Göz Çevresi ve Altı İçin Yapılacak Olan En Etkli Maskeler Nelerdir?

Göz çevresinde, altında ve gözde olan sorunların ortadan kaldırılması adına kullanılacak olan maskelerde bitkisel ürünlerin kullanılması oldukça önemlidir. Düzenli ve aksatılmadan kullanıldığı zaman sorunlara fayda sağlar.

Gözaltı Morluklarının Giderilmesi için Maske

Yorgunluk, uyku düzensizliği, alkol kullanımı veya stres dolayısı ile meydana gelen göz altı morluklarının giderilmesinde kullanılan doğal maske çeşitleri bulunur. Uykunun alınmasına düzenli ve dengeli beslenilmesine rağmen göz altlarındaki morluklar hala varsa evde yapılacak maskelerle bu problemden kurtulabilirsiniz. İyi bir cilt bakımı ve temizliği, ayrıca maskelerle önlenebilen göz altındaki morluklar haricinde diğer morlukların çeşitli sebepleri olabilir. Örneğin genetik bir neden olabilir.

Sonradan meydana gelen ve uyku düzensizliği, yorgunluktan hariç olarak meydana gelen göz altındaki  morlukların bazı sebepleri ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Hassasiyet
 • Egzama
 • Dermatit
 • Renk bozuklukları
 • Göz çevresinde kollajen üretiminin eksilmesi ( yaşın ilerlemesi ile görülmektedir)

Gözlerin altındaki morluklar kalıtsal değil ise tüm uğraşlara rağmen hafiflemiyorsa bir cilt hekimine  gitmek çok daha doğru olur. Patates salatalık vb. gibi sebzeler ve bitkiler çok uzun süredir gözlerin altındaki  morlukların önlenmesinde başta gelen doğal ürünler arasında yer alır.

Göz Çevresi İçin Maske

Bal, E Vitamini ve Yumurta Akı Maskesi

Gözaltı kırmızılıkları ve morluklarını azaltan, güneşin yıprattığı cildi onaran, güneş yanıklarını iyileştiren, göz şişliklerini azaltıp kan dolaşımını hızlandıran bu maskeyi haftada 1 kere uygulanması gerekir.

Balın cilt için ne kadar yararlı olduğu herkes tarafından bilinir. Anti bakteriyel özelliği olan bal cildi zararlı bakterilerden arındırıp, yumuşaklık vererek sivilce ve akne oluşmasını önler. Yumurta akının çok önemli bir diğer etkisi de gözenekleri temizleyerek büyük olan gözenekleri zamanla küçültmesidir. Yumurta akının bu özelliği sayesinde cilt çok daha pürüzsüz bir hale gelir, sıkı bir görünüme kavuşur. Yumurta akı düzenli kullanıldığında cildin genç kalması için gerekli olan kollajen üretimini arttırarak kırışıklık ve yaşlanmayı geciktirir. E vitamininden antioksidan özelliği ile yaşlanan ve yıpranan cildimizin yeniden sağlığına kavuşmasını destekleyerek hızlandırır. E vitamininin cilde sürülebilir kapsül ve kremleri ayrıca güneşin meydana getirdiği yanıklara da oldukça iyi gelmektedir.

Gözlerin altındaki morlukların giderilmesi için bal, E vitamini ve yumurta akı maskesi;

 • Öncelikli olarak 1 kapsül E vitamini, 1çay kaşığıyla bal ve 1 yumurta akı bir kapta karıştırılır.
 • Hazırlanan karışımdan parmak uçları ile göz altlarına fazla bastırmadan sürülür. 5 dakika bekleyip soğuk su ile nazikçe yıkanır.
 • Bu maskenin haftada 1 kere düzenli olarak uygulaması gerekir.

Gözlerin Altındaki Morluklar İçin Salatalık ve Patates Maskesi

Çok yoğun bir günden sonra, stresli zamanlarda yada uyku tam olarak alınmamışsa göz altındaki morlukları gidermek adına salatalık dilimleri veya salatalık suyunu kullanılabilir.

 • Buzdolabından çıkarılacak 1 adet salatalık incecik dilimler şeklinde kesilir. salatalık dilimlerini göz kapaklarının üzerine ve gözlerimizin altına koyulması gerekir. ısınan salatalık dilimleri soğuk olan dilimler ile değiştirilmelidir.
 • Her gün yapılacak olan bu uygulama ayriyeten mis gibi kokusu ile stresin de azaltılmasına olanak sağlar. Salatalık kan dolaşımını hızlandırarak gözlerdeki şişliği de kısa sürede azaltır. Düzenli olarak uygulandığında ise göz altlarındaki morluklara da çok iyi gelecektir.
 • Patates dilimlerini de salatalık dilimleri gibi göz altlarına koyarak uygulama yapmak mümkündür. Patatesin salatalık dilimleri gibi soğuk uygulanmasına gerek bulunmaz. Doğadaki doğal beyazlatıcılardan olan patates göz altlarındaki morluklar için oldukça etkili bir maskedir.

 Limon ve Badem Yağı Maskesi

Cildi besleyerek canlılığını arttıran limon ayrıca doğal ve oldukça güçlü bir beyazlatıcıdır. Limonun içerisinde bulunan kalsiyum, magnezyum, E vitamini cildi yumuşatarak besler. Limon ve badem yağı birleştiğinde göz altlarındaki morluklar için harika bir maske olur.

 • ½ çay kaşığı taze limon suyu ile1 çay kaşığı doğal badem yağını karıştırarak göz altlarına nazikçe masaj yaparak sürülür. Yaklaşık 10 dakika kadar bekletip yıkamak gerekir.
 • Bu maske uygulanırken dikkat edilmesi gereken konu; gözlerin altlarındaki bölge çok ince ve hassas olduğu için limon suyunu az kullanmak gerekir. Çünkü yoğun miktardaki limon suyu asidik özelliğinden dolayı ciltte tahrişe sebep olabilir.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle