Dişlerde Meydana Gelen Ağrılar Göz Ağrısı Olarak Etki Eder mi?

Dişlerde birçok neden bağlı olarak ağrı oluşabilir. Ağrıların önüne geçmek adına uzmana başvurulmazsa kısa süre içinde baş ve göz bölgesine vurarak oldukça büyük sorunlara yol açar.

Diş Ağrısının Göze Vurması Ve Göze Etki Eden Faktörleri

Diş ağrısı insan yaşamında en zorlu zamanların yaşanmasını sağlayan etkilere sahiptir. Ciddi düzeyde iltihaplanma yaşayan kişilerde gözlerin etrafında kızarıklık ve şişme tarzında sorunlara bile yol açabilir. Özellik şişme ve kızarıklık olan kişilerin kısa sürede uzmana başvurması gerekir. Diş kökleri baş, kulak ve göz bölgesine kadar etki eder. Köklere kadar uzanacak olan bir çürük diş kemiklerin delinmesine etki eder ve dişe verdiği zarar dışında farklı bölgelere de zarar vermeye başlar. Dişlerdeki ağrıları ortaya çıkartan en önemli nedenler arasında; diş eti sorunları, travmalar, apseler, polpitler ve çürükler yer alır. Hatta 20’lik dişler oldukça kolay şekilde enfeksiyon kapma özelliğine sahiptir ve kişileri kolay şekilde bağışıklık anlamında düşürebilir. Bu etkenlerden kaynaklı olarak oluşan ağrılar zaman içinde göze ve başa ağrı olarak vurur. Diş, baş ve göz ağrısı zaman içinde dayanılmaz şekilde rahatsızlıklara neden olur. Bunun için özellikle diş ağrısı yaşayan kişilerin neden olduğunun aydınlatılması için uzman doktora başvurması gerekir. Erken dönemde uzman hekime başvurmak ileri zamanlarda yaşanılacak olan sorunların, hastalıkların ve dönüşü zor olan sıkıntıların önüne geçer. Diş ağrısı göze vurur mu kapsamında baş ile gözde ağrı, kafa karışıklıkları, ateş, ağız içinde şişlik ve hassasiyet meydana gelirse mutlaka kısa sürede uzmana gidilmesi gerekir. Bu tarz durumların aksatılması sonucunda sadece diş kayıpları oluşmayabilir, kalp krizi, felç gibi riskli durumlarda meydana gelebilir. Diş insanların en iyi bakması gereken organları içinde yer alır. Dişlerin temizlenmemesi zaman içinde akla gelmeyecek sorunların oluşmasına neden olabilir. Bundan dolayı sağlıklı dişlere sahip olmak her daim sağlık açısından gerekli bir durumdur.

Bitkisel çözümler

Zencefil kökü

Dişlerde ağrı, baş ağrısı, göz ağrısı ve mide rahatsızlıkları konusunda oldukça etkili bir bitkidir. Tedavi konusunda kullanılan bu bitki iyileştirici etkilere sahiptir. Diş ağrılarının hafifletilesi için kök kısmının kullanılması gerekir. Kök bölgesi anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Enfeksiyon, şişkinlik,  diş ağrıları ve diş eti ağrısının önüne geçmesi için kök kısının kullanılması gerekir. Zencefil kökünün kullanıma hazırlanması için;

Taze zencefil kökünden bir dilim kesilir ve soyulur. Ardından sorun olan dişler ile zencefil kökü sıkı şekilde ısırılır. Kökün ısırılması sayesinde suyu dişe temas eder ve ağrılı bölgelere kadar ulaşır. Bu sayede etkili şekilde ağrı kesici özelliği meydana gelir. Kısa sürede ağrı kesilir ve bu uygulama oldukça etkili çözüm sunar.

Kekik

Kekik farklı bitkiler ile de tek başına kullanıldığında tedavi konusunda etki eder. Özellikle dişlerdeki ağrıları konusunda faydalı olan bitkiyi düzenli şekilde kullanmak çok önemlidir.  Düzenli şekilde kullanıldığı zaman fayda sağlar. Kekik bitkisinin antifungal ve antiseptik özellikleri bulunur. Bu özellikleri sayesinde diş eti hastalıkları ve dişlerde çürümelerin meydana gelmesinin de kısa sürede önüne geçer. Kekik çay olarak kullanılabileceği gibi yemeklerin içine baharat olarak da kullanılabilir.

Zerdeçal

Zerdeçal en çok kansere karşı verdiği savaşma özelliği ile bilinir. Karaciğeri korur, romotaid artrit ağrılarının yatıştırarak rahatlık verir. Bunların yanında şiddetli dişlerin ağrılarının ortadan kaldırılması adına kullanılır. 1 çay kaşığı zerdeçal tozu su ile karıştırılarak macun kıvamına getirilir. Bu macunun içine küçük bir pamuk batırılır ve ağrı olan dişin üzerine koyularak bastırılır. Antiseptik özelliği sayesinde ağrılardan kurtulmak mümkün hale gelir.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle