Gözlerdeki Yanma Sorunları Uykusuzluktan Kaynaklanır mı?

Gözlerde meydana gelen yanmalar uykusuzluktan kaynaklı olarak meydana gelebilir. Bunun içinde uykunun düzene sokulması gerekir. Geceleri kesintisiz şekildeolarak 7 ila 10 saatlik bir uyku almak yeterli olur.

Gözlerde Yanma ve Uykusuzluk Hali

Düzenli olarak uyku alamayan bir kişide görüş ile alakalı olumsuz etkiler meydana çıkabilir. Gözler insan vücudunun herhangi bir yerinde olan bir organıdır. Dinlenmek ve huzurlu bir uykunun tadını çıkarmak gözlerin sağlığı için gerekir. Gözler aşırı strese dayanamaz ve dinlenmeye ihtiyaç duyarlar. Uykusuzluğa bağlı olarak görsel odakta değişiklikler meydana gelir. Yanan göz sorunları genelde korneadan, konjonktivite rahatsızlıklarından ve farklı göz sorunlarından meydana gelir. Yeterli düzeyde uyku uyumamak da gözlerde yanma sorununu ortaya çıkartır. Göz yanması birçok şeye işaret etse de uykusuzluk durumundan kaynaklı olarak gözlerde kızarıklık ile kendini belli eden sık şekilde meydana gelen bir sıkıntıdır. Uykusuzluk ve halsizlikten kaynaklı olarak gözlerde yanma sorunu yaşıyorsanız dinlenin, uykunuzu almaya çalışın. Uzun süre uykusuz kala yanmanın yanı sıra farklı sorunlarında meydana gelmesine neden olabilir. Göz yanmaları uykusuzluğun devam etmesinden kaynaklı çoğalıyorsa kişi bu konuda da kendi başına hareket etmemelidir. Bu konuda uzmana başvurması gerekir. Zaten uykusuzluk hali durumunun devam etmesi sonucunda gözlerde tahriş, kızarıklık, batma ve şişe tarzında sorunlarda meydana gelmeye başlar. Dinlenmeye ve uykunun alınmasına rağmen gözde yanma ortadan kalkmadıysa mutlaka uzman hekime başvurmak gerekir.

Çoğu insan hayatının belli bir noktasında uyku bozuklukları yaşar. Uykusuzluk, uykuya dalamama, rahatsız uyku, erken vakitte uyanma veya yorulmak sorun yaşanmasına neden olur. Bundan kaynaklı olarak gün boyunca özellikle sıkıcı anlar yaşanır ve zorluklar çekilir. Uyku ihtiyacı bir insandan diğer insana göre büyük ölçüde değişir. Ortalama olarak sağlıklı yetişkin bir kişi gece başına yaklaşık 8 saat uykuya ihtiyaç duyacaktır. Bunun yanı sıra bazıları gün boyunca normal işlerini yapmak adına sadece 6 saat uykuya ihtiyaç duyar, bazı kişilerinde 10 saat civarında uyku uyuması gerekir. Gün içinde dikkatli olmak konusunda güçlük çekiliyorsa, yorgunluk varsa, esneme varsa, gözleri açık tutma zorluğu vb durumlar oluyorsa uykusuzluk hali mevcuttur. Bu durum gözlerde yanma, ağızda kuruluk, gözlerde kızarıklık ve kaşıntılar ortaya çıkartır. Sağlıklı bir yaşam için her gece ortalama 8 saat uyuyarak uykusuzluk hali sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

Uykusuzluk Halini Ortadan Kaldırma

  • Her gece aynı saatte uyunmalıdır ve hafta sonu da dâhil olmak üzere kişilerin her sabah aynı saatte kalkmaya çalışması uykunun düzeni açısından gereklidir.
  • Yatmadan önce rahatlamaya yardımcı olacak bir rutini kabul etmek ve yapmak gerekir. Örneğin;  sıcak bir banyo yapmak, kitap okumak veya yumuşak müzik dinlemek olabilir. Aşırı kitap okumak da zaman içinde gözlerde yanma sorununa neden olabilir. Bunun için kitap okurken gözlük kullanımı yapılabilir. Gözlük kullanılmayacaksa kesinlikle ara vererek okuma yapılması sayesinde sorunlar geçer.
  • Ortamın koyu, sessiz, çok sıcak veya çok soğuk olmadığından emin olmak gerekir. Bunlar düzensiz uykuya ve dinlenmeden uyanmaya neden olur. Bu etkenlerden kaynaklı olarak gözlerde yanma oluşur. Bunların önüne geçildiği zaman da yanma sorunu geçer.
  • Yatak odasını sadece uyku için kullanın. Yataklarda elektronik cihazların kesinlikle kullanılmaması gerekir. Çünkü bu cihazlar tarafından yayılacak ışık sonucunda iyi bir uyku çekilmez.
  • Yatmadan hemen önce kesinlikle bir şey yiyip içmeyin. Yatağa girmeden 2 ya da 3 saat önce yeme işlemi tamamlanmalıdır. ,
  • Gün içinde düzenli şekilde egzersiz yapmak daha sağlıklı uykuların kapılarını aralar. Yalnız egzersizin yatmadan önce yapılmaması gerekir.
  • Akşamları özellikle kahve, alkolsüz ya da alkollü içecekler, çay ve çikolata gibi kafein içeren ürünlerden kaçının.
  • Akşam saatlerinde sigara içmeyi bırakmak gerekir ya da sigara kullanımı azaltılmalıdır. Çünkü nikotin alımı uykunun kalitesini etkiler.
  • Yatağa girmeden hemen önce alınacak olan alkol de uykunun bozulmasını sağlar.

Uykunun eksik alınması ciddi bir sorunlara yol açar ve tüm vücuda zararlı etkiler yaratır. Kesintisiz olarak 7 ila 10 saatlik bir uyku almak yeterli olacaktır. Bu sayede sağlıklı bir vücuda sahip olmak mümkün hale gelir.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle