Göz Yanması, Baş Ağrısı ve Halsizlik Neden Olur?

Halsizliğin kaynağı olarak baş ağrısı ve göz yanması aynı anda görülebiliyor. Bu gibi durumlarda ilk olarak akla migren gelse de farklı sebepleri olduğunu görebiliyoruz.

Göz yanması yanında baş ağrısı ve halsizlik hissi ile görüldüğünde bazı önemli sistemik hastalıklar için belirti olarak yorumlanabilir. Bu gibi durumlarda her ihtimale karşı başta göz doktoruna görünmekte fayda vardır.

Göz Yanması ve Baş Ağrısı Nedenleri

Göz yanması, baş ağrısı ve halsizlik başlı başına komplike bir durum değildir. Tüm reaksiyonların kendisine ait bir sebebi olabilir. Tabi bunu tetikleyen durumun bu etkilerin tamamının görülmesine neden olabileceğini unutmamak gerekir. Göz yanması ve baş ağrısı nedenleri araştırıldığında karşımıza çıkan sonuçlar sağlığımızı riske edebilecek boyutlara ulaşabilir. İlk etapta tümünü ayrı faktörlerle incelemek mümkün olsa da tümünü yaşayanlar için mevcut sebepleri derlemek gerektiğini düşünüyoruz.

Şiddetli baş ağrısı sonucunda gözde yanma hissedildiğinde mevsimsel bir alerjenin tetiklediği enfeksiyonlardan şüphelenmek mümkündür. Aynı zamanda konjonktivit oluşumunun göz yanmasına sebep olabileceği doğrulanmaktadır. Gözün pınarlarında başlayan, burun ile birleştiği noktada hissedilen ve genel anlamda geçici olan bir hissiyattır.

Tabi ki baş ağrısının nedenleri arasında çok ciddi sorunlardan söz edebiliriz. Haliyle bu sorunlara karşı ne iyi gelir demek kaçınılmaz olur. Dayanılmaz bir ağrıyla uyanmak, uyuyamamak veya faaliyetlerimizi sürdürememek mümkün olabilir.

  • Alerjiler
  • Enfeksiyonlar
  • Göz Hastalıkları
  • Sinir Hastalıkları
  • Yorgunluk
  • Çevresel Faktörler (Güneş, rüzgar vb)
  • Sigara ve Alkol Kullanımı
  • Madde Kullanımı
  • Kozmetik Ürünler
  • Klora Maruz Kalmak

Göz Yanmasıyla Birlikte Baş Ağrısı Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Gözlerde yanma hissettiğinizde sebebi olmayan bir halsizlik ile beraber baş ağrısı hissediyorsanız riskli olabileceğini söylemeliyiz. Ancak burada doktorların bilhassa üzerinde durduğu detay süreçtir. Bunu ne kadar sıklıkla yaşıyorsunuz ve ne kadar zaman devam ediyor. Bazı bitkisel yöntemler bu tip şikâyetlere iyi gelir ve anlık olarak bu problemlerin çözümünü sağlar. Fakat böylece sebebini bulmak ve tedavisini yapmak imkânsız bir hal alır.

Doktorların en çok şüphelendiği belirti migren olurken diğer sinir hastalıklarının da buna sebep olabileceği doğrulanmaktadır. Göz yanması başlı başına sağlığınızı riske edebilecek bir durumdur. Konjonktivit, blefarit, göz pınarlarının tıkanması, göz tansiyonu gibi faktörler sıkça karşımıza çıkabilir. Bunlar sebebiyle görülen ağrı, kızarıklık ve tahriş sebebiyle baş ağrısı gözlemlenmeye başlar.

   
2-3 Dakika Akut gelişen ağrılar
24 Saat Göz alerjisi veya gözle alakalı bir komplikasyon
1 Hafta veya Daha Uzun Süre Nörolojik hastalıklar vb.

Halsizlik hali günlük yaşamın stresinden kaynaklanabileceği gibi mevcut baş ağrısı ile göz yanması sonucunda oluşan güçsüzlük hissi olabilir. Bunların tamamının göz, beyin ve sinir muayeneleri sonucunda karşılaştırılarak incelenmesi gerekir.

Göz Yanması İle Baş Ağrısı Tehlikeli Midir?

Her göz yanması ve baş ağrısı ile görülen halsizlik migren belirtisi değildir. Ya da kısa süreli olarak görülen bu reaksiyonlar net bir biçimde sistemik sinir hastalıklarına işaret ediyor olmayabilir. Hepimizin bünyesi farklı olduğu için basit bir ışık hassasiyetinden dahi başınız ağrıyabilir veya gözünüzde yanma hissedebilirsiniz.

Tabi ki bu aşamada şiddetli yanma ve baş ağrısı görülmesi kıstas olarak kabul edilebilir. Her ihtimale karşı öncelikle göz doktoruna oradan ise yönlendirileceğiniz polikliniğe muayene olmanız önerilir. Herhangi bir risk mevcutsa doktorunuz sizi konuyla ilgili uyaracaktır.

Bulgular dahilinde sebepleri araştırılarak gözlerin yanması veya baş ağrısı şikâyetlerinin nedeni ortaya çıkacaktır. Uygun tedavi metodu ise hangi polikliniğin uzmanlık alanına giriyorsa doktorunuz tarafından sağlanacaktır. Mevsim geçişleri, polen ve toz alerjisi en sık görülen etkenlerdir. Sürekli bilgisayar veya ekrana bakmak zorunda kalanların ise kronik sorunları arasındadır.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle