Göz Tansiyonunu Yükselten Faktörler Nelerdir, Hangi Besinlerden Kaçınmalı

Göz tansiyonu hastalığına sahipseniz beslenmenize ve yaşam tarzınıza son derece dikkat etmeniz gerekmektedir. Bazı besinler ve maddeler göz tansiyonunun aniden yükselmesine neden olur. Gözde meydana gelen yüksek basınç ileri ki durumlarda körlüğe bile neden olabilmektedir. Peki hangi besinler, ilaçlar ve faktörler göz tansiyonunu yükseltir?

Göz Tansiyonunun Yükselme Sebepleri

Oküler hipertansiyon, gözleri etkileyen en yaygın hastalıklardan biridir. Gözlerde normalden daha yüksek seviyede sıvı basıncı olduğunda (göz içi basıncı) ortaya çıkar. Oküler hipertansiyon göz ardı edilirse glokom ve hatta kalıcı görme bozukluğuna neden olabilir, bu yüzden duruma karşı hızlıca harekete geçmek önemlidir. Yüksek göz içi basıncı veya oküler hipertansiyon hiçbir belirtiye sahip değildir, bu nedenle ancak bir göz doktoru net bir teşhis koyabilir. Göz damlası genellikle yüksek göz basıncını tedavi etmek için kullanılır, ne yazık ki bu tedavi yöntemi herkeste işe yaramayabilir. Bu yüzden göz tansiyonundan kaçınmak önemlidir. Peki göz tansiyonunu neler yükseltir, bunlar için ne yapmalıdır?

Yüksek İnsülin Seviyesi

Obezite, diyabet ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklardan muzdarip bireyler genellikle insüline dirençli hale gelir; bu da aslında vücudun daha fazla insülin üretmesine neden olur. Bu yüksek insülin seviyeleri göz tansiyonunu arttırmaktadır. Şeker, tahıl, ekmek, makarna, pirinç ve patates insülin seviyesini yükselten besinlerdir. Bu yüzden bu tarz besinlerden kaçınmak gerekir.

Hareketsizlik

Spor alışkanlığı olmayan ve hareketsiz bir yaşam süren kişilerde yüksek göz tansiyonu olması olası bir durumdur. Bunun sebebi ise yine insülin ile ilişkilidir. İnsülin, bir enerji kaynağı olarak kan şekerinin (veya glikoz) hücrelere taşınmasına yardımcı olan bir hormondur. Egzersiz yoluyla bu enerjiyi tüketirsek, vücudumuzdaki kan şekeri seviyeleri ve insülin seviyeleri azalır. İnsülin seviyeleri düşükse, oküler sempatik sinirin hiperstimülasyonu yoktur, bu nedenle gözlerde basınç artışı yani göz tansiyonu yükselmesi olmaz.

Trans Yağlar

Trans yağ oranı yüksek gıdalar omega-3’lerin düzgün çalışmasını engeller ve bu da gözlerin basıncının yükselmesine neden olur. Yüksek oranda trans yağ içeren ve tüketilmemesi gereken besinleri şunlardır:

  • İşlenmiş gıdalar
  • Kızarmış yiyecekler
  • Dondurma
  • Patlamış mısır
  • Poğaça
  • Çikolata
  • Cips

Sonuç olarak, trans yağ oranı yüksek besinlerin alımını sınırlamak iyi bir fikirdir.

Kafein Kullanımı Göz Tansiyonunu Yükseltir

Kafein böbreküstü bezleri ve kan dolaşımını etkilediği için bu durum göz tansiyonunun yükselmesine neden olmaktadır. Aşırı kafein tüketimi göz tansiyonu için ciddi sıkıntılar yaratabilir. Ayrıca çok fazla tüketilen kafein bir süre sonra bağımlılığa da neden olmaktadır. Yüksek göz tansiyonu rahatsızlığına sahipseniz aşırı kafein tüketiminden kaçınmanız gerekmektedir. Bunun yerine bol bol su içebilirsiniz.

Sigara Göz Tansiyonunu Arttırır

Sigara bilindiği üzere son derece zararlı bir maddedir. Vücudun her bir organına zararı vardır ve bunların arasına gözde dahildir. Sigaranın toksik etkisinden dolayı göz damarlarında tıkanma meydana gelebilir ve bu meydana gelen tıkanmalar kan akışını etkiler. Kan akışının etkilenmesi ise göz tansiyonunun yükselmesine sebep olmaktadır. Bu yüzden glokom sorunu yaşıyorsanız bir an önce sigarayı bırakmalısınız. Aksi halde sürekli yükselebilen göz tansiyonu problemleri yaşayacaksınız.

Alkol Tüketimi

Aşırı fazla alkol tüketimi optik sinir hasarına neden olmaktadır. Zaten glokom da optik sinir hasarının bir sonucudur. Optik sinir uçları bozulduğunda görme alanınızda kör noktalar gelişir. Bu yüzden çok fazla alkol tüketiminden kaçınmak gerekir. Yüksek dozda tüketilen ve düzenli olarak tüketilen alkol, göz tansiyonunun yükselmesine neden olmaktadır.

Bazı İlaçlar Göz Tansiyonunu Yükseltebilir

Bazı ilaçlar bazı kişilerde oküler hipertansiyona neden olabilecek yan etkilere neden olabilir. Astım ve diğer durumların tedavisinde kullanılan steroid ilaçların oküler hipertansiyon riskini arttırdığı gözlemlenmiştir. LASIK ve diğer refraktif cerrahilerden sonra kullanılan steroid göz damlaları bile duyarlı kişilerde yüksek göz tansiyonuna neden olabilmektedir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle