Gözaltı Torbalarının Nedenleri Nelerdir ve Neden Kaynaklı Oluşur?

Gözaltı torba sorunları meydana geldiği zaman evde uygulanacak olan bazı işlemler ve yaşam şekillerindeki değişimler sorunun ortadan kaldırılmasına olanak sağlar. Uygulamalar yaşam biçimi haline getirilmelidir.

Göz Altı Torbaları Neden Olur Ve Nasıl Ortadan Kaldırılır?

Gözaltı torbaları neden olur nasıl geçer kapsamında sorunlu ile genelde yaşlandıkça daha sık karşılaşılmaktadır. Yaşın ilerlemesi ile g öz kapaklarına destek olmakla görev yapan kaslar zayıflamaya başlar. Gözlere destek sağlayan normal yağ dokusunda da sorun oluşmaya başlar. Bunlardan kaynaklı olarak sık şekilde gözaltında torbalaşma meydana gelir. Gözlerin altında bulunan torbalar kozmetik anlamda kadın ve erkekler üzerinde endişe, korku ve görünüm sorunları ortaya çıkartır. Ayrıca gözaltında bulunan torbalar genetik etkenlerden ve bazı hastalıklardan kaynaklı olarak da ortaya çıkabilir. Gözaltı torbaları nedenleri arasında aşağıdaki faktörlerde bulunur.

  • Hava değişimleri, özellikle nemli ya da çok sıcak günlere maruz kalmak
  • Hormon seviyelerinde meydana gelen değişimler
  • Tuzlu gıdaların aşırı düzeyde tüketilmesinden kaynaklı sıvı tutulmaları
  • Yeterince uyku alınmaması ve sabah dinlenmemiş kalkılması
  • Alerjiler
  • Dermatit
  • Özellikle gözlerde şişlikler, kızarıklıklar ve kaşıntılardan kaynaklı yaşanan sorunlar
  • Kalıtım yani genetik faktörler

Gözaltında bulunan torbalar kişilerde hafif düzeyde şişme, gevşek cilt ve koyu gözaltları sorunu ile kişilerde belirtilerde verir. Bu sorun çoğunlukla zararsız olarak meydana gelir. Gözaltı torbalanma sorunları nedenleri ne olursa olsun evde yapılacak olan uygulamalar bu kapsamda fayda sağlar. Ayrıca gözaltı torbaları bebeklerde ve yetişkin kişilerde meydana geldiği zaman da doğal ilaçların kullanımlarında mutlaka düzenli şekilde uygulamalar yapılmalıdır. Aksi takdir bu tarz uygulamalardan fayda sağlamak mümkün değildir. Bunun içinde düzen çok önemli bir ayrıntı olarak karşımıza çıkar.

En Etkili Tedavi Seçenekleri

Soğuk Sıkıştırma

Gözlerin altında yer alan torbaların ve şişlikleri nedenleri ne olursa olsun soğuk sıkıştırma oldukça faydalıdır. Torbalaşmaların ve şişliklerin ortadan kalkmasına olanak sağlarken cildin güzelleşmesi konusunda da fayda sağlayarak rahatlatma meydana getirir. Gözlerin üzerine buzdolabında soğutulan kaşıklar, salatalık dilimleri ve soğutulan çay poşetlerinin uygulanması işlemi yapılabilir. Özellikle soğutulan çay poşetleri üzerine damlatılacak olan lavanta yağı nedenleri ortadan kaldırmak adına oldukça etkilidir. Soğuk sıkıştırma her gün düzenli bir şekilde fayda sağlayacak ve sorunların ortadan kalkmasını kolaylık sağlayacaktır.

Beslenmeye Kollajen Ekleme

Kollajen insan vücudunda bulunan en bol düzeydeki proteindir. Kemiklerde, kaslarda, tendonlarda ve deri içinde bulunur. Cilde elastik, sağlamlık sağlamanın yanında ölü hücrelerin vücuttan atılmasına katkı sağlar. Yaşın ilerlemesi ile insan vücudunda bulunan kollejen üretimi de azalır. Özellikle kollajen azalmasından dolayı gözlerin alt kısımlarında torbalar oluşur. kollajen seviyesini arttırmak cildin ve gözlerin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Bu kapsamda kollajen protein tozu, kollajen takviyeleri ve tavuk kemik suyu tüketimi yapılmalıdır. Gerekirse uzman hekimle konuşup düzenli bir şekilde diyet listesi istenebilir.

Makyajı Temizlemek

Gözlerdeki makyajı temizlememek torbalaşmaya neden olan faktörler arasında yer alır. Gözlerde bulunan makyajı silmeden uyumak tahrişe, şişliklere ve gözlerin altlarında kabarmalara neden olabilmektedir. Bu sorunları yaşamamak adına mutlaka gözlerin yapısına uygun makyaj temizleme ürünü kullanılmalıdır. Makyaj temizlendikten sonra gözlerin çevre kısımları da nemlendirilmelidir.

Alkolü Kısıtlayın

İnsanların özellikle aşırı düzeyde alkol kullanımı yapması cildin dehidrate olmasını sağlar. Meydana gelen dehidratasyon gözlerin çevresinde torbalaşmaya ve karanlık görüntülerin oluşmasına neden olur. Ayriyeten alkol yorgun gözlerin ortaya çıkmasına da neden olur. Gün içinde en fazla 1 su bardağı alkol tüketilmesi gerekir. Alkol kullanımı yerine bol bol su içilmesi gerekmektedir. Su tüketiminin yapılması cildin güzelleşmesine, parlamasına ve sağlıklı olmasına fayda sağlayacaktır.

Sigara Kullanımından Uzak Durun

Sigara kullanımı yapmak insan sağlığını genel anlamda olumsuz şekilde etkiler. Sigara cildin kurumasını sağlamanın yanı sıra cildin zayıflamasını da sağlayacaktır. Sigara kullanımı yapan kişilerde erken yaşlanma sorunları ortaya çıkar. Sigaranın içinde bulunan kimyasal maddeler toksit maddedir ve gözlerin çevre kısmında tahriş oluşmasına neden olur. Cilt buruşur, sarkar, koyu halkalar meydana gelir ve torbalaşmalar oluşur. Sigara kullanmak en kısa sürede bırakılmalıdır. Aksi takdirde sağlık açısından oldukça ciddi sıkıntıların doğmasının önüne geçilmez.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle