Böbrek Rahatsızlıklarında Gözaltı Torbaları Şişer mi?

Bir kişinin böbrek rahatsızlığına yakalandığını gösteren pek çok faktör olabilir. Bunlardan biri de gözaltı torbalarındaki şişlik durumudur. Eğer bu şişlikler uzun süre devam ederse, mutlaka bir doktora görünmenizde fayda olacaktır.

Gözaltı Torbalarının Şişmesi

Gözaltı torbalarının şişmesi birçok farklı nedene bağlı olarak değişim göstermektedir. Günümüzde en çok merak edilen konulardan biri de, böbrek hastalığında gözaltı torbalarının şişip şişmemesidir. Bu konudan önce gözaltı torbalarının genel anlamda neden şiştiğiyle ilgili bilgilere bakmak gerekiyor. Yaşlanma belirtilerinin yanı sıra stres, yorgunluk, kalıtımsal durumlar, uykusuzluk, su kaybı ve gözleri sürekli kaşımak gözaltı torbalarının şişmesine neden olabilmektedir. Şimdi sizlerle asıl paylaşmamız gereken durum, böbrek hastalıklarında bu durumun ne kadar belirgin olduğudur.  Yapılan araştırmalarda demir eksikliğinin yanı sıra bazı böbrek rahatsızlıklarının gözaltı morluklarına neden olduğu belirtilmiştir. Bu şişlikler bazen koyu halkalar olarak da kendini gösterebilmektedir.

Sosyal ve özel hayatta da birçok soruna neden olabilen gözaltı torbaları, hastalardaki görünme sıklığına bakılarak muayene edilebilir. Yani uzun bir süre şişlik yaşayan hastaların göz muayenelerinde böbrek hastalıklarına yakalanma riski olduğu aktarılmaktadır. Sosyal hayattaki yorgunluk durumu da aslında gözaltı torbalarının şişmesine neden olabiliyor. Bununla beraber kalıtımsal durumlar da aynı şekilde gözaltı torbalarında morumsu halkaları ortaya çıkarabilmektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı çok kez önemsenmeyen gözaltı morlukları, önemli sağlık sorunlarının da habercisi olabilmektedir.

Böbrek Rahatsızlıklarında Gözaltı Morluklarının Önemi

Gözaltı, oldukça hassas ve ince bir yapıdadır. Bu nedenle böbrek hastalıklarının ilk belirtisi bu bölgede ortaya çıkabilir. Bazı doktorlar bu konuyla ilgili araştırmalar yapmış ve sadece böbrek rahatsızlıklarında değil, karaciğer ve tiroid hastalıklarında da gözaltı morluklarının ortaya çıkabileceğini belirtmiştir. Bunun yanı sıra demir eksikliği ve göz kuruluğu da diğer nedenler arasındadır.

Gözaltında görülen morluklarla ilgili yapılması gereken ilk şey, uzman bir doktora görünmek olmalıdır.

Yapısal ve genetik anlamda göz kapağı derisinde pigmentasyon artışıyla birlikte meydana gelen bu durumlar sigara ve alkol kullanımıyla da ortaya çıkabilmektedir. Egzamalar ve atopik bir takım rahatsızlıkla da böbrek rahatsızlıklarının göstergesi olabilmektedir.

Böbrek Rahatsızlıklarının Diğer İşaretleri

Gözaltı morlukları aktardığımız üzere böbrek rahatsızlıklarının bir işareti olabilmektedir. Bununla beraber tedavinin daha kısa sürede sonuç vermesi adına erken teşhisin de önemli olduğunu unutmamalısınız. Genel olarak idrarda değişiklik, yorgunluk hali, şişkinlik, bulantı ve kusma, ciltte kaşıntı, sırt ağrısı ve baş dönmesi gibi etkenlerden en az üçünü yaşıyorsanız, uzman bir doktora görünmenizde fayda var. Çünkü bu belirtiler de gözaltı morlukları gibi bir böbrek hastalığının habercisi olabilmektedir.

Böbrek hastalıklarından şüphelendiğiniz anda hızlı bir şekilde doktor muayenesinden geçmelisiniz. Ayrıca böbrek hastalıklarının en önemli belirtilerinden olan baş dönmesi de bu durumu tetikleyebilmektedir. Sırt ağrılarıyla başlayan süreç daha sonra gözaltı morluklarının oluşmasına kadar ilerleyebilir. Tüm bu etkenler böbrek rahatsızlıklarının bir habercisi olduğu için uzmanlar da gerekli teşhisin ve tedavinin yapılabilmesi için erken tanı konulması gerektiğini sürekli olarak vurgulamaktadır.

Gözaltı Torbaları için Bakım Tavsiyeleri

Gözaltı torbalarının oluşumu ve hangi hastalıkların belirtileri olabileceğini sizlerle paylaştık. Şimdi de gözaltı bölgesinin şişmemesi ve torbaların oluşmaması için yapılması gereken göz çevresi bakımdan bahsediyor olacağız. Öncelikle göz çevresi çok narin bir yapıda olduğu için bakımı da oldukça önemlidir. Daha az yağ bezlerine sahip olan bu bölgedeki bakımın, büyük bir titizlikle yapılması gerekmektedir.

Cilt için kullandığınız bakım ürünlerini, göz çevresi için kesinlikle kullanmayınız. Bu bakımlar için özel olarak üretilen ürünleri tercih etmeniz gerekmektedir.

Göz çevresinin bakımı için kullanacağınız göz kremlerinde yağsız ürünleri tercih etmelisiniz. Ayrıca güneş koruyucu ve su bazlı olanlarını tercih etmeniz daha sağlıklıdır. Günümüzde üretilen yağlı kozmetik ürünleri, göz çevresinde yağ oluşumunu tetikler ve çevredeki tozları da kendine çeker.

Makyaj ürünleri arasından yapacağınız tercihlerde ise suda eriyebilen ürünlerden yararlanmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer suda erimeyen ürünleri kullanacak olursanız, çıkarmak için yağlı temizleyiciler kullanmak zorunda kalacak ve bu durumda da göz çevrenize zarar vermiş olacaksınız.

 

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...

Yorum ekle