Göz Kızarıklığı Geçirme Yolları ve Uygulanacak Tedavi Yöntemleri

Göz kızarıklığı hemen hemen herkeste farklı nedenlere bağlı olarak görülebilir. Bu durumu ortadan kaldırmak için başvuracağınız bitkisel tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Göz Kızarıklığı ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Göz kızarıklığı gündelik yaşamda sık sık karşılaşabileceğiniz sorunlar arasındadır. Bu konuda göz çevresi kızarıklığı nasıl geçer ile ilgili olarak pek çok araştırma yapıldığını da söyleyebiliriz. Oluşan her durumun belirgin bir nedeni vardır. Göz kanlanması da birden fazla nedene dayandırılabilir. En fazla da gözün kuru olması ile birlikte güneşe maruz kalmak, toz ve dumanlar, aşırı kuru havaya maruz kalınması, klorlu havuza gitmek ve rüzgâra maruz kalmak gibi durumlar göz kızarıklığının en çok görülen nedenleri arasındadır. Bununla beraber bir takım hastalıkların da bu duruma neden olduğunu söylemek mümkündür. Göz nezlesi ve alerjik göz kızarıklığı gibi durumlarla beraber hayvan kepekleri, polenler ve ev tozu gibi faktörler gözünüzün ciddi anlamda kızarmasına neden olabilmektedir. Ayrıca göze bir darbe alma ya da kontak lenslerin aşırı bir şekilde kullanımı da göz kızarıklığını beraberinde getirmektedir. Şimdi sizlere göz kızarıklığı nasıl geçer konusuyla ilgili genel detayları aktarıyor ve detaylı bilgiler sunuyor olacağız.

Göz Kızarıklığında İlk Yapılması Gerekenler

Göz kızarıklığı nasıl gider konusunda bu durumun öncelikle nasıl meydana geldiğini araştırmanız gerekiyor. Daha çok göz yanması ve ağrısı ile kaşıntı ve bulanık gibi belirtiler de baş gösterebilir. Bu süreçte ilk yapılması gerekenlerle ilgili bir takım bilgilere sahip olmanız önemlidir. Eğer hafif tahrişle ya da göz kuruluğu nedeniyle ortaya çıkan bir kızarıklık var ise aşağıdaki durumlara dikkat etmelisiniz;

  • Her türlü alerjen madde ile teması kesmeli
  • Toz ve güneş ışığının yanı sıra sigara dumanından uzak kalmalı
  • Kontak lens var ise çıkarılmalı
  • Televizyon ve bilgisayara bakarken gözlerinizi dinlendirmelisiniz.

Göz Kızarıklığı Doğal Tedavi Yöntemleri

Göz kızarması nasıl geçer sorusuyla ilgili yapılması gereken bazı doğal tedavi yöntemlerinin olduğunu söyleyebilir. Bunlar soğuk uygulama, yeteri kadar su tüketimi ve süt kullanımıdır.

Soğuk kompres uygulamasında buz torbalarını gözünüze 5 dakika kadar uygulayabilirsiniz. Bu durum damarların daralmasına ve gözlerin rahatlamasına neden olacaktır. Ayrıca uyanır uyanmaz gözlerinizde bir kanlanma ya da kızarıklık var ise soğuk su ile yüzünüze su çarpabilirsiniz. Her iki uygulamada da başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Doğal tedavilerde yeteri kadar su tüketimi de önemlidir. Günlük olarak en az 8 bardak kadar su tüketmeniz tavsiye edilmektedir.

Son olarak gözlerinizi direkt güneş ışığından korumanız gerekmektedir. Ayrıca göz etrafında da kırışıklıkların yaşanmaması için bu konuya önem gösteriniz.

Göz Kızarıklığı Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Göz kızarıklığı bitkisel tedavi yöntemleri günümüzde sürekli olarak tercih edilen seçenekler arasındadır. Bu konuda ilk olarak bal ve süt karışımı önerilmektedir. Anti bakteriyel özellikte olan bal, süt ile karıştırılarak göz kapaklarına rahatlıkla uygulanabilir. Bir süre beklettikten sonra su ile durulamanız yeterlidir.

Şifalı bitkiler arasında bulunan papatya ile de bitkisel bir çözüm bulabilirsiniz. Özellikle sakinleştirici ve yatıştırıcı özellikte olduğu için kullanılan papatya ayrıca kızarıklıklara da çok iyi gelmektedir. Yapmanız gereken şey bir bardak kaynamış suya papatya eklemek ve demlemek. Daha sonra bir pamuk alarak gözlerinize uygulamak. Bu süreç son derece başarılı sonuçları beraberinde getirecektir.

Altın mühür bitkisiyle de gözünüzdeki kızarıklığı ciddi oranda azaltabilirsiniz. Son zamanların dikkat çeken bitkisi altın mührü kaynar suyun içine 2 çay kaşığı kadar ekleyip demleyebilirsiniz. Süzüldükten sonra soğumasını bekleyerek gözlerinize bir pamuk yardımıyla uygulayabilirsiniz. Günde 2 veya 3 defa uyguladıktan sonra başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Elma sirkesi, göz kızarıklıklarına iyi gelen ürünlerden biridir. Bir fincan su içinde bir yemek kaşığı kadar bu sirkeden ekleyerek karıştırıp günde 2 defa gözlerinize uygulayabilirsiniz.

Bitkisel tedavilerde cadı fındığı yağının da önemi büyüktür. Özelikle göz enfeksiyonlarında kullanılan bu yağı bir pamuk ile kapalı gözlerinize uygulayabilirsiniz. Bir süre bekledikten sonra su ile durulayarak uygulamanın sonuçlarını görebilirsiniz.

Son olarak hint yağı kullanmanız, göz kızarıklığının önüne geçmenizi sağlayacaktır. Az miktardaki hint yağını gözlerinize pamuk yardımıyla uygulayarak bir süre bekleyiniz. Ardından ılık su ile durulamanız yeterlidir. Günde 3 defa yapılması gerekir.

Tüm bu uygulamalar göz kızarıklığının bitkisel tedavisinde, günümüzde en çok tercih edilen faktörlerdir ve mutlaka başvurulmalıdır.

 

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle