Gözde Yanma ve Batma Sorunu Neden Olur ve Nasıl Ortadan Kaldırılır?

Gözde meydana gelen yanma ve batma sorunları altında yatan nedene göre tedavi edilir. Tedavi sürecinde verilen ilaçların düzenli ve aksatılmadan kullanılması gerekmektedir. Tedavi planı bu sayede başarı ile sonuçlanır.

Göz Yanması

Gözlerdeki yanma sorunlarının da birçok nedeni olabilir Örneğin; şampuan bileşenleri, yüzme havuzundan klor veya güneş kremi gibi kimyasal maddeler içeriyorsa gözde yanma batma ortaya çıkabilir. Gözlerin yanmasına sebep olan diğer yaygın irritanlar arasında makyaj, cilt nemlendiricileri, sabun ve temizlik ürünleri bulunmaktadır. Kontakt lenslerin uzun dönemi kullanımı da gözlerin yanmasına neden olabilir.

Yanan gözler ayrıca sis, duman, toz, küf, polen veya hayvan tüyleri tarzında çevresel tahriş edicilerden kaynaklanabilir. Bu tarz maddelerden herhangi birinsen kaynaklı olarak alerji yaşanıyorsa gözlerin yanması olasılığı daha yüksek düzeydedir. Bu detayları yanında  temiz hava, özellikle sıcak, soğuk veya kuru olduğu zaman gözlerde yanmalara neden olabilir. Gözlerde iltihaba sebep olan herhangi bir durum yanma hissi yaratabilir. Gözlerdeki alerjilerin yanında bakteriyel ve viral göz enfeksiyonları sıkıntılara neden olur. Nadiren de olsa yanan gözler üveit, orbita sellüliti gibi ciddi bir görüşü kaybı ya da hayatı tehdit eden durumun belirtisi olabilir.

Tedavisi 

Gözlerdeki yanma sorunları bir cisimden kaynaklı olarak meydana geliyorsa gözlerin rahatlatılması adına yıkanması gerekir. Güneş kremlerinden kaynaklı olarak gözlerde tahriş ve yanmalar oluşabilir. Bunun içinde gözlerin sık sık temiz su ile yıkanması gerekir. Kişi alerji hastasıysa uzman hekime başvurmak gerekir. Uzman hekim bu aşamada kişiye de belirli bir göz damlası reçete edebilir. Gözlerdeki yanma sorunları kullanılan bir ilaçtan kaynaklı olarak meydana geliyorsa ilaç kullanımı bırakılmadan önce uzman hekime başvurmak gerekir. Uzman hekimler bu konuda hastasına detaylı şekilde bilgilendirme yapar.

Gözlerdeki kuruluk sorunları da sıkıntılara neden olabilir. Bunun içinde sini gözyaşı kullanımı yapılması gerekmektedir. Yapay gözyaşlarının herhangi bir markası seçilirken, özellikle de damlaları sık sık kullanmak planlanıyorsa koruyucusuz bir gözyaşı kullanımı düşünülmelidir. Gözyaşı kullanımı sonucunda rahatsızlık devam ederse mutlaka uzmana başvurmak gerekir. Bu kapsamda uzman hekim gerekli kontrollerden sonra tedavi planlamasını yapar. Yanma sorununu hafifletmek adına gözlerin üzerine soğuk kompres uygulaması yapılmalıdır. Soğuk suyun içine batırılan pamuk gözlerin üzerinde 10 dakika boyunca bekletilir. Her göz için farklı pamuk kullanımı yapılması gerekmektedir.

Batma hissi nedenleri

 Gözde batma hissi yabancı bir cisim varmış gibi hissettirir. Yorgunluk ve uykusuzluktan kaynaklı olarak batma sık şekilde gözlemlenir. Bu tarz durumlar uzun süre devam etmedikçe normal kabul edilir. Batma sıkıntısı ortaya çıktığı zaman aşağıdaki belirtiler kendini göstermeye başlar.

  • Gözlerde yabancı cisim varlığının olması 
  • Konjonktiva, skleranın ve korneanın tüm enfeksiyonları,
  • Alerjik hastalıkların tamamı
  • Kontakt lens ile ilgili sorunlar
  • Göz kurulukları
  • Üveit
  • Göz kapağı bozukluklarının tamamı batma şikâyeti ile ortaya çıkabilir.

Tedavi yöntemleri

Batmalar ile alakalı sorunun tedavisinde iki farklı yöntem uygulanır. İlki çevresel etkenlerin düzeltilmesidir. İkincisi de ilaç tedavisi yapılmasıdır. Gözde meydana gelen batmanın sebebi uzun zaman bilgisayar kullanımından kaynaklıysa bilgisayar kullanma zamanının ayarlanması gerekir. Uykusuzluktan kaynaklı olarak meydana gelmişse uyku saatlerinin düzene sokulması gerekir. 

Çevrede bulunan alerjik materyallerin gözler ile temas etmesi sonucunda gözlerde kaşıntı ile beraber batma ve kuruluk ortaya çıkabilir. Bu tarz etken maddelerden uzaklaşmak ya da bunlara karşı korunmakta batmayı geçirmenin bir çözümüdür. Gözlerde meydana gelen bu sorunun en önemli olan nedeni gözlerdeki kuruluktur. Bunun içinde mutlaka uzman hekime başvurmak gerekir. Kuruluktan kurtulmanın en iyi çözümü  doktorun reçete etmiş olduğu suni gözyaşlarını düzenli şekilde kullanılmasıdır. Gözdeki batma hissinin veya kurulukların sebebi enfeksiyonlar, romatizmal hastalıklar veya tiroid hastalığıysa bu etkenlerin tedavisinin yapılması gerekir.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle