Göz ve Baş Ağrısı Beraber Hangi Hastalıklardan Kaynaklı Olarak Meydana Gelir?

Baş ağrısı ile göz ağrısı bazı hastalıklardan kaynaklı olarak birlikte meydana gelebilmektedir. Bunların neden kaynaklandığı çok önemlidir. Çünkü uzmanlar bu detay dahilinde gerekli tedavi sürecine başlar.

Baş Ağrısı Neden Göze Vurur?

Baş ağrısı sorunları çağımızın en büyük sağlık sorunları arasında yer alır. Bu sorun özellikle kadınlarda daha sık meydana gelir. Çağımızın en önemli sorunları arasında olan bu sıkıntı gerilimli hayat, iş yaşamı, hipertansiyon, migren, beyin tümörü, vasküler hastalıklar ve nörolojik hastalıklardan kaynaklı olarak meydana gelir. Bu tarz hastalıkların ciddiyeti hastalarda ağrı olarak öncelikli olarak kendini belli eder.

Ağrılar zaman içinde vücudun belli başlı bölgelerine vuracaktır. Gözler kafa bölgesine yakın ve bağlantılı olduğu için ilk bu bölge etkilenir. Yani belli başlı hastalıklardan kaynaklı olarak baş ağrısı göze vurur. Ağrının neden kaynaklandığına bağlı olarak gözlerdeki şiddeti de değişkenlik göstermektedir. Özellikle şiddetli düzeyde meydana gelen göz ağrısı sebepleri dâhilinde göz şişmesi sorununa neden olur. Ayrıca gözlerde meydan gelen bazı hastalık türlerinden kaynaklı olarak da baş ağrısı meydana gelebilmektedir. Bu tarz ağrı nedenleri arasında sinüzit, glokom, gözlerde kuruluk gibi sorunlar yer alır. Görüşte meydana gelen kırma kusurları kafa bölgesinde ve gözlerde ağrıların oluşmasının en önemli sebepleri arasında yer alır. Hipermetrop, miyop ve astigmatizm olarak adlandırılan ve kişilerin görüşlerinde etki sağlayan göz kusurları bu konuda etkilidir.

Hasta kişiler özellikler gözlerinde kıra ile alakalı sorunlar olduğunu bilmiyorsa ya da gözlüklerinin numarası bile değişmişse baş ve göz bölgesinde ağrı ile karşı karşıya kalır. Baş ağrıları özellikle akşam saatlerinde alın bölgesinde başlar. Bunun yanında çabuk yorulma ve uykuya eğilim baş gösterir. Glokom hastalığı yani gözlerdeki tansiyon sorunu baş ağrısının en önemli olan ikinci nedenleri arasında yer alır. Kapalı açılı glokom ve açık açılı glokom olarak iki çeşidi bulunur.

Açık açılı olan türünde gözlerde var olan tansiyon devamlı olarak yüksek olarak seyreder. Bu sorunda hastalarda çoğunlukla künt baş ağrısı sorunları meydana gelir. Hastalığa geç zamanda teşhis koyulduğu zaman körlük şeklinde geri dönüşü olmayan sıkıntılar ortaya çıkar. Hastalığın belirtileri içinde mide bulantısı, gözlerin şişmesi ve bulanık görüş ortaya çıkar.

Migren olarak bilinen ve kişileri zorlayan baş ağrıları da göz ağrısı sorununa neden olur. Yani migren göze ağrı olarak vurur ve fazlasıyla rahatsız ederek bulanık görüşe bile neden olabilir.

 Baş ağrıları sık şekilde gözlemlenen sorunlar içinde yer alır ve ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Sık şekilde kafa bölgesinde ağrılar yaşıyorsanız kesinlikle uzman hekime başvurulması gerekir. Uzmanlar bu konuda klinik muayeneler, testler ve tetkikler yapacaktır. Bunlardan elde edilecek olan veriler ışığında uzmanlar hastaları için gerekli olan tedavi sürecine kısa süre içinde başlar ve hastayı takip altına alır.

Tedavisi

Baş bölgesinde meydana gelecek olan ağrıların tedavisi neden kaynaklandığına göre değişkenlik gösterir. Bu belirti önemli bir rahatsızlıktan kaynaklı olarak meydana geliyorsa cerrahi ya da tıbbi şekilde tedavisinin yapılması gerekebilir. Sebebi anksiyete ya da depresyondan kaynaklanıyorsa psikiyatri kliniğine gidilmesi gerekir.

Yüksek tansiyon ya da migrenden kaynaklı olarak ağrılar meydana gelmişse uzman gerekli ilaçları reçete eder. Oluşan sorun ciddi bir durumdan kaynaklanmıyorsa uzmanın verdiği ilaçlar ve tavsiye ettiği tedavi şekli uygulanması gerekir. Gözlerdeki hastalıklarda kafa bölgesinde ağrılara neden olabileceği için bu sorundan kaynaklı olarak uzmana başvuran kişilerin bazıları da göz doktoruna sevk edilebilir.

Ağrıları sık şekilde yaşayan her insanın mutlaka uzman hekimden yardım alması gerekir. Tedavi sürecinde de uzmanın tüm söyledikleri dikkate alınmalıdır.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle