Göz Tansiyonu Bitkisel ve Doğal Tedavi Yöntemleri, Kürler

Göz tansiyonu bir diğer adıyla glokom yaş ilerledikçe bir çok kişide ortaya çıkan yaygın bir göz hastalığıdır. Bu göz hastalığı ile ilaç kullanmadan yani doğal yollarla mücadele edebilir. Göz tansiyonu bitkisel tedavi yöntemleri ve göz tansiyonuna iyi gelen besinleri bu yazımızda sizler için anlattık.

Glokom Bitkisel ve Doğal Tedavi Yolları

Gözlerinize glokom yani göz tansiyonu teşhisi konmuşsa, yalnız değilsiniz. Ne yazık ki, göz tansiyonu yaşın artmasıyla beraber ortaya çıkan çok yaygın bir göz hastalığıdır. Tedavi edilmediği taktirde glokom körlüğe neden olabilir. Dünya’da körlüğe neden olan en yaygın ikinci nedendir. Yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan bu durum ciddiye alınması gereken son derece önemli bir hastalıktır. Size glokom tanısı konmamış olsa bile eğer diyabetliyseniz veya ailenizde göz tansiyonu olan birisi varsa bir doktora görünmeniz iyi olacaktır. Göz tansiyonu tedavisi bitkisel olarak da mümkündür. İlla ki ilaç kullanmanıza gerek kalmadan glokom sorunuyla mücadele edebilirsiniz.

Göz Tansiyonuna İyi Gelen Yiyecekler:

Göz tansiyonuna iyi gelen şifalı bitkiler ve bazı yiyecekler vardır. Göz tansiyonu bitkisel tedavi yöntemleri şöyledir:

  • Karotenoidleri yüksek gıdalar: Portakal ve sarı sebzeler, gözleri sağlıklı tutmak için yeterli miktarda A vitamini sağlamakta kritik öneme sahiptir. Bu gıdaların anti oksidanları en yüksek seviyededir.
  • Taze meyve ve sebze suları: Taze meyve ve sebze suları, gözleri sağlıklı tutmak için gerekli vitaminleri, mineralleri ve antioksidanları sağlayacaktır.
  • Yaban mersini ve kiraz: Bu iki süper meyve glokom ile mücadele için son derece yararlıdır. Kiraz ve yaban mersini, gözlerinize zarar veren serbest radikallerle mücadeleye yardımcı olabilecek antosiyanidin içerir.
  • Deniz balığı: Yabani somonda bulunan EPA / DHA yağ asitleri ve astaksantin, göz sağlığını iyileştirir.
  • Bira mayası: Bira mayası glokoma iyi gelen bitkisel yollardan biridir.

Tüketilmemesi Gereken Gıdalar

Gözlere baskı yapan, reaksiyona neden olan gıdalardan kaçınmalısınız.

  • Kafein: Gözlerin kan akışını azalttığı gözlemlenmiştir. Bu yüzden çok fazla tüketilmesi glokom rahatsızlığına sahip olan kişiler için risklidir.
  • Alkol: Karaciğer toksisitesi göz problemlerine yol açabilir, bu nedenle alkolden kaçınmak en iyisidir.
  • Şeker : Şekeri yüksek gıdaları tüketmek gözlerin erken yaşlanmasına neden olabilir ve diyabet ile glokom riskini artırabilir.

Göz Tansiyonuna İyi Gelen Bitkiler Ve Kürler

Göz tansiyonu bitkisel tedavi türleri ve şifalı kürler şu şekildedir:

Yabanmersini (günlük 160 mg 2x)

Bu antosiyanosid özütü, kan akışını geliştirmeye yardımcı olur ve göz işlevini desteklemeye yardımcı olan flavonoidleri içerir.

Astaksantin (günde 2 mg)

Astaksantin, güçlü bir karotenoidtir ve retinal hasarı önlemeye yardımcı olabilir. Bu madde kabuklu deniz hayvanlarında ve somon balığında bulunur.

Balık Yağı (günlük 1.000 mg)

Göz içi basıncını dengelemek  için en az 600 mg EPA ve 400 mg DHA almak iyi bir yol olacaktır.

CoQ10 (günlük 300 mg)

Gözlerdeki serbest radikal hasarını önlemeye yardımcı olan bir antioksidandır. Vitamin benzeri bir maddedir, son derece popüler bir besin takviyesidir.

Magnezyum (günde 250 mg 2x)

Kan damarı duvarlarını rahatlatır ve kan akışını geliştirir.

Diğer Yapılabilecekler:

Besinsel takviyelerin ve iyi bir diyetin dışında glokom rahatsızlığınıza iyi gelecek başka şeylerde vardır. Egzersiz, göz tansiyonunuzu düşürmenize yardımcı olacaktır. Başlangıç olarak düşük tempolu bir egzersizi günlük rutininize dahil etmeniz iyi bir fikirdir. Yürüyüş, bisiklet gibi aktiviteler bu egzersizlere bir örnek olabilir.

Yüksek göz tansiyonunun, stres seviyesiyle alakalı olduğu kanıtlanmıştır. Bu yüzden göz tansiyonunuzu düşürmek için stres seviyenizi azaltmanız gerekmektedir. İnsanlar birçok farklı şekilde stres ile mücadele eder. Yoga, yürüyüş, bir hobiyle uğraşma, aileniz ve sevdiklerinizle vakit geçirme stres seviyenizi azaltabilecek bazı aktivitelerdir.

Verdiğimiz bu tavsiyeleri uyguladığınız taktirde tansiyonunuzu düşük tutabilir ve daha iyi bir göz sağlığına sahip olabilirsiniz. 

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle