Dar Ve Açık Açılı Glokom Nedir, Tedavileri Nasıl Yapılmalıdır?

Dar ve açık açılı glokom hastalıkları tedavi edilmediği zaman görme kayıplarının yaşanması kaçınılmaz hale gelir. Bu sorunu yaşamamak adına senede bir kez göz kontrolüne gidilmelidir.

Dar Açılı Glokom Nedir?

Dar açılı glokom göz renkli kısmı olan iris itildiği ya da ileri doğru çekildiği zaman ani şekilde meydana çıkar. Bu trabeküler ağın sıvıların dışarıya akmasına izin verdiği gözün drenaj açısının tıkanmasına sebep olur. Gözün içyapıları bu tarz engellendiği zaman gözdeki iç basıncı yükselebilir ve görüntüler beyinden beyine iletilecek olan optik sinir hasarına sebep olur. Dar açılı glokom baş ağrısı, göz ağrısı, ışık etrafında bulunan halolar, dilate pupiller, kırmızı gözler, kusma, mide bulantısı görme kaybı tarzında belirtiler ile kendini belli eder. Bu belirtiler saatlerce ya da günlerce sürebilir. Dar açılı glokom atakları ile birlikte periferik görüşünün bir kısmı kaybolabilir. Akut açının kapanması tıbbi açıdan gereklidir. Göz tansiyonu saatler içinde azalmazsa ve zamanında tedavi edilmezse görme kayıpları meydana gelir. Bu belirtileri yaşayan kişiler acil şekilde göz doktoruna başvurmalıdır. Bunların yanı sıra dar açılı göz tansiyonu sorununun bazı türleri yavaş şekilde ilerleyebilir. Erken dönem içinde belirgin bir belirti ya da ağrı meydana gelmeden göz hasarlarını ortaya çıkartabilir.

Tedavisi

Dar açılı göz tansiyonu sorunu çeşitleri konusunda yapılacak olan tedavinin asıl amacı gözün içindeki basıncı düşürmektir. Bu tedavi bazı durumlarda oral yollardan, bazı durumlarda intravenöz olarak sistemik ilaçların desteği ile sağlanabilir. Özellikle topikal göz damlaları tedavi sürecinde sık şekilde kullanılır. Kapalı açılı glokom türünde gözün ön kamarasında bulunan drenaj açısını bloke eden iris ile sonuçlanan pupil açısı açan glokom tetiklenebilir. Göz muayenesi esnasında göz doktoru tarafından verilecek göz damlası, antihistamin / dekonjestan damlalar ya da soğuk algınlığı ilaçları tarzında bazı ilaçlar akut açı kapanması glokoma yakalanmasına sebep olabilir.

Akut glokom sorunlarında gözün drenaj açısı aşırı sulu gözlerden çıkmak adına açılmıyorsa, gözün içindeki basıncını düşürmek adına optik sinir hasarı ve kalıcı görme kaybı saatler içinde meydana gelebilir.

Açık Açılı Glokom Nedir?

Açık açılı glokom ve primer açık açılı glokom türünde gözde trabeküler ağ adı ile bilinen drenaj yolu anatomik açıdan tıkanmamaktadır.  Açıkgöz tansiyonunda tıkanan drenaj kanalı tıkalı hale gelir. Gözlerden daha az sıvı akmasına izin verir. Gözdeki siliyer vücuda sıvı yapmaya devam eder. Bundan dolayı gözün içindeki basınç gitgide artmaya başlar. Zaman içinde gözdeki yüksek basınç optik sinir hasarına neden olmaya başlar. Açık açılı glokomda görme kayıpları uzak perifer görme ile ortaya çıkar. Bu hastalık genelde genetik olarak aile bireylerinde gözlemlenir. Belirtileri çok fazla meydana gelmediğinden dolayı anlaşılması oldukça zordur. Bu tarz bir hastalık ile karşı karşıya kalmamak ve göz sağlığı konusunda tedbirli olmak adına insanların mutlaka senede bir kez göz sağlığı için kontrole gitmesi gerekir. Bu kontrollerde uzman doktorlar belli başlı testler yapar ve sorunlar ile alakalı olarak gerekli tanıları koyar. Açık açılı glokomda görme kayıpları yaşamamak adına mutlaka uzman hekimlerin verdiği ilaçları düzenli kullanmalı ve dikkat edilmesini söylediği detaylara dikkat edilmesi gerekir.

Tedavisi

Hastalığın tanısının koyulması adına uzman hekimler detaylı şekilde muayeneler yapar. Genelde göz damlası ile tedaviye başlanır. Gözün iç basıncını düşürmek adına düzenli şekilde kullanılması gerekir. Ayrıca basıncın düşürülmesi adına lazer trabeküloplasti ismi verilen uygulamada tercih edilebilir. Bu uygulamada, soğuk lazer ile gözün drenaj kanalı güvenli şekilde açılır. Basıncını düşürmek için uzmanlar tarafından tercih edilir. Göz damlası ile kontrol edilmeyen ya da göz damlası kullanmak istemeyen kişiler için, lazer trabeküloplasti basıncı düşürmek adına mükemmel bir uygulamadır.

 

 

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle