Göz Arkasında Ağrı Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Sıradan bir göz ağrısı 2-3 gün içerisinde geçerken farklı sebeplere göre iyileşmesi aylarca sürebilir. Ağrının nedeni ise genelde migren ve sinüzite bağlanmaktadır.

Göz arkasının ağrıması genellikle nadir görülen bir durumdur. Diğer göz rahatsızlıkları ile kıyaslandığında daha az rastlanmasına rağmen önemli sonuçlar doğurabilir. Muayene edilerek tetkiklerin hızlı bir biçimde yapılarak erken teşhis edilmesi önemlidir.

Göz Arkasında Ağrı Nedenleri

Göz bozuklukları içerisinde teşhis edilmiş bir durum varsa ve gözlük ya da lens kullanıyorsanız numaralarınızın değişmiş olma ihtimali oldukça yüksektir. Genelde alınan gözlük camlarının yıllarca kullanılması göze verilen en büyük zarardır. Çünkü değişen bozukluk derecesine rağmen aynı camlar kullanılmaya devam edilir. Göz arkası ağrısı için en temel faktörlerden birisi bu olarak bilinir.

Sebebine bakıldığında ise gözlük camının ışığı gözün ihtiyaç duyduğu kadar kıramayarak görüntüyü netleştirmemesi gösterilir. Genel anlamda odaklanma problemleri ve dikkat dağınıklığı gibi sorunlarda başrol oynar. Hatta göz arkasında ağrı neden olur diye sorulduğunda hipermetrop, miyop, astigmat ve presbiyopi ilk akla gelen seçeneklerdir.

Presbiyopi yakın olup görme mesafenizde olmasına rağmen odaklanamadığınız görüntüler olduğunda koyulan tanıdır. Göz arkasında ağrı hissedildiğinde nedenleri arasında sıklıkla gözlemlenebilir.

Diğer taraftan birçok farklı sinir hastalığının tetikçisi olabilir. Hatta göz arkasında kanama riskinin mevcut olduğunu unutmamalı ve anında müdahale edilmesi için hastaneye gidilmelidir.

  • Göz Arkasında Kanama
  • Göz Bozuklukları
  • Sinüzit
  • Migren
  • Psikolojik Ağrılar ve Stres
  • Darbeye Bağlı Travma

Yukarıda yer alan sebeplere bağlı olarak tedavi metodunun belirlenmesi gerekir. Tabi ki burada neden sonuç ilişkisi kurulmadan önce doktorunuzun ciddi bir teste ihtiyaç duyduğunu söylemeliyiz. Genelde göz arkasının ağrıması sinüzit gibi beklenmedik sonuçların ortaya çıkmasını sağlayabilmektedir.

Göz Arkasındaki Ağrı Nasıl Geçer?

Göz arkası ağrıyor dediğiniz anda neden ve nasıl geçer soruları ile baş başa kalırsınız. Aslında doktorların bu noktada uyguladığı testleri yapmadan hiçbir tedavi metodundan söz edemeyiz. Çünkü bu tip ağrılarda damla tedavisi ya da ağrı kesici gibi faktörler işlevsiz kalır. Ek olarak gözün görmediğiniz kısmında oluşan bu ağrının sebebinin bulunması elzemdir. Olası bir migren ve uzun süreli yanlış numara kullanımları sinir sisteminizde yıpranmalara sebep olabilir.

Aynı şekilde kronik hale gelen sinüzit ağrılarınızı göz arkası ağrısı olarak adlandırıyor olabilirsiniz. Tedavi koşullarının öncelikli olarak sebebinin bulunması ve sonrasında sağlanması mümkün olacaktır. Gözün arkasında ağrı nasıl geçer sorusunun yanıtını vermek için elimizde sebeplerine dair bir takım veriler olması gerekir. Çok büyük bir olasılıkla akut gelişen bir sinir boşalmasının sebebi de olabilir. Bu gibi durumların analiz edilebilmesi ise psikolojik anlamda sağlığınız için son derece önemlidir.

Ağrıyı azaltacak bir ağrı kesici almadan önceden neden olduğunu bilmeniz bu yüzden önem taşır. Eğer gözünüzün arkasında bir kanama oluştuysa ve siz bunu ağrı kesiciyle geçirmeye çalışıyorsanız pekte işe yaramayacaktır. Hatta müdahale edilmediği takdirde retina kanama sonucu oluşan fazlalığı emerek görme kaybına dahi yol açabilir. Benzer bir durum migren gibi zor hastalıklar için yaşanabilir. Standart olarak gözlerin arkasında ağrı oluşması 2-3 gün içerisinde son bulur. Bu süreci aşan her ağrı acil olarak doktora gösterilmelidir. Hatta bu denli beklemeye gerek duymadan 24 saati aşan ağrılarda mutlak suretle doktora görünmek erken teşhis açısından önemlidir.

  Göz arkası ağrısı ne zaman geçer
Göz Arkası Ağrısı Maksimum 2-3 gün
Sebebe Bağlı Göz Arkası Ağrısı Aylarca Sürebilir
Göz Hastalıklarına Bağlı Göz Arkası Ağrısı Sürekli

 

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle