Göz Kızarıklığı için Yapılması ve Bilinmesi Gereken Önemli Durumlar Nelerdir?

Gözler, gün içindeki farklı durumlardan dolayı kızarabilir. Bu kızarıklığın önüne geçmek ve kalıcı olarak tedavisini sağlamak için bir takım yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

Göz Kızarıklığı

Her yaş aralığında karşınıza çıkabilecek bir sorun olan göz kızarıklığı için yapılması gereken bir takım durumlar bulunur. İlk belirtilerin ortaya çıkmasıyla beraber gözlerinizdeki kızarıklığın sürmesi, ciddi görme kayıplarına da neden olabilmektedir. İşte bu yüzden öncelikle karşınıza çıkan durumları incelemeli ve hemen göz muayenesinden geçmelisiniz. Eğer göz kızarıklığını sık sık yaşanıyor ve herhangi bir travma sonucunda meydana gelmişse, hızlı bir şekilde doktora başvurmanızda fayda var. Bununla beraber aşağıda sıraladığımız durumlar yaşanıyorsa yine muayeneden geçmeniz zorunlu olmaktadır. Bunlar;

  • Kızarıklık ile birlikte görmede bulanıklık yaşanıyorsa
  • Göze herhangi bir yabancı cisim kaçmasıyla kızarıklık meydana gelmişse
  • Gün içinde kızarıklıkla beraber ağrı yaşanıyorsa
  • Eklem ağrısı görüşmeye başlanıyorsa
  • Kimyasal bir madde göze kaçmışsa
  • Kontak lens kullanılıyorsa yapılması gereken ilk şey doktor muayenesi olmalıdır.

Göz kızarıklığı neden olur konusunda da bazı bilgilere ihtiyacınız olacaktır. Öncelikle göz kızarıklığının genel nedenlerini aktarıyor olacağız ve daha sonrasında ise göz kızarıklığı için yapılması gerekenleri sizlerle detaylı bir şekilde paylaşacağız.

Göz Kızarıklığı Nedenleri

Göz kızarıklığı ayrıca göz kanlanması olarak da bilinir. Bu durumun genel nedenleri ise oldukça çeşitlidir. Birçok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilecek bu durum gündelik yaşamınızı da olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Alkol ve sigara kullanımının yanı sıra göz kuruluğu, göz yaşı kanalında tıkanıklık, uzun süre güneşe maruz kalmak, gebelik, kontak lens kullanımı ve bir takım alerjik reaksiyonlar, göz kızarıklığının genel nedenleri arasında sıralanabilmektedir.

Göz kızarıklığının yaygın nedenleri arasında ayrıca kusma, hapşırma ve öksürme gibi zorlanma durumlarının yer aldığını söyleyebiliriz. Daha çok zorlanma durumu, göz yüzeyinde kan beneğinin meydana gelmesine neden olabilmektedir. İlk bakışta korkunç görülse de kısa sürede ortadan kaybolabilir.

Bu nedenlerin yanı sıra uyuşturucu madde kullanımları, tiroid hastalığı, uykusuzluk ve yüksek tansiyon da göz kızarıklığının nedenleri arasındadır.

Göz Kızarıklığı için Yapılması Gerekenler

Göz kızarıklığı için tavsiye edilen bazı bitkisel çözümler bulunur. Daha çok mikrop ve virüslerden dolayı ortaya çıkan bu durumu engellemek için tuzlu su kullanabilirsiniz. 1 bardak olacak şekilde kaynar bir suyun içine 1 çay kaşığı tuz ekleyebilir ve daha sonra bir süre beklenir. Bir pamuk alarak ardından göz bölgesine uygulayabilirsiniz.

Zerdeçal bitkisi de göz kızarıklığı için son derece önemlidir. 1 fincan kadar kaynar suyun içinde az miktarda zerdeçal eklenir ve 10 dakika kadar beklenir. Ardından pamuğa batırılarak gözlere uygulanabilir.

Bal, etkili enzimlere sahip olan bir üründür ve anti bakteriyel bir özelliktedir. Göz kızarıklığı için de kullanılır. Bal ile suyu karıştırarak göz kapaklarınıza günde 2 ya da 3 defa uygulayabilirsiniz. Ayrıca bal ile bir miktar limon suyunu karıştırarak da aynı şekilde uygulama yapabilirsiniz. Gözlerde yanma olmaması için karışımın göze kaçmamasına dikkat etmelisiniz.

Papatya çayı, yatıştırıcı etkide olan bir üründür ve gözdeki kızarıklıklar için oldukça iyidir. 1 bardak kaynar suya papatya ekledikten sonra demleyebilir ve 10 dakika bekledikten sonra gözlerinizde bekletebilirsiniz.

Göz kızarıklıkları için uygulanan bir diğer yöntem ise patatestir. Çiğ patates günümüzde cilt bakımında tercih edilir ve kızarıklıkları yok eder. Dilimler halinde kestikten sonra gözlerinize kompres yapabilir ve 10 dakika kadar bekleyebilirsiniz. Aynı durum yeşil çay için de geçerlidir.

Göz Kızarıklığı için Bilinmesi Gerekenler

Göz kızarıklığının yaşanmaması için ilk olarak kontak lens kullanılmamalıdır. Bunun yanı sıra güneşten uzak durulmalı ve gün içinde el temizliğine dikkat edilmelidir. Çünkü eller göze direkt temas ettiğinde gözlerde kızarıklık yaşanacaktır. Son olarak kozmetik ürünlerden de bir süre uzak durmak oldukça uygun olacaktır.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle