Miyop Hastalığı Düzelir mi ve Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Miyop hastalığı sorunu yaşayan kişilerin öncelikli olarak uzmana başvurması gerekir. Uzmanın her söylediğine dikkat etmek ve tedavi sürecini sağlıklı geçirmek ilerlemesinin önüne geçer.

Miyop Düzelir ve Kendi Kendine Geçer mi?

Miyop uzakta bulunan nesneleri bulanık görme şeklidir. Miyop göz küresi çok uzunsa ya da kornea eğriyse meydana gelir. Sonuç itibariyle göze giren ışık doğru şekilde odaklanmaz ve uzak nesneler bulanık görünmeye başlar.  Miyop çevresel faktörler veya diğer sağlık sorunları nedeniyle de ortaya çıkabilir:

  • Bazı kişiler sadece geceleri bulanık görüş mesafesi yaşayabilir. “Gece miyopisi” düşük ışıktan kaynaklı olarak gözlerin düzgün şekilde odaklanmasını zorlaştırmaktadır. 
  • Bulanık mesafe görüşü gözlerin odaklama mekanizmasının aşırı derecede kullanılması sebebiyle oluşur. Gözler uzakta net bir şekilde görmeye yeniden odaklanma konusunda sorun yaşar. Açık mesafeli görüşlerde genelde sorunlar istirahattan sonra hafif düzeyde geri gelir. Bunun yanı sıra devamlı görsel stres, zaman içinde mesafe görüşünde kalıcı bir azalmaya sebep olur.
  • Miyop belirtileri şeker hastalığı olan kişilerde kan şekeri düzeylerinde değişikliklere neden olabilir. Gelişen kataraktın da erken belirtisi olabilmektedir.

Miyop geçer mi, tedavi edilse bile geçmez. Miyop kesinlikle kendiliğinden düzelen bir sorun değildir. Sorunu iyileştirmek için tedavi olunması gerekir. Ayrıca miyop hastalığı konusunda hastaların ilerleme yaşamaması için belli başlı doğal kaynaklardan da yardım alması gerekir. Gözdeki bozukluğu ortadan kaldırmak için uzman hekimin her söylediği detay uymak gerekmektedir. Bu detaylara uyulduğu sürece ilerleme düzelir. Tabii ki bu düzelme zamanla ve göz bozukluğu yaşayan kişilerin uzman hekimin söylediklerine uyarak olur.  Gözdeki miyop hastalığı konusunda kendi kendine düzelme beklenmemesi gerekir. Özellikle yalancı miyop hastalığı da kişilere büyük sorunlar yaratabilir. Bu sorunların yaşanmaması için senede bir kez göz muayenesi yaptırılması gerekmektedir. Düzenli göz muayenesi sayesinde sorunların önüne geçmekte mümkün hale gelir.

Miyobu Düzeltmek İçin

Düzeltici lensler

Optik gözlük ışık ışınlarını kişilerin miyop derecesinin gerektirdiği bel bir açıyla bükerek işe yarar, direk olarak retinaya yapışmasını sağlar. Bu sayede keskin bir görüntü oluşturulmaktadır. Reçeteli lensler sadece görme sorununu yüzeysel bir düzeyde tedavi eder. Gözleri iyileştirmek adına destek çok sağlamaz.  Lens kullanmak yakın gelecekte düzeltmelere olanak sağlamaz. Gözdeki miyop hastalığı konusunda geçici bir çözüm sunar. Riskleri azaltır ve ilerlemesini belli bir düzeyde durdurur. Ortokeratolojide göz doktoru gece boyunca giyilmesi için özel olarak tasarlanmış katı gaz geçirgen kontakt lens seti reçete eder. Mercekler gözün ön yüzey kısmını nazikçe yeniden şekillendirmektedir. Bu sayede kişi uyandığında mercekleri çıkardıktan sonra gün boyunca mükemmel görüş sağlar. Reçete edilen bu mercekler hastaya geçici olan çözümler sunar. Düzenli şekilde kullanılması gerekir.

Lazer kullanımı

Miyop göz hastalığı düzeltme konusunda kullanılan en etkili çözümler arasında lazer kullanımı yer alır. Lazer ile yapılacak olan göz ameliyatları farklılıklar gösterir. Bu konuda sık şekilde lasik cerrahisi kullanılır. Cerrahi sırasında, gözler bir emme halkası ile tutulur. Kanat oluşturmak adına korneanın dış tabakasını kesmek için mekanik bir bıçak kullanılır. Flep kenara alındığı zaman excimer lazer uygulaması iç kornea parçalarını gerekli eğri düzeye getirmek için buharlaştıracaktır. Uygulanacak olan bu prosedürde ağrı ve sızı kesinlikle hissedilmez. Lazer ile tedavi yapılıp yapılmayacağı konusunda uzan doktor yapacağı muayenelerden sonra karar verir.

Göz Egzersizleri

Göz egzersizleri uygulaması göz kaslarını güçlendirmek, odaklamayı iyileştirmek, göz hareketlerini daha fazla geliştirmek ve beynin görüntü merkezini teşvik etmek adına tasarlanmıştır. Günlük olarak yapılması gözün bileşenlerini uyarmaktadır. Gözdeki hastalığı iyileştirme adına göz egzersizlerinin yapılması gerekir. Egzersizlerin düzenli bir şekilde yapılması ilerlemenin önüne geçer. Miyobu belli bir düzeyde iyileştirir ama unutulmamalıdır ki, miyop hastalığının kesin bir tedavisi bulunmaz. Bundan dolayı hastaların tedavi süreçlerinde her türlü detaya uyması, uzmanın söylediklerinin dışına çıkmaması gerekir. Bunlara dikkat edildiği ve uyulduğu sürece miyobu belli bir düzeye düzene sokmak mümkün hale gelir.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle