, sigara dumanı, antibiyotikler ve polen üretimi alerjilere sebep olabilir. Çocukların alerjilerin ne olduğunu bilek bu konuda yardımcı olur.

Bloke Gözyaşı Kanalı

Özellikle doğudan birkaç hafta sonra yeni doğan bebeklerin % 20’sinde bu sorun gözlemlenir. Gözyaşı kanallarında drenajın tam oluşmaması sebebiyle meydana gelir.  En sık görülen belirtisi kirpiklerin ve göz kapaklarının üstünde özellikle de uykudan uyandıktan hemen sonra kabuk meydana gelmesidir. Neyse ki gözaltı şişmesi konusunda tedavisi çok kolaydır. Uzmanların söylediği tüm tedavi detaylarına uyulması gerekir ve verdiği ilaçların düzenli şekilde kullanılması gerekir.

Gözlerde Yaralanmalar

Çocuğunuz göz veya çevre bölgesinde herhangi bir travma geçirirse gözaltı şişmesi meydana gelebilir. Hatta siyah göz altları, iltihaplanma, kızarıklık ve benzeri sorunlarda ortaya çıkabilir. Kafa travması geçirmiş bir çocukta da şişmiş gözleri oluşur. Yeni doğan bebeklerin tırnaklarının ince olmasından kaynaklı göze zarar vere ortaya çıkabilir. Bu genelde korneada yaralanma meydana getirir.

Blefarit

Gözlerin kapak kısımlarında yağ bezi bulunur ve bazı durumlarda bunlar tıkanarak iltihaplanır. Belirtileri arasında şişmiş göz kapakları, kirpikler üstünde kabuklanma, gözlerin kapaklarında duyarlılık ve gözlerin içinde bir şey var hissi bulunur. Çocuklar ve bebekler devamlı olarak gözleri ovmaya çalışabilir.

Konjonktivit

Konjonktivit sorunu genelde enfeksiyondan kaynaklı olarak meydana gelmektedir. Belirtileri içinde gözaltı şişmesi, kızarıklık ve drenaj sorunu bulunur.

Gözaltı şişliklerine neden olan diğer etkenler arasında;

 • Ürtiker
 • Mevsimsel alerjiler
 • Andioedema
 • Lokalize enfeksiyon
 • Kalp hastalığı
 • Nefrit sendromu
 • Böbrek yetmezliği
 • Aşırı düzeyde meydana gelen göz yıkımları
 • Göz travması
 • Tümör
 • Kötü düzeyde emilim
 • Yetersiz düzeyde beslenme
 • Karaciğer hastalığı
 • Orbita sellüliti

Nasıl Ortadan Kaldırılır?

Çocuklarda meydana gelen sorunların ortadan kaldırılması adına aşağıdaki adımların tek tek takip edilmesi gerekir. Bu adımlar içinde;

Gözleri temiz tutun; gözlerin devamlı ıslak bez yardımı ile temiz tutulması gerekir. Etkilenen gözün soğuk bir bez yardımı ile devamlı olarak temizlenmesi gerekir. Temizlenme işleminin hafif hafif yapılması sayesinde gözlerde oluşacak olan tahrişlerin önüne geçilir. Gözlerin tahriş olması şişliklerin yaşanmasına neden olacağından dolayı dikkatli olunması gerekir.

El Hijyenine Dikkat Edin

El hijyenine dikkat etmeyen çocuklarda enfeksiyon, bakteri ve farklı sorunlar meydana gelebilir. Bunlar kısa zaman içinde gözlerin üst ve alt kapaklarında şişliklere sebep olur. Tırnakların ve ellerin devamlı yıkanması konusunda çocukların uyarılması oldukça önemlidir. Özellikle tırnaklarda mikropların birikmesinden kaynaklı sorunların önüne geçilmesi için fırçalanması gerekir.

Soğuk Uygulama

Şişen alanın soğutulması sıkıntı doğuran durumun ortadan kalkmasına yardımcı olur. Bu konuda buz küpleri, soğutulmuş salatalık dilimler ve soğuk su ile ıslatılan bezler yardımcı olabilir. Soğuk uygulama sayesinde gözlerin kan damarlarında daralmalar meydana gelir ve şişlikler kolay şekilde azalır. Düzenli şekilde yapılması sonucunda etki sağlar.

Tıbbi Yardım İsteyin

Ev uygulanan ilaçlar işe yaramazsa uzman hekimden yardım almak gerekir. Antibiyotikler, damlalar ve merhemler bu konuda yardım sağlayacaktır. Uzman hekimler özellikle kızarıklık ve kaşıntı sorunlarının ortadan kaldırılması için merhem ya da göz damlası reçete edebilir. Anne ve babaların uzman hekime danışmadan kesinlikle ilaç kullanımı yapmamaları gerekir. Ayrıca ilaçların düzenli ve aksatılmadan kullanılması sorunların ortadan kaldırılması adına yardımcı olur. Evde bitkisel destekler ile çözüm sağlanmayan sorunlar konusunda kısa süre içinde uzmana başvurulması çok önemlidir. Çünkü enfeksiyondan kaynaklı olarak meydana gelen sorunlar diğer göze de geçerek yayılabilir.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle