Sabahları Baş Ağrısı ve Göz Ağrısı Neden Olur ve Nasıl Geçer

Sabahları yaşanan baş ağrısı kullandığımız ilaçlar, tansiyon rahatsızlığı, tükettiğimiz besinlerden veya farklı sağlık sorunlarından dolayı ortaya çıkabilir. Tedavisi ise hastalığın nedenine göre değişmektedir.

Sabah baş ağrısı ve göz ağrısı hissederek uyanmak yorgunluğu atmış birisine göre oldukça ters orantılıdır. Dinç bir biçimde uyanmak yerine sersemlemiş gibi uyanırsınız.

Sabah Baş ve Göz Ağrısı Neden Olur?

Genellikle sabahları baş ağrısı sıkça görülen bir durumdur. Fakat göz ve çevresinde ağrı tamamıyla oluşan bu ağrının kaynağına inildiğinde yan bir etki olarak karşımıza çıkar. Genelde yaşamın yorucu temposu ve stres faktörü burada önemli bir durumu oluşturur. Hastalıklara ilişkin bazı testlerin yapılması ise daha iyi bir sonuç sağlayacaktır. Maalesef ki her zaman doktora kontrol amaçlı gitmediğimiz için bu tip durumlar yaşanabiliyor. Ardından sabahları baş ağrısının nedenlerini öğrenmek amacıyla kontrolden geçerek neden kaynaklandığını öğrenebiliyoruz.

  • Yüksek Tansiyon

Hipertansiyon hastalarında bu durum sık yaşanır. Fakat böyle bir teşhis yapılmadıysa mutlaka ölçümlerinizi düzenli yaparak kontrolünü sağlayın. Çok yüksek tansiyon değerlerinde düzenli dil altı kullanımı mümkündür.

  • Tümör

Net sonucun patoloji sonucu olmadan çıkmayacağı aşikârdır. Ancak beyin tümörü öyküsü olan hastaların genelinde sabah baş ağrısıyla uyanma durumu gözlemlenir.

  • Kan Şekeri

Hem göz çevresinde ağrı hem de başınızda derin bir zonklama yaratabilecek kan şekeri düşüklüğü bir diğer sebeptir.

  • İlaçlar

Çok fazla ilaç kullanan kişilerde vücudun buna karşı bağışıklığı değiştiğinden görülebilen şikâyetlerdendir. Ağrı kesici içmek ise bunlar arasında en sık rastlananıdır.

  • Diğer Faktörler

Alkol kullanımı, magnezyum eksikliği, uykusuzluk ya da aşırı yorgunluk, ortamın ısı ve nem dengesi, rahat uyuyamama, psikolojik anlamda stres ve endişe, uyku apnesi ve depresyon gibi nedenleri sıralamak mümkün.

Sabah göze vuran baş ağrısı ile uyandığınızda bunun düzenini takip etmeniz önemlidir. Eğer bir önceki gece aşırı alkol tüketerek az uyuduysanız bu stabil bir durumdur. Fakat normal uyku saatiniz ile bu tip bir ön sebebi olmayan durumlarda doktora gözükmeniz tavsiye edilir. Olası bir sistematik rahatsızlığın teşhisi için bu gereklidir.

Sabahları Baş ve Göz Ağrısı Nasıl Geçer?

Bu tip durumlar her zaman için ağrı kesici ile çözümlenmeye çalışılır. Yani sabah baş ağrısı yaşayan insanların çok büyük bir çoğunluğu düzenli ilaç kullanmaya başlarlar. Başlı başına yanlış bir uygulama olan ağrı kesiciyi düzenli kullanma eğilimi zaman içerisinde olumsuz etkilere yol açar. Kronik hale gelecek olan baş ağrısı yalnızca sabahları değil tüm gün devam eder şeklide gözlemlenebilir.

Göz ağrısı pek görülmemesine karşın şiddetli bir basınç hissedildiğinde glokom teşhisinin mümkün olacağını söyleyebiliriz. Depresyon ve psikolojik bir bunalım içerisindeyseniz direkt olarak psikoloji bölümüne çıkarak muayene olmanız gerekir. Bu süreç sizi daha da derinden etkileyerek baş ağrılarının etkisiyle kapanmaya itecektir.

Yine hipertansiyon ve kan şekeri sonuçlarınızı bir süre kontrol altında tutarak bu noktada sağlıklı olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Sabah baş ağrısı nasıl geçer konusunda önerilebilecek en iyi tavsiye sebebine bağlı olarak kullanacağınız ilaçlardır.

TABLO (Risk Grupları – Görülme Sıklığı)

  • 45-64 Yaş Aralığı: %70
  • İşsiz ve Ev Hanımı Olanlar: %40
  • Depresif Dönem Yaşayanlar: %70
  • 4 ve Üzerinde İlaç Kullananlar: %50 ve üstü

Bilhassa psikolojik anlamda zor süreçler geçiren insanların sabah uyanınca baş ve göz ağrısı hissetmesi gayet normaldir. Birçok kişi saatler içerisinde geçtiği için önemsemese de beyin tümörü gibi tedavi edilmesi gereken mutlak rahatsızlıkların habercisi olabileceği unutulmamalıdır.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle