Lens Kullanımları Esnasında Göz Kuruluğu Yaşayan Kişiler Nelere Dikkat Etmelidir?

Lens kullanan kişilerde göz kuruluğu meydana geldiği zaman görüşlerin sorun olmaması adına ve gün içinde huzursuzluk yaşamaması adına uzman hekime başvurması gerekmektedir.

Göz Kuruluğu Olanlar Lens Kullanabilir Mi?

Göz içinde bulunan bazı bölgelerin nemli kalması gerekir. Nemini kaybetmeye başlayan gözlerde kuruluk sorunu meydana gelmeye başlar. Gözlerin içinde yer alan gözyaşı bezleri gözlere nemliliği sağlayan kısımlardır. Gözyaşı bezlerin kuruma olması gözlerin nemini kaybetmesine yol açtığı için gözde kuruluk sorununa yol açar. Yanma, kaşınma ve batma sorunları ile kendini gösteren kuruluk sorunlarının tedavi edilmemesi enfeksiyonlara bile yol açabilmektedir. Göz kuruluğu olanlar da lens kullanımları da oldukça risklidir. Lens kullanımı yapacak olan kişilerin mutlaka öncelikli olarak uzman hekim ile görüşmesi gerekir. Gözdeki bu sorun lens kullanımı yapmayan ve yapan kişilerde tedavi edilmesi gereken bir detaydır. Özellik lens kullanımı yapan ve göz kuruluğu problemi yaşayan kişiler tedavi konusunda gereken önemi göz ardı ederlerse kalıcı hasarlar yaşayabileceklerini unutmamaları gerekir. Lens kullanımı yapan kişilerin yanlış seçimleri, kozmetik lens çeşitleri, çapı yanlış hesaplanmış lensler ve kalitesiz seçilen lens solüsyonları da göz kuruluk sorununa neden olmaktadır. Yani lens göz kuruluğu yapar mı sorusuna evet cevabı verilebilir. Sıcak bir ortamda, nemli bir ortamda, devamlı bilgisayar başında çalışma gibi etkenler gibi göz kuruluğuna neden olan faktörler ile içli dışlı kişilerin kontak lens kullanımları kesinlikle uzmanlar tarafından önerilmez. Kontak lens çeşitleri yapılarına gereği kişilerin gözlerinde takılı durumdayken gözyaşı sıvısı ile beraber takılı durumda değilken solüsyon ile beraber etkileşim halinde olması gerekir. Gözlerde kuruluklar ile alakalı sorunlar varken lens kullanımına deva ediliyorsa meydana gelebilecek olan başka nedenlerden kaynaklı olarak da lens takılamayabilir. Göz kuruluğu yapmayan lens kullanımlar göz doktoru kontrolünde yapılmalıdır ve bu şekilde kişiler kullanabilir. Kuruluklar ile alakalı sorun yaşayan kişiler öncelikli olarak uzan doktora başvurmalıdır. Sorunu olan kişilerin mutlaka uzmanın tavsiye ettiği özel yumuşak lensleri kullanması gerekir.

Kuru Gözlere Lens Seçimi

Kontak lens kullanan kişiler hem lens görüşlerinin düzgün olmasını hem de gözde gözlerinde konforun en yüksek düzeyde olmasını ister. Bu durumu aynı anda yakalamak bazı zamanlarda yakalamak oldukça zor hale gelebilir. Özellikle de gözlerde kuruluklar ile alakalı sorunların yaşandığı zamanlarda çok zordur. Gözlerinde kuruluklar ile alakalı sorunlar yaşayan kişiler için kontak lensleri ile alakalı sorun yaşamadan görüş yakalamak oldukça zordur. Özellikle de önemli bir toplantıda ya da özel bir günde sorunlar yaşamak kişileri zorlayabilir. Kuruluklar ile alakalı sorun yaşayan kişilerin gözlerinin üst kısımlarında çatır çatır bir sorun yaşanması mümkün hale gelir. Hatta bu durum kişinin gözlerinin hep açıp kapadığında canının yanmasına da yol açar. Sorunların yaşanması ile alakalı birkaç farklı neden bulunur. Gözlerde kurulukların yaşanmasının en öneli nedenlerinden bir tanesi de yaşın ilerlemesidir. Özellikle 40 yaşın üzerinde olan kişiler kontak lens kullanımı yapıyorsa bunu devalı olarak hissetmeleri kaçınılmaz bir hal almaya başlar. Sorunun önüne geçmenin belli başlı yolları bulunur. Bu yollardan bir tanesi de uzmana danışmaktır ve en sağlıklı olanı uzmandan yardım almaktır. Uzmanlar rahatsızlık yaşayan kişilerin sorunlarına en doğru olan çözümü gösterecektir.

 Lenslerin kullanımını yapan kişilerin uzmanın söylediklerine dikkat ederek hareket etmesi sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Aksi takdirde görüş konusunda huzursuzluklar yaşanırken gün içinde olumsuz şekilde yaşama devam edilir. Dengeli ve huzurlu yaşam için gerekli olan her bilgiyi uzmandan öğrenmekte fayda bulunur.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle