Konjonktivit Hastalığı İçin Hangi İlaçların Kullanılması Gerekir?

Konjonktivit göz iltihapların için uzman hekimler genelde göz damlası reçete eder. Göz damlalarının ne kadar kullanılacağı ve nasıl kullanılacağı konusunda uzman hekimler detaylı şekilde bilgi verir.

Konjonktivit İçin Damla İsimleri ve Kullanım Şartları

Konjonktivit göz iltihaplanması tedavisinde semptomların hafifletilmesine yardımcı olmak adına uygulamalara odaklanılır. Doktor yapay gözyaşlarını kullanmayı, kişilerin gözlerine ıslak bir bezle temizlemeyi, gün içinde birkaç kez soğuk veya sıcak kompres uygulamayı önerebilmektedir. Konjonktivit göz iltihabı sorunları kapsamında kontak lens kullanan kişilerin tedavi tamamlanana kadar kullanmaması istenir. Kontak lens kullanımı ve gözlük kullanımda sert camların dezenfekte edilmesi gerekir. Hastalık başlamadan önce veya hastalık sırasında lens kılıfı gibi kontak lens aksesuarlarını atıp değiştirmek gerekip gerekmediği konusunda uzman doktor görüşü alınmalıdır. Göz iltihabı konjonktivit tedavisi için kullanılacak olan göz damlaları, merhem ve diğer ilaçlar uzman tarafından reçete edilir. Göz damlası isimleri ve içerikleri konjoktivit göz iltihabı sorunun neden kaynaklandığına göre değişir. Bu ilaçlar;

Antibiyotikler

Genellikle enfektif konjonktivit için antibiyotikler reçete edilebilir, kendiliğinden temizlenir ve tedavi edilmeyen konjonktivit için komplikasyon riski çok düşük olarak karşımıza çıkar. Kloramfenikol ve fusidik asit damlası reçete edilebilen iki ana antibiyotik türüdür.

Kloramfenikol

Genelde kloramfenikol antibiyotiğin ilk tercihidir ve göz damlası şeklinde reçete edilerek kullanılır. Bakteriyel konjonktivit tedavisinin yapılması adına eczanelerden alınır. En iyi sonuç almak adına göz damlası kloramfenikol dikkatle kullanılmalıdır. İlacın nasıl ve ne zaman kullanılacağı konusunda uzman hastasına detaylı şekilde bilgi verir. Bilgi vermezse bile reçeteye detay yazacağı için eczacılar detaylı şekilde bilgilendirme yapar. Damla sorun yaşayan kişi için uygun değilse, damla yerine bir göz merhemi olarak da reçete edilebilir. Damla konjonktivit iltihabı için gün içinde 2 ya da 4 kez uygulanır.

Fusidik asit

Konjonktivit iltihap sorunu için kloramfenikol hasta için uygun bir ilaç değilse Fusidik asit reçete edilebilir. Genelde çocuklar ile yaşlılar için daha uygundur, çünkü sık şekilde kullanılmamalıdır. Hamile kadınlar bu sorunu yaşadığında tercih edilen bir tedavidir. Kloramfenikol damla gibi, fusidik asit göz damlası şeklinde reçete edilir. Kullanmadan önce mutlaka eller yıkanarak göz uygulanır. Gün içinde 2 ya da 4 kez uygulanır.

Konjonktivit iltihabı sorunu ortadan kaldırmak adına kullanılan damlalar görme bulanıklığına neden olabilir. Kloramfenikol ve fusidik asit yan etkilere de neden olabilmektedir. Örneğin, gözde hafif yanma ama bu belirti oldukça kısa süre içinde ortadan kalkar.

Kişisel Bakım

Konjonktivit yayılmasının kontrol altına alınmasının en iyi yolu iyi hijyen uygulamaktır. Bir enfeksiyon teşhisi konulduktan sonra aşağıda bulunan adımlara dikkat edilmelidir;

  • Gözlere kirli eller ile dokunmamak gerekir.
  • Eller düzenli bir şekilde ve sık sık yıkanmalıdır.
  • El yüz havlusu günlük olarak değiştirilmelidir.
  • Gözlere makyaj ürünlerinin ve yüze makyaj ürünlerinin kullanılmaması gerekir.
  • Kontaks lens kullanımı ile alakalı hastanın kesinlikle uzman tavsiyelerine uyması gerekir.

Etkilenmiş gözlere sıcak kompres uygulayarak viral ya da bakteriyel konjonktivit rahatsızlığını hafifletmek oldukça kolaydır. Sıkıştırmak adına temiz bir bez ılık suyun içine batırılır ve gözün kapaklarına yavaş yavaş uygulanır. Hatta bez üzerinde kalan su kapaklara yavaş yavaş bile sıkılabilir. Alerjik konjonktivit sorunu yaşayan kişilerin kesinlikle gözlerini ovuşturulmaması gerekir. Sıcak kompresler yerine gözleri yatıştırmak için soğuk kompres uygulaması yapılması gerekir.

Antihistaminik damlaların kullanımları da semptomları hafifletebilir ve yağlayıcı göz damlası alerjeni göz bölgesinden dışarıya atar. Konjonktiviti olduğunu düşünen kişilerin mutlaka uzmana başvurması gerekir. Damlaların düzenli şekilde kullanılması gerekir. Bu sayede kısa süre içinde sağlıklı gözlere kavuşmak mümkün hale gelir.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle