Göz Kapağı Şişmesine İyi Gelen tedavi Şekilleri Nelerdir?

Göz kapağında meydana gelen şişlikler neden kaynaklandığı belirlendikten sonra gerekli tedavi sürecine başlanır. Önemli bir nedenden kaynaklanmıyorsa bitkisel çözümler fayda sağlar.

Göz Kapağı Şişmesi İçin Bitkisel Tedavi

Sıcak Sıkılaştırıcı Kullanımı

Kullanılacak olan sıcak kompres uygulaması göz kapaklarında bulunan şişliklerin özellikle enfeksiyondan kaynaklanıyorsa iyi gelir. Sıcak suyun içine batırılacak olan bezin üzerinde bulunan fazla su sıkılarak alınır. Ardından gözlerin kapağı, altına ve üstüne hafif hafif tahriş edilmeden konulur. Bezin ısısının gitmesinden sonra tekrardan suya batırılarak işlem tekrarlanır. Bu uygulama sayesinde gözlerdeki sorunun dışarıya akması sağlanır. Sıcak kompres uygulamasının gün içinde 3 ila 4 kez uygulanması gerekir.

Su ve Sabun Kullanımı

Göz kapağı şişmesi sorunları konusunda uygulanacak olan tedavi içinde sabun ve su bulunur. Su ile ıslatılan bir bez sabun ile köpürtülür ve hafif hafif gözlere sürülerek silinir. Özellikle iritasyondan kaynaklı olarak meydana gelen göz kapağı şişmesi tedavi işlemleri için fayda sağlar.

Tuzlu Su

Tuzlu ve suyun karıştırılması ile hazırlanan karışım ile gözler her gün düzenli şekilde yıkanır. Drenajı arttırmaya ve bakterileri parçalamaya yardımcıdır. Bakterilerin yok olması ile göz bölgesinde ve kapağı kısmındaki şişlik ortadan kalkar. Bitkisel çözüm olarak kullanılan karışımda 1 su bardağı suyun içine 1 yemek kaşığı tuz katılmalıdır.

Çay Poşeti Kullanın

Sıcak bez ile kompres yapmak yerine sıcak çay poşetleri göz bölgesindeki şişliklerin tedavisi ve giderilmesi konusunda kullanılır. Ilık çay poşetleri özellikle şişlikleri azaltmaya yardımcı olur. Çayın anti bakteriyel özellikleri bulunduğu içinde göz sağlığı tedavisi konusunda eski dönemlerden bu yana bitkisel çözüm olarak kullanılır. 1 su bardağı suyu kaynatın ve içine 1 demleme çay poşeti atın. Birkaç dakika içinde bırakın ve ılıması için poşeti kenara alın. Ilıyan poşeti 10 dakika boyunca gözlerin üzerine koyarak bekletin. Uygulamanın gün içinde 3 ila 4 kez yapılması gerekir.

Drenaj İçin Masaj Yapın

Gözlerdeki şişlik sorunlarına bitkisel tedavi ve çözüm için masaj uygulaması kullanın. Gözlere temiz eller ile masaj uygulaması yapın. Masaj uygulamasında acele etmemek çok önemlidir. Aksi takdirde gözler tahriş olabilir. Bitkisel tedaviler ile birlikte yapılabilir.

Tıbbi Çözümler

Tezgâh Üstü Ağrı Kesici Kullanın

Asetaminofen ya da ibuprofen gözlerdeki şişliklerden kaynaklı olan ağrıların ortadan kaldırılması adına kullanılabilir. Uzman hekimin tavsiye ettiği dozda ve düzende kullanılmasına özen gösterilmesi gerekir.

Kontak Lens ve Makyaj Kullanımı Yapmayın

Makyaj ve kontak lens kullanımı gözlerin tahriş olmasına neden olur. Bunların kullanımı iyileşme sürecini uzatırken daha büyük sorunlara neden olabilir. Özellikle şişlikler bakterilerden kaynaklı olarak ortaya çıkıyorsa makyaj ve kontak lens kullanımı bakterilerin yayılmasına neden olabilir. Özellikle şişlikler azalmaya başlayınca düzenli olarak makyaj fırçaların temizlenmesi gerekir. Özellikle 3 aydan eski olan göz ürünlerinin kullanılmamasına dikkat edilmelidir.

Antibiyotik Merhem Kullanımı

Uzmanlar tarafından verilecek olan antibiyotik içerikli kremler şişliklerin azalması adına kullanılır. Göz kapaklarına sürülen merhemler enfeksiyonları kısa sürede ortadan kaldırarak şişliklerin azalmasına yardımcı olur. Reçete edilen merhemin göz kapağı içine mi yoksa göz kapağı dışına mı kullanılacağına dikkat edilmesi gerekir.

Tıbbi Yardım Alın

Gözlerde meydana gelen şişliklerden kurtulmak adına uzmandan yardım almak gerekir. Özellikle çocuklarda kısa sürede uzmana başvurmak oldukça önemlidir. Enflamasyon kaynaklı olarak meydana gelen şişlikler konusunda zaten kişilerin uzmana başvurması gerekir. Uzman hekimler neden kaynaklandığını belirleyerek gerekli ilaçları reçete edecektir. Kapaklarda iritasyon varsa ve bu görüş konusunda sorun yaratıyorsa boşaltım işleminin de uzman tarafından yapılması gerekir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle