Göz Tansiyonu Nasıl Düzene Sokulmalıdır ve Neler Yapılmalıdır?

Göz tansiyonu sorunu olan kişilerin mutlaka kısa süre içinde tedavi için uzman hekime başvurması gerekir. Aksi takdirde tansiyondan kaynaklı olarak görme kayıpları meydana gelmeye başlar.

Göz Tansiyonu Nasıl Düşer?

Alkollü ve tütün mamulü ürünlerin tüketilmesi göz tansiyonu seviyesinin yükselmesine sebep olur. Bu nedenle tütün ve alkollü ürün alışkanlıklarını azaltmak ve hatta vazgeçmek tüm vücut sağlığının yanı sıra göz tansiyonu açısından da son derece önemlidir. Aksi durumlarda gözdeki tansiyondaki seviyesinin aşırı ve ani yükselmesi neticesinde gözdeki sinirlerde tahribat oluşabilir. Bunun sonucunda görme kayıpları meydana çıkacaktır.

Şeker hastalığı bulunan kişilerin bu duruma daha çok dikkat etmesi gerekir. Bu hasatlığı taşıyan kişilerin kan seviyesindeki şeker oranının ani artışları neticesinde gözdeki basınç hızlı bir şekilde yükselmeye başlar. Bu nedenle diyabetik hastalığı bulunan kişiler açısından göz tansiyonu çok daha önemli ve dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Migren hastalığı olan ve gözdeki tansiyon teşhisi konulmuş olan kişilerinde bu rahatsızlığa son derece dikkat etmesi gerekmektedir. Bu tarz rahatsızlığı bulunan kişiler sıkıntı ve verici ve stresli ortamlardan uzak durması gerekir. Migren hastalarının tedavilerini aksatmadan yaptırmaları ve göz tansiyonu riskine karşı da kontrol ve tedavi sürecine girmelidir. Aksi takdirde yaşanabilecek ani bir migren atağında göz tansiyonunun yükselmesi sonucunda gözde bulunan sinirlerde tahribat oluşabilir.

Tansiyon hastalığı bulunan ve özellikle hiper tansiyon rahatsızlığı yaşayan kişilerin hastalıklarına son derece dikkat etmeleri gerekir. Tansiyon kan basıncının ani artması ya da düşmesi neticesinde ortaya çıkan bir rahatsızlık olması nedeni ile direk göz tansiyonunun etkilenmesine sebep olur. Bu nedenle göz tansiyonu nasıl geçer sorusunun ilk çözümü vücut tansiyonunun kontrol altıda tutulmasıdır. Gözdeki yüksek basınç yediğimiz besinler yardımı ile kontrol altında tutulabilir. Bu anlamda domates bitkisi son derece mucizevi bir özelliğe sahiptir. Domatesin suyunun sıkılarak düzenli bir şekilde her gün öğlen öğünlerinden yaklaşık bir saat öncesinde tüketilmesi göz tansiyonun kontrol altında tutulmasının en kolay ve etkili yöntemidir.

Gözdeki basınç konusunda belirtilen önlem ve tedbirleri alarak korunmak ve sağlıklı gözlere sahip olmak mümkündür.      

Doktor Tavsiyesi ve Tedavileri

Gözde bulunan tansiyon teşhisi konuluş bir hastanın göz içerisindeki sıvının oranını kısarak veya çıkışını arttırmak yolu ile tansiyon seviyesi normal değerlere düşürülür. Bahsedilen her iki yöntem de çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır. Kullanılan bu ilaçlar doktor tarafından belirtilen süre dozlarda düzenli olarak kullanılası gerekir. İlaçların belirtilen şekilde ve dozda kullanılmasına rağmen göz tansiyonu şikayeti devam ediyor ve görme alanı sürekli düşüyorsa cerrahi operasyon ile tedavi yöntemine baş vurulması gerekir. Bu operasyonda gözün içerisindeki beyaz bölgede son derece ufak bir delik açılarak göz içerisinde biriken fazla sıvının dışarı tahliye edilmesi sağlanır.

Yapılan ameliyat sonrasında bir çok hastada glokom şikayeti ortadan kalkmasına rağmen operasyon geçiren her hastada geçerli değildir. Göz tansiyonu rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan lazer ışını ise ilk adımda akut glokom krizi ve diğer gözde oluşabilmesi muhtemel glokom krizine engel olabilmek amacı ile kullanılır. İkinci adımda ise göz içinde biriken sıvıyı dışarı tahliye edebilmek için süzgeç yapısında olan akım kanallarının açılmasında uygulanır. Bu adımların dışında lazer tedavi operasyonu gözün renkli kısının arkasında bulunan ve göz suyunu salgılayan bölgede tahribat yaparak daha az seviyede göz sıvısı salgılamasını sağlamak ve göz tansiyonu yükselmesini engellemek için uygulanır.

Yukarıda bahsi geçen bütün uygulamaların sonucunda göz tansiyonu kontrol altına alınmış olsa da ilerleyen zaman zarfında yeniden yükselebilmektedir. Bu nedenle düzenli kontrol edilmesinde fayda var.     

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle